Logo BE-MASTER

Mobile menu

METODY ROZWOJU OSOBISTEGO

 

Wyobraź sobie, że wstajesz pełna energii, radości. Za oknem świeci słońce, w domu czujesz przyjemny zapach kawy. Czujesz się błogo i spokojnie. Wyobraź sobie, że wszystko przychodzi Ci bez trudu, a życie jest dla Ciebie obfite we wszystko czego potrzebujesz. Obok Ciebie ludzie, których kochasz i którzy Ciebie kochają. Dla których jesteś ważna, a może najważniejsza pod słońcem. Masz twórczą, dobrze płatną i rozwojową pracę. Masz to, czego pragniesz. Masz czas. Dużo czasu. Masz siebie.

 

Wspaniała wizja. W gruncie rzeczy, choć wiem, że może to brzmi, jak tani chwyt marketingowy, osiągalna dla Ciebie. Bo gdyby tak się serio zastanowić, to sporo z tej wizji marzeń większość z nas już ma :) A jeśli nie ma, to często nawet tylko drobne zmiany, mogą wprowadzić pozytywny efekt do Twojego życia (np. zmiana nastawienia). Wierz mi. Tyle razy już słyszałam 'Wiesz Beata, uświadomiłam sobie, że sporo mam. Tylko ja tego nie widziałam. I tak sobie myślę, że pewnie podobnie będzie z odpowiedzią na pytanie o karierę, związek. To jest, ale ja tego nie widzę'.

 

Czasem czujemy, że nie umiemy. Że się staramy i staramy i NIC. Jest tak samo. Dopada nas zmęczenie. Pytamy siebie: 'Co robię nie tak?' albo 'Co ze mną jest nie tak?'.

 

Jak masz problem ze wzrokiem, idziesz do okulisty. I dlatego lubię rozwój osobisty. Wyostrza mój wewnętrzy wzrok, słuch, zapach i smak. I dlatego szczerze polecam go innym.

No właśnie..... Gdzie znajdę okulustę?

 

RODZAJE ROZWOJU OSOBISTEGO

Na rynku masz do wyboru naprawdę wiele możliwości w zakresie rozwoju interpersonalnego. Począwszy od spotkań z terapeutą czy psychologiem, przez coaching po mentoring, doradztwo i szkolenia. Rzeczywiście, wybór może przyprawić o zawrót głowy. Dzisiaj, chcę Ci nieco podpowiedzieć co jest co i dać kilka wskazówek, które mogą Ci ułatwić podjęcie dobrej decyzji dla Ciebie.

 

WYBIERZ METODĘ ROZWOJU OSOBISTEGO

 

KROK PODSTAWOWY:

USTALMY PO PIERWSZE PO CO ROZWÓJ? W JAKIM CELU CHCESZ SPOTKAĆ SIĘ Z EKSPERTEM?

 

Zanim zaczniesz poszukiwać rozwiązań, zastanów się co leży u podstaw Twojej drogi. Nazwij swój problem lub wyzwanie, które aktualnie zajmuje Twoją głowę lub ciało (albo jedno i drugie).

 

Być może potrzebujesz zmotywować się do działania i wreszcie zacząć dbać o sobie. A może myślisz o rozwoju kariery zawodowej? Związki i relacje nie układają się po twojej myśli? Cierpisz na brak czasu, prokrastynację, nieśmiałość? Masz wystąpić publicznie i sama myśl o tym Cię paraliżuje? A może nie widzisz sensu w życiu? Masz więcej dylematów niż odpowiedzi. Kawa czy herbata? W lewo czy w prawo? Nad morze czy w góry? Przeżywasz rozstanie, załamanie, żałobę. Tyjesz, chudniesz, jesz poza kontrolą? Po prostu źle się czujesz, a może wręcz przeciwnie, rozkwitasz i chcesz to dobrze wykorzystać. Może chcesz założyć lub rozwinąć swoją firmę? Odpocząć?

 

Można wymieniać bez końca. Ty jednak wybierz jeden powód, dla którego pomyślałaś o wsparciu ze strony nauczyciela.

 

METODY ROZWOJU

Teraz, warto poznać co oferuje każda ze ścieżek rozwoju/zmiany. A więc po kolei.

 

PSYCHOTERAPIA

Najprościej rzecz ujmując, pomaga leczyć problemy natury psychicznej. To, co odróżnia ją od medycyny to bazowanie na kontakcie z człowiekiem i jego wnętrzem. To coraz bogatsza i jak dla mnie fascynująca dziedzina wiedzy i praktyki na świecie i w Polsce. Pomaga wyjść ludziom z ogromnych psychicznych problemów, uzależnień, depresji, poczucia braku sensu. Jej zakres działania jest bardzo szeroki. Co więcej, wielu terapeutów wykorzystuje różnorodne podejścia, techniki, co sprawia, że trudno psychoterapię zamknąć w jakiś konkretnych ramach. Jej celem jest zmiana postaw i zachowań klienta na takie, które będą mu służyć w jego życiu. Decydując się na psychoterapię, warto dowiedzieć się w jakim nurcie pracuje osoba, do której się wybieramy i co to dla nas oznacza. Może to być podejście behawioralne, psychodynamiczne, systemowe, psychoterapia Ericksonowska, Gestalt…

 

Psychoterapia jest szczególnie pomocna, gdy borykasz się z jakimś cierpieniem, zaburzeniem, nie radzisz sobie w świecie i otoczeniu. Sam proces to regularne, około godzinne, indywidualne spotkania. Proces terapii jest zazwyczaj długotrwały. W dużej mierze analizuje naszą przeszłość i uzdrawia nasze psychiczne rany.

 

COACHING

Dla mnie osobiście to proces samorefleksji w obecności coacha, czyli towarzysza Twojej własnej podróży w głąb siebie. To skuteczna metoda rozwoju, która pozwoli Ci zrobić bilans, złapać dystans i z chaosu myśli, wrażeń, przekonań wreszcie zobaczyć siebie w całości. Bazuje na potencjale klienta, jego teraźniejszości. Precyzyjnie określa cel, bada jego zgodność z system wartość i przekonań cochee i w razie potrzeby pomaga usuwać myślowe blokady i negatywne przekonania na swój własny temat.  W dalszym etapie określa potrzeby klienta, wzmacnia jego motywację do działania i całość domyka planem działania oraz podjęciem pierwszego kroku. Uczy samodzielności klienta, który bierze odpowiedzialność za swoje życie w swoje ręce.

 

Coaching jest bardzo skuteczny w obszarze budowania satysfakcjonującej kariery, łączenia życia zawodowego z prywatnym, budowaniu głębokich i prawdziwych relacji, wydobywa potencjał, pomaga odnajdywać pasję i sens życia. Odkrywa przed Tobą jak cieszyć się życiem. Tu i teraz. Oczywiście, może być także skuteczny w przypadku depresji czy zaburzeń psychosomatycznych, ale tutaj wiele zależy od wiedzy i umiejętności coacha. Głównym celem jest jednak  ZWIĘKSZANIE EFEKTYWNOŚCI DZIAŁANIA I SAMODZIELNEGO RADZENIA SOBIE W DANEJ SYTUACJI.

 

MENTORING

Proces wsparcia wiedzy i umiejętności, bazujący na doświadczeniu osoby, który bardzo efektywnie osiąga swoje cele i ma wiedzę w określonym zakresie. Opiera się na wiedzy eksperta. Jego celem jest wdrożenie konkretnych rozwiązań w życie, działanie osoby/firmy poszukującej skutecznego rozwiązania. Mentoring jest szczególnie przydatny w firmach, instytucjach, które chcą zwiększać efektywność i jakość działania. W odniesieniu do osób fizycznych, mentoring występuje w procesie uczenia się, np. na dobrych wyższych uczelniach, zawsze wtedy kiedy osoba bardziej doświadczona przekazuje wiedzę osobie, która wchodzi dopiero w dany świat (także, np. w relacji matka – córka). Z mentoringu warto skorzystać, gdy chcesz znaleźć wyjście z konkretnej sytuacji, problemu, np. znaleźć pracę w określonej branży lub zdobyć określne doświadczenie.  Opiera się na relacji MISTRZ- UCZEŃ.

 

SZKOLENIA

To bardzo praktyczna i efektywna forma rozwoju dla osób, które chcą rozwinąć konkretne umiejętności osobiste. Zazwyczaj znamy harmonogram przed szkoleniem i mamy oczekiwania dotyczące efektu uczestniczenia w tej formie rozwoju. Szkolenia bazują na ćwiczeniach, które łączą praktyczne doświadczanie z elementami wiedzy w danym zakresie. Mają formę grupowych spotkań. Dodatkowym plusem jest możliwość poznania ciekawych ludzi, odkrycia, że nie tylko my na całym świecie mamy problemy. Minusem jest fakt, że trener nie może poświęcić nam całej swojej uwagi, więc dużo zależy od nas i naszej decyzji o poziomie zaangażowania w szkolenie. To, co wypracujemy na szkoleniu możemy wdrożyć w życie dzięki osobistej motywacji i decyzji.  Głównym celem jest DOSTARCZENIE WIEDZY PRAKTYCZNEJ NA DANY TEMAT UCZESTNIKOWI.

 

JAK WYBRAĆ TO, CO DLA MNIE NAJLEPSZE?

 

Możesz sam/sama zrobić szczegółową analizę form rozwoju i wybrać to, co Ci najbardziej odpowiada lub zapytać o opinię osoby, które skorzystały lub korzystają z danej formuły. Jednak moim zdaniem, najlepiej samemu się przekonać. W przypadku coachingu, terapii możesz wybrać się na spotkanie, zobaczyć jak to jest i dopiero podjąć decyzję. W przypadku szkoleń, możesz poczytać opinie lub spróbować znaleźć bezpłatne warsztaty, aby przekonać się czy taka forma rozwoju jest dla Ciebie.

 

Polecam także zapoznanie się z opiniami ekspertów ds. coachingu, którzy w ramach #4 Coachingowego Panelu Ekspertów wskazywali na różnice pomiędzy coachingiem a terapią.

 

Ja ze swojej strony, zapraszam Cię na coaching w BE-MASTER. Pierwsze spotkanie jest bezpłatne. Sama/sam oceniasz czy taka forma pracy jest dla Ciebie. I powiem Ci, że z własnego doświadczenia wiem, że warto skorzystać z takiej możliwości.

 

Przygotowaliśmy też dla Ciebie małą ściągę dotycząca możliwości wyboru drogi rozwoju. Możesz pobrać dla siebie lub przekazać tym, którzy zastanawiają się co wybrać.

 

Śmiało udostępniaj. Ja Ci za to z góry dziękuję. Pomagasz mi docierać do ludzi, którzy coraz częściej, czasem śmiało, a czasem całkiem nieśmiało czują potrzebę rozwoju. Co dajesz, to wraca :)

 

Infografika metody rozwoju - coaching, psychoterapia, mentoring szkolenia  

Coaching, mentoring, terapia, szkolenia - różnice i podobieństwa BE-MASTER

 

 

 

powrót