Każdemu z nas pewnie nieraz przeszła przez głowę myśl - chwilo trwaj! Chcielibyśmy możliwie najłdłużej przeciągnąć w czasie momenty, w których czujemy się szczęśliwi, spełnieni, docenieni. Zawsze z nostalgią i dumą wspominamy prywatne sukcesy.... zwałaszcza te, które osiągnęliśmy dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości. Ogromną przyjemność dają nam nasze osiągnięcia. To własnie poczucie spełnienia i zadowolenia z samego siebie można wypracować w sobie podczas sesji coachingowych. I tutaj nasuwa się pytanie - jak długo możemy czerpać z efektów coachingu?
JAK DOKONAĆ TRWAŁEJ ZMIANY?
Istnieje wiele powodów, dla których ludzie nie dokonują zmiany w życiu, ale najpopularniejsze są następujące:
1. Nie potrzebują jej :)
Nie wszyscy zawsze i wszędzie potrzebują zmiany. Warto o tym pamiętać! Czasami potrzebujemy świętować to co osiągnęliśmy; innym razem musimy wytrwale pracować aby osiągnąć to do czego dążymy.
2. Nie wiedzą w jakiej sferze życie potrzebują zmiany.
'Chciałbym być szczęśliwszy' - to typowe stwierdzenie. Następnie potrzebujemy wybrać, którąś z dziedzin życia. Nie jest to łatwe, ale trzeba wybrać jedną z dziedzin, po to, aby od niej zacząć zmianę. W pewien sposób, nie ma znaczenia, od czego zaczniemy. Jeżeli zaczniemy regularnie ćwiczyć, zmniejszy to stres i pozwoli na lepsze relacje z innymi; zmieniając pracę zmieniamy nasze samopoczucie i stan finansowy, co zwiększa nasze możliwości itd.
3. Nie wiedzą jak dokonać zmiany.
Potrzebujemy szczegółowo określić 3 elementy czyli:
a) co chcemy osiągnąć?
b) jak wygląda aktualna sytuacja?
c) co możemy zrobić w tym tygodniu?
Proces powtarzamy regularnie co tydzień.
4. Nie mają sił na dokonanie zmiany.
Brak siły może wynikać z tego, że niewystarczająco określiliśmy nasz powód do zmiany, czyli:
a) co chcesz osiągnąć?
b) jakich korzyści się spodziewasz?
c) jak rozpoznasz, że osiągnąłeś cel?
d) w jakim czasie chcesz cel osiągnąć?
Brak siły może też oznaczać, że potrzebujesz wsparcia innych ludzi, np. przyjaciela, grupy master – mind, coacha.
5. Wracają do starych nawyków.
Chodzi o ludzi, którzy dokonali zmiany, zaczęli się cieszyć pierwszymi jej efektami a następnie wrócili do starych nawyków. Sytuacja nie tak rzadka. Wynika ona często z niezrozumienia, że aby stworzyć nawyk potrzeba około 3 – 6 tygodni, ale żeby go utrzymać potrzebny jest około rok. Ważne aby mieć ludzi, przed którymi 'zdajemy relację' z naszych działań i którzy w razie potrzeby mogą nas wspierać a także świętować wspólne sukcesy.
Jak więc dokonać trwałej zmiany?
Prosta formuła, której używam do zmian zarówno w swoim życiu, jak i w życiu innych brzmi:
1.MIEJ WIELKIE EKSCYTUJĄCE MARZENIA.
Nie muszą być 'realne', a nawet nie powinny. Chodzi o to, żeby były fascynujące, pociągające, dające chęć do dokonania zmiany, ze względu na przyszłe korzyści. Czymś takim dla Kennedy'ego było: 'człowiek na księżycu'; M.L. Kinga 'równość wszystkich' Matki Teresy 'zadbać o najuboższych'. Marzenia mają pobudzać emocje. Co pobudza ciebie?
2. USTANÓW WERYFIKOWALNE CELE.
Marzenia dają 'siłę napędową' a teraz czas na zaangażowanie prawej, racjonalnej półkuli mózgu. Potrzebujemy zamienić nasze marzenia typu: 'chcę być bogaty' 'będę dużo podróżować' na weryfikowalne cele np. 'będę zarabiać 100 tys miesięcznie od 2018' 'każdego roku zwiedzę trzy nowe kraje'. To pozwala nam zweryfikować czy realizujemy nasze marzenia, czy tylko jesteśmy marzycielami, którym ucieka życie. Jakie są twoje cele?
3. DZIAŁAJ KONKRETNIE.
Emocje nas pobudzają, rozum weryfikuje a wola sprawia, że działamy. Bez działania nie ma rezultatów. Marzenia są ekscytujące, cele nieco nas ostudzają a działanie to ciężka harówa, aby później cieszyć się marzeniami. Na pewno nie będzie łatwo, będą porażki, rozczarowania, łzy. Na pewno trzeba działać mądrze, ale przede wszystkim trzeba działać. Lepiej wolnym krokiem a konsekwentnie niż wielki zryw i... zerwane ścięgna :-) 'Kropla drąży skałę, nie przez siłę uderzenia, ale przez częstotliwość padania'. Jakie są twoje codzienne działania?
CO ZROBIĆ ABY UTRWALIĆ ZMIANĘ?
Wprowadzanie zmiany, to tak naprawdę budowanie nowych nawyków. Jak mawia jeden z najbogatszych ludzi w Australii Peter Daniels: 'Najpierw my kształtujemy nawyki a potem nawyki kształtują nas' Kluczem do zbudowania nawyków, jest zapewnienie sobie wsparcia wtedy, kiedy my przestajemy działać. Prosty przykład: umów się na bieganie z inną osobą, która będzie po ciebie przychodziła. Oczywiście, że jak się uprzesz, to nie wyjdziesz, ale to zawsze mobilizuje, prawda?
Inny przykład, to człowiek, który dał swojemu bratu w depozyt 1 000 zł i umówił się, że jeżeli w określonym czasie nie zrealizuje swojego celu, to te pieniądze zostaną przesłane na wskazany przez niego wcześniej cel charytatywny. Jaki jest twój mechanizm, który zadziała, kiedy ty nie będziesz działać?
Pamiętaj: 'Sukces przyjdzie, ale musi cię zastać przy pracy!'
Wszystkich zainteresowanych coachów zapraszamy do współpracy. Z przyjemnością opublikujemy odpowiedzi na podejmowane zagadnienia związane z tematyką coachingu oraz rozwoju interpersonalnego.
Na podstawie swoich doświadczeń coachowie ocenią skuteczność coachingu i wskażą w jakich sytuacjach ma on największe szanse powodzenia.