Logo BE-MASTER

Mobile menu

Jak żyjesz, a jak chciałabyś/chciałbyś żyć?

 

Metoda coachingowa na wprowadzenie zmiany do swojego życia.

 

Każdy z nas ma całkiem sporo. Żyjemy, oddychamy, mamy możliwość popełniania błędów (tak, Drogi Czytelniku, warto to docenić, bo to oznacza, że się uczymy). Mamy przywilej czuć, doświadczać, kochać, tracić, doceniać, naprawiać. Właściwie, możesz dzisiaj zadecydować, że wstajesz z fotela i zaczynasz wszystko od nowa albo inaczej. Teraz. Możesz szukać, możesz się zatrzymać, możesz biegnąć. Możesz się zalewać smutkiem lub możesz być wdzięczny za dar życia. Możesz się godzić, kłócić, wspierać, dawać i zabierać. I jakże często nie doceniasz tego. Nie potrafisz. Skoncentrowałeś/aś się na brakach i z tego uczyniłeś/aś sens życia. O poczuciu braku pisałam wcześniej. Dzisiaj chcę z Tobą spędzić czas praktycznie i zaproponować Ci ćwiczenie, które pozwoli dokonać bilansu oraz wyciągnąć wnioski w kontekście ustalenia pola do pracy/zmiany/akceptacji w Twoim życiu. Czas na KOŁO ŻYCIA.

 

DLA KOGO JEST KOŁO ŻYCIA?

Dla każdego, kto chce przyjrzeć się jakości swojego życia i zobaczyć z jakich powodów w jednej sferze układa mu się dobrze, a w innych gorzej. To ćwiczenie bardzo często wykorzystuję podczas pierwszych spotkań coachingowych, gdy klient ma trudność  ustaleniem, czego tak właściwie chce.

 

A zatem zaczynamy.

 

Poniżej znajduje się KOŁO ŻYCIA. Pobierz i wydrukuj załącznik.

 

 

 

 

INSTRUKCJA WYKONANIA KOŁA ŻYCIA

  1. Określ na kole, w każdej przestrzeni (rodzina, partner, itd.) swój poziom zadowolenia z tej sfery życia. 1 oznacza, że jest beznadziejnie, 10 – wspaniale. 0 zaznacz jedynie w przypadku, gdy ta sfera Twojego życia nie istnieje, np. w ogóle nie miałaś/miałeś świadomości jej istnienia (czasem klient uświadamia sobie, że zapomniał totalnie o zdrowiu, a jest fatalnie). Wyobraź sobie, że każdy obszar to skala od 0 do 10. Jeśli w danym obszarze oceniasz swój poziom zadowolenia na 6 zamaluj długopisem, kredką obszar od 0 do 6 w danym kawałku.
  2. Po przeanalizowaniu wszystkich ośmiu dziedzin, zobacz całościowy kształt (zamalowany obszar), który powstał po wypełnieniu każdego pola. Gdyby to było koło roweru, jak daleko byś zajechał/zajechała?
  3. Spójrz na obszary, w których poziom zadowolenia jest wysoki. Zastanów się i wypisz, co takiego robisz w tych dziedzinach, że dałaś/eś sobie wysoką ocenę? Np. planowanie, robienie czegoś z kimś lub dla kogoś, przymus, wartości ( 'to dla mnie ważne, tak się robiło w moim domu od zawsze').
  4. Następnie spójrz na obszary, w których poziom zadowolenia jest niski i zastanów się, co robisz w tych sferach oraz ile wysiłku wkładasz w to, aby poprawić jakość tych dziedzin? Zobacz, które ze sposobów działania w obszarach o wysokiej samoocenie możesz przenieść do tych, gdzie jest Twoim zdaniem gorzej. Zaplanuj jedno działanie, które zrobisz w najbliższym czasie, aby podnieść poziom swojego zadowolenia w jednej wybranej dziedzinie (np. jeśli zdrowie oceniłeś na 2 i zdecydowałaś/eś się na zmianę, zapisz, że będziesz parkować dalej od miejsca pracy i dwa razy dziennie chodzić do i z pracy do samochodu szybkim tempem). Pamiętaj, każda zmiana zaczyna się od pierwszego kroku.
  5. Pogłębienie ćwiczenia. Odpowiedź pisemnie na poniższe pytania:
    •  Co widzisz, gdy patrzysz na swoje Koło życia? Jakie uczucia Ci towarzyszą? Co je powoduje?
    • Które z części wpływają najbardziej na siebie?
    •  Która z części najbardziej wpływa na inne? Jak się z tym masz?
    • W których częściach chcesz zwiększyć poziom swojego zadowolenia? W której w pierwszej kolejności?
    • W wybranej sferze do zmiany, jak sytuacja wygląda obecnie? Z czego jesteś zadowolony/zadowolona? Co jest dla Ciebie ważne w tej sferze? Jak chcesz, aby wyglądała ta sfera?
    • Jak będzie wyglądać Twoje życie, gdy zwiększy się poziom zadowolenia w wybranej dziedzinie? Jak to wpłynie na inne sfery Twojego życia?
    • Co może sprawić, że poprawi się Twój poziom zadowolenia w wybranej dziedzinie?
    • Jakie trzy rzeczy zrobisz w celu podniesienia zadowolenia w tej dziedzinie?

 

PIERWSZY KROK: ………………………………………… TERMIN: …………………………….

 

DRUGI KROK: ………………………………………… TERMIN: ……………………………………

 

TRZECI KROK: ………………………………………… TERMIN: ……………………………………

 

 

Kilka spostrzeżeń coacha

 

To proste ćwiczenie jest skarbnicą wiedzy o nas samych. Można z niego wyczytać, co dla nas jest ważne i co motywuje nas w życiu. Pomaga dostrzec przekonania i mechanizmy, które powodują, że nie odczuwamy w życiu radości i szczęścia. Dlatego warto zrobić go w parze z kimś, kto zobaczy więcej. Z kimś kto nie zna naszych skryptów myślowych i przechytrzy trochę naszego EGO.

 

Często, zwłaszcza u kobiet ujawnia się niska samoocena. Jak to odkryć? Otóż, dla tych osób, ocenienie siebie na 6 w jakimś obszarze w gruncie rzeczy oznacza, że jest beznadziejnie.

 

Stąd, pytam: 'Widzę, że oceniłaś obszar rodzina na 6 i słyszę, że dla Ciebie oznacza to, że jest fatalnie. A jak było na 4, 3?'

 

Pojawia się zdziwienie. Okazuje się, że wiele osób zapomina jak wiele już zrobiło, aby znaleźć się na 6. I że tutaj wcale nie jest tak tragicznie. Dobrze to widać na szkoleniach, gdy ktoś mówi, w tej dziedzinie tylko 5, a ktoś obok mówi: 'A dla mnie to jest super. Daję sobie mocną 5 i jestem z siebie bardzo zadowolony'.

 

Bądźmy wobec siebie łagodni i cierpliwi. Jak jest gdzie 2, to nie musimy w ciągu tygodnia osiągnąć 10. 3 jest całkiem dobrym planem na najbliższy czas.  

 

Jeżeli nie wiesz jak zinterpretować wyniki ćwiczenia koło życia, zapraszam Cię na indywidualną sesję coachingową w Katowicach ze mną. Będziemy wspólnie odkrywać poszczególne przestrzenie w Twoim życiu i pomogę Ci dotrzeć do właściwych odpowiedzi, które od dawna Cię nurtują.

 

 

 

 

 

powrót