Przed nami trzecia część artykułu o możliwościach poszerzenia swoich kompetencji za darmo lub za niewielkie sumy w Internecie. Dzisiaj, podpowiedź dla tych, którzy uczą innych i poszukują interesujących form komunikacji z uczniami i studentami, dziećmi. Oczywiście, można także śmiało wykorzystać zasoby opisane w artykule jak uczyć się za darmo przez internet oraz w drugim artykule jak uczyć się przez internet prawie za darmo.
1. KhanAcademy – www.pl.khanacademy.org
Ogromna, bezpłatna, dostępna w j. polskim baza praktycznych ćwiczeń, filmów instruktażowych i panel indywidualnych planów nauczania, który daje uczniom możliwość pracy we własnym tempie, w i poza klasą w bardzo szerokiej gamie tematycznej. Khan Academy współpracuje z NASA, The Museum of Modern Art, California Academy of Sciences i MIT. Świetna jakość wykonania materiałów. Uczniowie, studenci, tutee, dzieci docenią Cię za wykorzystanie w procesie dydaktycznym tych materiałów.
2. Kursy internetowe Operon – www.kursy.operon.pl
To platforma doskonalenia nauczycieli oraz wymiany doświadczeń i praktyk nauczycielskich. Działa na zasadzie MOOCów. Kursy są bezpłatne, trzeba zapłacić za certyfikat. Ciekawa tematyka, która zainteresuje wielu nauczycieli i trenerów, np. TOC, myślenie wizualne, praca z trudnym uczniem, praca ze zdolnym uczniem i wiele, wiele innych.
3. TEDed - https://ed.ted.com
Interaktywna platforma do tworzenia lekcji w Internecie z wykorzystaniem wybranych filmików TEDowych z YouTube’a. Nauczyciel tworzy lekcję, może dodać quiz, temat dyskusji, a Uczniowie komunikacją się przez Internet. Platforma jest naprawdę prosta w obsłudze, a do większości filmików można wybrać polskie napisy. Całość można uzupełnić edukacyjnymi narzędziami IT.
4. Superbelfrzy RP: http://www.superbelfrzy.edu.pl
Blog o tematyce edukacyjnej. Skupia pasjonatów, którzy nie tylko lubią to, co robią, ale także potrafią się dzielić z innymi swoimi doświadczeniami. W zakładce 'Pomysłodajna' zajdziesz szereg pomysłów, które mogą pomóc Ci zmienić podejście do lekcji. lub wprowadzić urozmaicenie.
5. Mentor-Tutor-Trener: www.strona-rozwoju.pl
Platforma dla ekspertów z zakresu rozwoju. Swoje konto zakłada specjalista i uczestnik/uczestnicy kursu. Dzięki niej, trener/coach/mentor może komunikować się poprzez platformę z osobą, z którą pracuje. Dodatkowo, może wykorzystywać elementy grywalizacji (ułożyć coś ala plan gry w rozwoju, podczas której Uczestnicy zdobywają punkty i kolejne kroki milowe w drodze do swojego celu). Platforma dostarcza sporo materiałów, ćwiczeń, testów ekspertom. Aby móc z nich skorzystać trzeba założyć konto, przedstawić certyfikat potwierdzający kwalifikacje oraz przejść egzamin. Potem możesz z materiałów korzystać bezpłatnie. Ale również w wersji ogólnodostępnej znajdziesz część materiałów. Zamysł platformy jest bardzo ciekawy. Niemniej, jest ona nadal w fazie testów i tworzenia, co sprawia, że poruszanie się po niej bywa trudne. Także, opcja dla cierpliwych.
6. Platforma UŚ: www.youtube.com/channel/UC_diEMKniSs-7OHhhLCfQiw
Platforma przygotowana przez Uniwersytet Śląski w ramach projektu dla młodzieży, w ramach których najdziesz kilkanaście ciekawych, rysowanych filmików z zakresu rozwoju osobistego i biologii. Do wykorzystania na zajęciach z uczniami.
Jeśli korzystasz z innych platform i możesz śmiało polecić je innym, podziel się w komentarzu. Dziękuję.