Logo BE-MASTER

Mobile menu

Jak uczyć się za darmo w Internecie?

Kto z Was chce się rozwijać? Pytanie wydaje się wręcz retoryczne.  

Często jednak słyszę, że mam chęci, ale… nie mam pieniędzy i/lub czasu. W kwestii czasu, warto zobaczyć jakie przekonania za tym stoją (tutaj coaching jest bardzo skuteczny). W kwestii pieniędzy, chcę Ci pokazać już dzisiaj różne możliwości.

 

Czy można uczyć się, rozwijać w dzisiejszym świecie za darmo?

Otóż, trzy kolejne artykuły na blogu BE-MASTER pokazują, że w dużej mierze można. Co więcej, okazuje się, że możliwości jest naprawdę sporo, więc trzeba najpierw zrobić dobry research, a następnie zabrać się za naukę.

Przygotowałam dla Ciebie wykaz kursów, szkoleń za darmo, prawie za darmo lub za niewielkie pieniądze (w stosunku do tego, ile to szkolenie może komercyjnie kosztować) w Internecie, czyli bez ruszania się z domu (czas:). Okazuje się, że jest tego naprawdę dużo i naprawdę można znaleźć w gąszczu możliwości coś dla siebie. Oczywiście, zakres, jakość są różne, więc sprawdź dokładnie to, co wybierasz i na co się zapisujesz. Niemniej, duża część z nich jest moim zdaniem naprawdę dobrej jakości i stanowi, co najmniej, dobre wprowadzenie do danego tematu.

 

Zatem, zapraszam do świata kursów i szkoleń on-line. Możliwości znajdziesz w trzech kolejnych artykułach na blogu.

 

 

Zestawienie kursów i szkoleń on-line

Część I.

W pierwszej części, skupiałam się na tzw. MOOCach. Ich ogromna zaletą jest wysoka jakość (często bardzo dobra, a kursy są po prostu ciekawe), a pewnym ograniczeniem język. Najczęściej są one dostępne w języku angielskim. To jednak można również przekuć na atut i jednocześnie poszerzać wiedzę i kompetencje językowe.

 

CzęśćII.

W drugiej części skupiam się na polskich stronach oferujących kursy i szkolenia on-line, najczęściej w formie e-learningu. Tutaj z jakością czasem bywa gorzej niż w MOOCach i często ty kurom daleko do atrakcyjnych, multimedialnych form uczenia się. Niemniej, stanowią formę wprowadzenia do tematu. W tym artykule znajdziesz też informacje o możliwości pozyskania dofinansowania na szkolenia i kursy stacjonarne w całej Polsce.

 

Część III.

W trzeciej części coś dla osób uczących innych. Nauczycieli, trenerów, coachów, tutorów.

 

Oczywiście, katalog jest otwarty i możecie dodawać w komentarzach własne propozycje. Na części portali możecie także tworzyć i dodawać własne kursy.

Zatem, do dzieła.

 

JEST MOOC

Moje ulubione. Dalekie od dostępnych, bezpłatnych w Polsce, nieco nudnawych platform e-learningowych wypełnionych prezentacjami w PowerPoincie. Twórcy MOOCów robią co mogą, aby kursy były atrakcyjne dla odbiorców i często bazują na doświadczeniu praktyków. Ja po prostu lubię tego nawet słuchać. Chętnie z nich korzystam i polecam. Koncepcja tzw. MOOCs, czyli Massive Open Online Courses (masowe otwarte kursy on-line) powstała w Stanach Zjednoczonych. Szybko za nimi poszli Anglicy. Obecnie, z zasobów MOOCs  korzystają ludzie na całym świecie. To propozycje kursów on-line bardzo dobrej jakości, prowadzone przez ekspertów z całego świata z uznanych amerykańskich i brytyjskich Uniwersytetów. W łatwy sposób masz dostęp do ciekawych źródeł i osób, z którymi byłoby trudno spotkać się w tradycyjny sposób. Zakres tematyczny jest ogromny i każdy znajdzie w tej palecie coś skrojonego dla siebie. Jest tutaj, np. programowanie czy kursy z zakresu zarządzania ludźmi, filozofia, dietetyka, zarządzanie, psychologia, języki…. długo, długo by wymieniać.

 

PLUSY:

  • dostęp on-line 24h do ciekawych materiałów, filmików, forum ludzi z całego świata;
  • w zdecydowanej większości, kursy można zrobić bezpłatnie, a płatny jest tylko certyfikat/zaświadczenie o ukończeniu kursu (Ty decydujesz jaką opcję wybierasz). Aby uzyskać certyfikat najczęściej trzeba zdać egzamin. Co jednak ciekawe, coraz rzadziej spotykam się z testami wiedzy. Często są to praktyczne zadania, które się opisuje i np. inni Uczestnicy kursu dają Ci informację zwrotną. Jeśli jest pozytywna, otrzymujesz dokument potwierdzający nabycie nowych kompetencji. Wiec możesz pochwalić się certyfikatem Harvard Univeristy swojemu pracodawcy, nawet jeśli wykorzystałaś już cały urlop na ten rok i nie masz amerykańskiej wizy J Koszt certyfikatu jest różny. Ja najczęściej płaciłam ok. 50 dolarów.
  • dobra jakość merytoryczna  i techniczna kursów;
  • bardzo ciekawe źródło wiedzy dla studentów;
  • możliwość ukończenia pakietu szkoleń w określonym obszarze tematycznym;
  • brak wymagań rekrutacyjnych – to Ty decydujesz czy się zapisujesz na dany kurs.

MINUSY/WYZWANIA:

  • brak bezpośredniego kontaktu z wykładowcą;
  • samodzielnie panujesz nad czasem przeznaczonym na kurs. Zazwyczaj jest wyznaczony w danym kursie termin, w ramach którego można go przejść i zdać egzamin/zdanie egzaminacyjne. Jeśli sobie o tym zapomnisz lub cały czas będzie coś ważniejszego to po określonym terminie kurs zostaje zamknięty. Zatem, wymaga to sporej dawki samodyscypliny;
  • kurs często jest ciekawym, niemniej jednak wprowadzeniem do danej tematyki, więc warto mieć świadomość, że w ciągu kilku godzin nie zdobędziesz całej wiedzy w określonym temacie;
  • większość dostępna w języku angielskim. To jednak możesz przekuć w plus i uczyć się angielskiego poprzez to, co Cię interesuje.

 

Jak zacząć kurs MOOC?

To szalenie proste. Wejdź na wybraną stronę (propozycje poniżej), sprawdź ofertę i datę rozpoczęcia danego kursu, wybierz coś dla siebie. Polecam zdecydować się na jeden kurs na początek i zobaczyć czy to formuła dla Ciebie. Załóż konto i czekaj na rozpoczęcie kursu. Opłatę za certyfikat możesz uiść od razu lub w czasie trwania szkolenia. Zasoby MOOC często w ofercie mają pakiety dla firm, czyli można zakupić pakiet kursów, które możemy udostępnić naszym pracownikom. To pakiety dla biznesu.

 

Gdzie znaleźć kursy on-line

Oto możliwości:

  1. Coursera: www.coursera.org Możesz przejść wybranych kurs za darmo. Jeśli chcesz uzyskać certyfikat potwierdzający udział w kursie trzeba zapłacić (ok.40-50 dolarów). Możesz też wybrać pakiet kursów i zapłacić z każdy z nich. Po przejściu wszystkich otrzymujesz dyplom.
  2. edX: www.edx.org Działa podobnie jak Coursera, z tym że zakres tematyczny jest nieco inny.
  3. Futurelearn (kursy z brytyjskich Uniwersytetów): www.futurelearn.com Platforma działania na podobnie zasadzie, jak dwie opisane powyżej.
  4. Open Yale University: https://oyc.yale.edu  – to zbiór materiałów i wideo wykładów prowadzonych na Uniwersytecie Yale. Bardzo bogata i różnorodna tematyka. Świetny pomysł, kiedy podróżujesz pociągiem i chcesz przeczytać coś ciekawegoJ lub przygotowujesz prezentację w określonym temacie na uczelnię lub do pracy.  Warto podsunąć studentom, uczniom, pracownikom…
  5. Open Learning: www.openlearning.com - platforma wiedzy i umiejętności tworzona przez społeczność. Oznacza to w praktyce, że oprócz uczenia się możesz także dodać własny kurs i stać się sławnym na całym świecieJ Podobnie działa platforma Peer to Peer Univeristy: www.p2pu.org/en/
  6. Open Culture: www.openculture.com/freeonlinecourses – ponad tysiąc wykładów, materiałów udostępnianiach za darmo przez naukowców z całego świata. Wszystko pogrupowane w obszary tematyczne. Także nudne wieczory odchodzą właśnie w zapomnienieJ
  7. Academic Earth: https://academicearth.org – kolejna, niesamowicie bogata w treści i ciekawe wykłady (np. nagrania wideo z wykładów prowadzonych na amerykańskich uczelniach) w bardzo wielu dziedzinach. Ja lubię słuchać wykładów z psychologii.
  8. Udemy: www.udemy.com – kolejna globalna sieć dla uczących się i tych, którzy chcą uczyć on-line. Częściowo dostępna w języku polskim. Bogata tematyka kursów, choć moim zdaniem przeważają obszary IT. Na tej platformie duża część kursów jest odpłatna, ok. 35 zł. Co jednak ciekawe, można tam zamieścić swój własny kurs i jeśli inni Użytkownicy go zakupią, otrzymujesz prowizję.
  9. Highbrown: https://gohighbrow.com – dziesięciodniowe kursy, w formie codziennie otrzymywanych 5 minutowych filmików w wybranym przez Ciebie temacie. 30 dni jest darmowych. Później trzeba uiścić opłatę – ok. 4 dolarów na miesiąc.

 

Napisz, co sądzisz o takiej formie poszerzania kompetencji w komentarzu.

Jeśli uważasz, że to ciekawe rozwiązanie, udostępnij dalej. Dziękuję.

 

 

 

powrót