Logo BE-MASTER

Mobile menu

Kursy przez Internet - prawie za darmo

Druga część artykułu poświęcona poszerzaniu swojej wiedzy, umiejętności i kwalifikacji bez wychodzenia z domu, czyli w Internecie. Tak, jak pisałam w poprzednim artykule, większość z kursów jest bezpłatna lub stosunkowo niedroga. W pierwszej części przedstawiłam kursy MOOCs. Dzisiaj treści dostępne w języku polskim. Na końcu artykuły znajdziesz również opis ścieżki poszerzania kwalifikacji poza Internetem w polskich firmach szkoleniowych, które możesz samodzielnie sobie wybrać (po spełnienie określonych warunków).

 

 

Propozycje kursów on-line:

1. Akademia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Na stronie głównej portalu czytam, że daje on dostęp do 94 szkoleń elektronicznych, w tym 42 biznesowych typu e-learning, 42 biznesowe szkolenia typu m-learning (na urządzenia mobilne: smartfony i tablety) oraz 5 szkoleń e-learning i 5 szkoleń m-learning dedykowanych szkoleniowcom. Tematyka jest stosunkowo obszerna. Po ukończeniu kursu i uzyskaniu pozytywnego wyniku w teście otrzymujesz certyfikat. Szkolenia i certyfikaty są bezpłatne.

 

Formuła kursów jest daleka (pod względem jakości) od tej dostępnej w tzw. MOOCach, które opisywałam w poprzednim artykule. To raczej forma kursu e-learningowego, w której czytasz treści, masz dodatkowe obrazki i prowadzi Cię miły głos. Serwowana wiedza przypomną trochę treści z książek i trudno tutaj szukać case’ów praktyków. Niemniej, na wprowadzenie do tematyki wystarczy.

 

JAK ZACZĄĆ?

Wejdź na stronę:

KROK 1: www.akademiaparp.gov.pl

KROK 2: W kaflu po prawej stronie, w zakładce 'szkolenia biznesowe' znajdziesz wykaz dostępnych kursów. Sprawdź czy któryś z tematów jest dla Ciebie interesujący.

KROK 3: Zarejestruj się. Uwaga, platforma jest finansowa ze środków unijnych, więc przygotuj się na to, że będą od Ciebie wymagali podania szeregu danych, aby móc korzystać z zasobów. To typowe dla szkoleń współfinansowych ze środków publicznych.

KROK 4: Rozpocznij kurs i zdobądź certyfikat.

 

2. Centrum Edukacji Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Bezpłatne kursy e-elarningowe dla osób prowadzących firmy, dzieci i młodzieży. Słowem, dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę. W ofercie znajdziesz kursy z zakresu zarządzania (w tym z coachingu, mentorigu), informatyki, B2B, nowych technologii, marketingu, zawodów przyszłości (np. broker informacji), kurs języka niemieckiego. W ramach większości kursów można uzyskać bezpłatny certyfikat lub zaświadczenie.

JAK ZACZĄĆ:

KROK 1: Wejdź na stronę: http://centrumedukacji.eu/mod/page/view.php?id=1376

KROK 2: Przejrzyj ofertę – znajdziesz ją w zakładce 'kategorie kursów', dostępną po lewej stronie witryny.

KROK 3: Zarejestruj się i uruchom konto.

KROK 4: Rozpocznij naukę w wybranym obszarze.

 

3. Akademia Rozwoju: www.akademiarozwoju.com  - zbiór kursów e-learningowych z takich obszarów, jak: excel,  e-commerce, grafika, telefoniczna obsługa klienta. Uwaga, certyfikat jest płatny. Kursy dostępne w języku polskim

4. Bezpłatny kurs telepracy dedykowany kobietom - http://www.eurokobieta.pl/szkolenie-informatyczne. Kursy dostępne w języku polskim

 

Szkolenia dofinansowane z UE

Nie lubię uczyć się w Internecie. Czy masz coś dla mnie?

Oczywiście, że mam. Możesz poszerzać swoje kwalifikacje, wiedzę w zakresie tzw. Bazy Usług Rozwojowych. Nie jest ona dostępna dla wszytskich, ale o tym poniżej.

 

Baza Usług Rozwojowych

To opcja dla osób, które chcą ukończyć profesjonalne szkolenie, kurs , np. z Agile’a, Scruma, projektowania wnętrz, coachingu….w formie stacjonarnej w wybrane przez siebie firmie szkoleniowej, doradczej. Można w tym zakresie pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej. Cała usługa działa na zasadzie bonów szkoleniowych i jest oferowana właścicielom i pracownikom firm (to jest pewne ograniczenie).

 

Wyobraź sobie Anię, która pracuje w firmie usługowej od 10 lat. Marzy się jej, aby wreszcie wybrać się na szkolenie z zakresu zwinnego zarządzania projektami. Przejrzała ofertę na rynku, wybrała sobie firmę, w której chciałaby takie szkolenie zrealizować, ale jest ono dla niej za drogie.

Ania, dowiedziała się, że istnieje Baza Usług Rozwojowych, tzw. BUR. Weszła więc na stronę:www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl, wpisała w wyszukiwarce (okienko z lupą) interesującą ją tematykę szkolenia i wyświetliły się jej firmy wpisane do tej bazy, które organizują jej wymarzone szkolenie. Kliknęła na organizatora, sprawdziła zakres, terminy. I stwierdziła, że to jest to. Okazało się, że może w ramach dofinansowania ze środków unijnych uzyskać dofinansowanie kursu do 80% jego wartości. Pomyślałam, że to brzmi bardzo dobrze.

Zadzwoniła więc do firmy organizującej szkolenie i zapytała, co zrobić, aby uzyskać dofinansowanie?

 

Przedstawiciel powiedział jej, że na szkolenie zgłasza ją i rozlicza się pracodawca. Nie można się zgłosić jako osoba fizyczna lub pracownik instytucji publicznej. To są szkolenia dla pracowników mikor, małych i średnich  firm. Jeśli szef wyrazi zgodę, Ania dzwoni do  jednego z operatorów w danym województwie, który przyznaje bony szkoleniowe i mówi, że chce wziąć udział w szkoleniu. Operator przesyła dokumenty do wypełnianie (trochę tego jest) i w ciągu kilkunastu dni otrzymuje odpowiedź czy dofinansowanie zostało przyznane. Ania jest gotowa do udziału w szkoleniu.

 

Za szkolenie w tych ok. 20% płaci Operatowi przyznającemu bony szkoleniowe (a nie firmie szkoleniowej) szef Ani. Operator rozlicza się z firmą szkoleniową. Choć w części województw rozliczenie następuje na podstawie refundacji. Przedsiębiorca płaci za całe szkolenie, a potem otrzymuje zwrot dofinansowania od operatora.

 

Operatorzy przyznający bony szkoleniowe

Wykaz Operatorów przyznających bony szkoleniowe znajdź na stronie: http://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl/dofinansowanie. Najczęściej jednak firmy szkoleniowe podpowiedzą Ci co zrobić, aby uzyskać dofinansowanie.

 

Poziom dofinansowania zależy, m.in. od:

- wielkości firmy (np. w woj. śląskim mikroprzedsiębiorstwa -80%, małe – 70%, średnie – 50%)

- siedziby firmy zgłaszającej pracowników na szkolenie i siedziby firmy szkoleniowej. Jeśli są z różnych województw, poziom dofinansowania ulega obniżeniu. Zatem, pod względem finansowym najbardziej płaca się wybierać firmy szkoleniowe z województwa, w którym działania nasza firma.

- można uzyskać dodatkowe progi dofinansowania w przypadku spełnienia dodatkowych warunków, które opisane są na stronie: http://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl/dofinansowanie po wybraniu określonego województwa. Nie można uzyskać większego dofinansowania niż 80%.

- Nie można uzyskać dofinansowania w woj. mazowieckiem i pomorskim.

- Są także wprowadzone limity kwotowe na szkolenia dot. poszczególnych firm. Są one różne dla województw. Przedsiębiorca ze Szczecina może otrzymać nawet 400 tys. zł na szkolenie swoich pracowników, podczas gdy jego kolega z Lublina już tylko 15 tys. zł.

 

Napisz, co sądzisz o takiej formie poszerzania kompetencji w komentarzu.

Jeśli uważasz, że to ciekawe rozwiązanie, udostępnij dalej. Dziękuję.

 

 

 

 

powrót