Kto z Was chce się rozwijać? Pytanie wydaje się wręcz retoryczne.
Często jednak słyszę, że mam chęci, ale… nie mam pieniędzy i/lub czasu. W kwestii czasu, warto zobaczyć jakie przekonania za tym stoją (tutaj coaching jest bardzo skuteczny). W kwestii pieniędzy, chcę Ci pokazać już dzisiaj różne możliwości.
Czy można uczyć się, rozwijać w dzisiejszym świecie za darmo?
Otóż, trzy kolejne artykuły na blogu BE-MASTER pokazują, że w dużej mierze można. Co więcej, okazuje się, że możliwości jest naprawdę sporo, więc trzeba najpierw zrobić dobry research, a następnie zabrać się za naukę.
Przygotowałam dla Ciebie wykaz kursów, szkoleń za darmo, prawie za darmo lub za niewielkie pieniądze (w stosunku do tego, ile to szkolenie może komercyjnie kosztować) w Internecie, czyli bez ruszania się z domu (czas:). Okazuje się, że jest tego naprawdę dużo i naprawdę można znaleźć w gąszczu możliwości coś dla siebie. Oczywiście, zakres, jakość są różne, więc sprawdź dokładnie to, co wybierasz i na co się zapisujesz. Niemniej, duża część z nich jest moim zdaniem naprawdę dobrej jakości i stanowi, co najmniej, dobre wprowadzenie do danego tematu.
Zatem, zapraszam do świata kursów i szkoleń on-line. Możliwości znajdziesz w trzech kolejnych artykułach na blogu.
Część I.
W pierwszej części, skupiałam się na tzw. MOOCach. Ich ogromna zaletą jest wysoka jakość (często bardzo dobra, a kursy są po prostu ciekawe), a pewnym ograniczeniem język. Najczęściej są one dostępne w języku angielskim. To jednak można również przekuć na atut i jednocześnie poszerzać wiedzę i kompetencje językowe.
CzęśćII.
W drugiej części skupiam się na polskich stronach oferujących kursy i szkolenia on-line, najczęściej w formie e-learningu. Tutaj z jakością czasem bywa gorzej niż w MOOCach i często ty kurom daleko do atrakcyjnych, multimedialnych form uczenia się. Niemniej, stanowią formę wprowadzenia do tematu. W tym artykule znajdziesz też informacje o możliwości pozyskania dofinansowania na szkolenia i kursy stacjonarne w całej Polsce.
Część III.
W trzeciej części coś dla osób uczących innych. Nauczycieli, trenerów, coachów, tutorów.
Oczywiście, katalog jest otwarty i możecie dodawać w komentarzach własne propozycje. Na części portali możecie także tworzyć i dodawać własne kursy.
Zatem, do dzieła.
Moje ulubione. Dalekie od dostępnych, bezpłatnych w Polsce, nieco nudnawych platform e-learningowych wypełnionych prezentacjami w PowerPoincie. Twórcy MOOCów robią co mogą, aby kursy były atrakcyjne dla odbiorców i często bazują na doświadczeniu praktyków. Ja po prostu lubię tego nawet słuchać. Chętnie z nich korzystam i polecam. Koncepcja tzw. MOOCs, czyli Massive Open Online Courses (masowe otwarte kursy on-line) powstała w Stanach Zjednoczonych. Szybko za nimi poszli Anglicy. Obecnie, z zasobów MOOCs korzystają ludzie na całym świecie. To propozycje kursów on-line bardzo dobrej jakości, prowadzone przez ekspertów z całego świata z uznanych amerykańskich i brytyjskich Uniwersytetów. W łatwy sposób masz dostęp do ciekawych źródeł i osób, z którymi byłoby trudno spotkać się w tradycyjny sposób. Zakres tematyczny jest ogromny i każdy znajdzie w tej palecie coś skrojonego dla siebie. Jest tutaj, np. programowanie czy kursy z zakresu zarządzania ludźmi, filozofia, dietetyka, zarządzanie, psychologia, języki…. długo, długo by wymieniać.
PLUSY:
MINUSY/WYZWANIA:
To szalenie proste. Wejdź na wybraną stronę (propozycje poniżej), sprawdź ofertę i datę rozpoczęcia danego kursu, wybierz coś dla siebie. Polecam zdecydować się na jeden kurs na początek i zobaczyć czy to formuła dla Ciebie. Załóż konto i czekaj na rozpoczęcie kursu. Opłatę za certyfikat możesz uiść od razu lub w czasie trwania szkolenia. Zasoby MOOC często w ofercie mają pakiety dla firm, czyli można zakupić pakiet kursów, które możemy udostępnić naszym pracownikom. To pakiety dla biznesu.
Oto możliwości:
Napisz, co sądzisz o takiej formie poszerzania kompetencji w komentarzu.
Jeśli uważasz, że to ciekawe rozwiązanie, udostępnij dalej. Dziękuję.