Logo BE-MASTER

Mobile menu

Coachingowy panel ekspertów #5

W poprzednich panelach coachingowych odpowiedzieliśmy na pytanie jakie efekty może przynieść coaching, a także czym różni się coaching od innych metod rozwojowych. Decydując się na coaching, powinniśmy się również zastanowić, jakie mamy wymagania w stosunku do coacha. To on będzie prowadził nas drogą do wyznaczonego celu. Będzie przewodnikiem i towarzyszem naszej podróży. Aby wyprawa ta zakończyła się sukcesem, warto wybrać odpowiednią osobę.

 

Dzisiaj nasi eksperci pomogą odpowiedzieć na pytanie:

 

Jak znaleźć dobrego coacha?

Mamy nadzieję, że otrzymane odpowiedzi pomogą w doborze najlepszego przewodnika.

 

Po pierwsze, warto poszukać. Przejrzeć strony, wpisy, kwalifikacje, opinie innych klientów.

 

Po drugie, możesz popytać wśród ludzi, którzy są dla Ciebie inspiracją w określonej dziedzinie życia lub których podziwiasz za całokształt (być może sami korzystali z metod rozwojowych – a nawet jeśli nie, masz pretekst do ciekawej rozmowy:). 

 

I po trzecie, warto pamiętać, że co dobre dla nas, niekoniecznie odpowiada komuś innemu. Każdy z nas jest osobną legendą. Więc najlepiej, po prostu, po wykonaniu kroku pierwszego i/lub drugiego, spotkać się z wybranymi przez Ciebie specjalistami. Część z nich oferuje darmowe pierwsze spotkanie. Sam/a się przekonasz jak to wygląda, poznasz osobę, z którą możesz pracować. I dopiero potem podejmiesz decyzję. Jeśli darmowa sesja nie jest możliwa, zawsze możesz zrezygnować po pierwszej sesji (warto jednak wtedy zatrzymać się na chwilę nad przyczynami tej decyzji – czy rzeczywiście chodzi o coacha, czy też może twoje oczekiwania – to już jest pierwsza rozwojowa praca). Z doświadczenia osobistego wiem, że to czy będziemy razem pracować, obie strony bardzo często czują (choć nie zawsze) już po 15 minutach sesji.

 

Coach Beata Master

Beata Master

Coach BE-MASTER, doktor nauk społecznych, certyfikowany trener rozwoju interpersonalnego. Prezes Fundacji Pracownia Jutr. Nauczyciel drugiego kroku - pierwszy zawsze należy do osoby, która przychodzi na coaching.

www.be-master.pl

Szukajcie a znajdziecie. Dzisiaj osób opisujących się jako coach jest więcej niż klientów. A więc sprawdzenie wykształcenia i doświadczenia  coacha to podstawa: znajomi, internet, Izba Coachingu, ICF...  A żeby wybrać coacha dobrego dla siebie, warto zaufać temu, jak się czujesz w jego obecności. Czy w kontakcie wykazuje on szczere zainteresowanie tobą (jesteś widziana i słuchana) czy też 'trzepie piórami' przedstawiając swoje niesłychane osiągnięcia (jest zajęty sobą).

 

Monika Zubrzycka-Nowak Coach

Monika Zubrzycka-Nowak

Coach, trener, superwizor coachingu

gwps.pl/coaching-warszawa/blog/monika-zubrzycka-nowak

I znowu, jako coach, nie mogę oprzeć się zadaniu pytania: co to znaczy dobry coach? To, co jest dobrego dla jednego, nie znaczy, że będzie dobre dla drugiego.

 

Myślę jednak, iż warto obrać kierunek, który przyjmuję, gdy szukam dobrego lekarza.

 

Najpierw pytam najbliższych znajomych, rodzinę, czy takowego przypadkiem nie znają, czyli poczta pantoflowa.  Potem sprawdzam nieco szerzej i szukam w Internecie. Sprawdzam opinie na jego temat – czyli marketing szeptany. Czytam artykuły, jeśli takowe napisał, wchodzą na stronę internetową, jeśli takową posiada a następnie wybieram się na wizytę do  2-3 w ten sposób wyselekcjonowanych lekarzy i umawiam się do każdego z nich na pierwszą wizytę.

 

W trakcie wizyty weryfikuję czy spełnia moje oczekiwania, wzbudza zaufanie czy sprawia, że chcę by był moim lekarzem i zaufam mu w kwestii mojego zdrowia  i dopiero wtedy dokonuję wyboru.

Z coachami jest o tyle lepiej, iż u nich  zazwyczaj pierwsza 'wizyta' jest bezpłatna :)

 

Iwona Gierłach Coach

Iwona Gierłach

Coach, trener, menedżer.

www.vesti.krakow.pl

Mimo rosnącej popularności coachingu nie jest wcale łatwo znaleźć dobrego coacha. Wielu nieposiadających odpowiednich kompetencji szkoleniowców, instruktorów NLP czy mówców motywacyjnych nazywa siebie coachami, co nie służy dobrze wizerunkowi tego zawodu. Dlatego warto jest sprawdzić jakie dana osoba ma wykształcenie, doświadczenie, referencje od klientów np. na portalu dobrycoach.pl, przeczytać artykuły jakie publikuje w internecie i porozmawiać telefonicznie o swoich potrzebach i ewentualnych wątpliwościach. 15 minut rozmowy zwykle wystarczy, żeby przekonać się czy nadajemy na tych samych falach. Wielu coachów oferuje też bezpłatną sesję próbną, w czasie której można zobaczyć ich styl pracy i zweryfikować, czy spełnia on nasze oczekiwania.

 

Anna Matuszewska Coach

Anna Matuszewska

Coach, absolwentka Studium Coachingu w ujęciu chrześcijańskim organizowanego przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Doktorantka SGH w Kolegium Zarzadzania i Finansów. Socjolog, specjalista ds. PR.

dobrycoach.pl/coach/anna-matuszewska

Warto pytać osoby, które miały już do czynienia z coachingiem. Warto też sprawdzać w internecie jakie doświadczenie i kompetencje ma coach. Choć z doświadczenia wiem, że nie każdy coach z wieloma dyplomami jest dobrym coachem. Tak jak nie każdy lekarz jest dobrym lekarzem dla każdego pacjenta.

Wielu Coachów proponuje pierwszą bezpłatną sesję. W moim przypadku jest ona bezpłatna nie tylko po to by Klient sprawdził, czym jest coaching i czy jest dla niego. Ta sesja jest również dla Coacha. Po to by sprawdzić, czy jest coś takiego jak 'chemia' pomiędzy Klientem a Coachem. Czy ta relacja może być faktycznie użyteczna dla Klienta i czy ma sens. Sama doświadczyłam sytuacji, gdzie na pierwszej sesji z Klientem na podstawie tego co mówił zaproponowałam Klientowi, ze z mojego punktu widzenia bardziej użyteczny dla niego będzie trening czy mentoring. Taka pierwsza rozmowa z Coachem może dać Ci pogląd czy jest to Coach dla Ciebie.

 

Monika Kliber Coach

Monika Kliber

Coach, Trener rozwoju osobistego

www.monikakliber.com

Myślę, że tzw. 'poczta pantoflowa' jest dobrym rozwiązaniem. Z drugiej strony dziś w internecie można dowiedzieć się wszystkiego. Mamy różne  fora, różne portale z opiniami o coachach. Najlepiej iść na pierwsze spotkanie i sprawdzić czy to jest coach dla mnie, jak czuje się w jego towarzystwie? 

 

Joanna Wieczorek Coach

Joanna Wieczorek

Coach i Trener Rozwoju Osobistego

asiawie.wix.com/inwestycjawsiebie

Szukając coacha, z którym chcesz współpracować, warto zwrócić uwagę na odbyte kursy, doświadczenie w prowadzeniu sesji coachingowych i członkowstwo w stowarzyszeniach. Jednak naszym zdaniem najważniejsze jest znalezienie tej 'chemii', połączenia na poziomie komunikacji, które jest kluczowe do owocnej współpracy.

 

Katarzyna Bednorz Coach

Katarzyna Bednorz

Bridal coaching

bridalcoaching.pl

Żeby znaleźć, trzeba poszukać. A szukać można w Internecie lub podpytać znajomych. Warto sprawdzić wykształcenie, doświadczenie zawodowe i własne doświadczenia rozwojowe coacha oraz opinie jego klientów. Polecam również umówić się na pierwszą konsultację coachingową, poznać tą osobę i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy to jest osoba, z którą chcę współpracować?

 

Kinga Ślużyńska Coach

Kinga Ślużyńska

Life Coach, Psycholog, Psychoterapeuta, Trener. Autorka programu 7 Filarów Udanego Związku.​ Prowadzi Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego.

kingasluzynska.pl

Spójrz, czy ta osoba odpowiada Tobie charakterem i podejściem. Jeśli dana osoba ma talent to będzie odpowiednia.
 

 

Zbigniew Godziński Coach

Zbigniew Godziński

Coach, autor pubikacji 'Sukces - wyobrażenia a rzeczywistość'

dobrycoach.pl/coach/zbigniew-godzinski

 

A Ty jaką masz radę na znalezienie dobrego coacha?

 

Podziel się z nami swoją opinią.

 

Serdecznie zapraszamy do włączenia się do akcji coachingowych wtorków. Zachęcamy coachów do komentowania wypowiedzi oraz do przesyłania artykułów, które będą zawierały opinie związane z poruszanymi zagadnieniami.

 

W następnym coachingowym panelu ekspertów #6 uzyskamy odpowiedzi na pytanie:

 

Czy rezultaty coachingu są trwałe?

 

Zapraszamy na kolejną odsłonę coachingowego panelu ekspertów już w przyszły wtorek

 

Jak szukać coacha?

 

 

 

powrót