Logo BE-MASTER

Mobile menu

Coachingowy panel ekspertów #7

Potrzebujesz szybkiej motywacji? Skorzystaj z naszej studni inspiracji - bazy ciekwych i inspirujacych cytatów, które jednocześnie zachęcają do odpowiedzi na ważne, coachingowe pytania. Jeśli masz wymagajacy cel do osiągnięcia, być może warto skorzystać z coachingu. W #7 coachingowym panelu ekspertów coachowie odpowiadają na pytanie:

 

Czy coaching jest zawsze szybki i skuteczny?

 

Przekonaj się, jak wygląda coaching i czy zawsze kończy się sukcesem.

 

Coaching to nie pozycja z menu restauracji typu fast food albo magiczny lek lub trik na wszystko. To proces. Miejsce, czas, nastawienie obu stron, gotowość i wielu innych czynników wpływa na to, ile potrwa i jaki będzie jego efekt. Miałam klientów, którym wystarczyły 1-2 sesje, bo potrzebowali spojrzeć z dystansem, poukładać sobie coś w całość. I to wystarczyło. Ruszyli naprzód. Częściej jednak potrzeba około 5-6 sesji, czasem 10, które odbywają się co dwa tygodnie. A pomiędzy, coaching realizuje się w realnym życiu człowieka. Skąd to oczekiwanie szybkości w coachingu? Myślę sobie tak.  Rzeczywiście, z mojego doświadczenia wynika, że już nawet po pierwszej sesji często klienci dostrzegają zmianę, która uwalnia ich motywację do dalszej pracy, a nawet euforię. Zaczynają wierzyć w to, że potrafią, mogą, dadzą radę. I na tym fundamencie budujemy. To jednak dopiero początek tej wspaniałej przygody. 

Coach Beata Master

Beata Master

Coach BE-MASTER, doktor nauk społecznych, certyfikowany trener rozwoju interpersonalnego. Prezes Fundacji Pracownia Jutr. Nauczyciel drugiego kroku - pierwszy zawsze należy do osoby, która przychodzi na coaching.

www.be-master.pl

Coaching w ogóle nie jest ani szybki ani skuteczny.
 
Zmianę, której pragniesz dokonać, uzyskasz tak szybko i skutecznie, jak skuteczny jest coach i jego coachee. Jednym z moich ulubionych wyznaczników skuteczności i szybkości jest paradoksalnie bardzo prosta rzecz: dyscyplina i higiena. Wystarczą. Dyscyplina: regularność sesji, długość ich trwania ciągłość procesu, odrabiane zadania domoweHigiena: przytomna obecność, przygotowanie i coacha i coachee do sesji, odpowiadanie na pytania sobie, nie coachowi. Higiena relacji: szczerość coacha i coachee w regularnych feedbackach. To, co podejrzewasz w relacji ujawniaj i jako coach i jako coachee.
 
Musi się udać!

 

Justyna Dworczyk Coach

Justyna Dworczyk

Trenerka, coach, mówca, wykładowca, autorka warsztatów 'Ta, Która Wie'.  Integrując różne podejścia - coachingowe i terapeutyczne towarzyszy ludziom w zmianie. Pomaga poprawić jakość życia przez uzdrowienie relacji rodzinnych, partnerskich, biznesowych. Kieruje się tezą, że dobre relacje to szczęśliwe życie.

http://dworczyktraining.pl/

To zależy od tego, jak zdefiniujemy skuteczność. W moim rozumieniu coaching służy temu, by klient odkrywając nowe informacje o sobie i swoim funkcjonowaniu w realnym życiu, stawał się coraz bardziej sobą. Oczywiście każdemu zależy, by jego klient odnosił sukcesy. Ale wedle miary klienta. Dla jednej osoby sukcesem jest awans w firmie a dla drugiej porzucenie kariery. Jednej podjęcie decyzji o zamknięciu relacji zajmuje dwie sesje a druga potrzebuje półrocznej terapii żeby ruszyć z miejsca. Są sytuacje, kiedy coaching warto połączyć z innymi formami wsparcia, np. coaching w sprawie powrotu do zdrowia w połączeniu z właściwą rehabilitacją czy dietą będzie bardziej efektywny niż bez takiego połączenia.

 

Monika Zubrzycka-Nowak Coach

Monika Zubrzycka-Nowak

Coach, trener, superwizor coachingu

gwps.pl/coaching-warszawa/blog/monika-zubrzycka-nowak

Takie pytanie kojarzy mi się z poszukiwaniem 'szybkiej i skutecznej diety' – najlepiej nie wymagającej żadnych wyrzeczeń ani zmiany dotychczasowego stylu życia… Takie diety nie istnieją. Podobnie jest coachingiem. Samo wzięcie udziału w procesie coachingowym nie rozwiąże czyichś problemów. Kluczowe jest to, co klient robi pomiędzy sesjami oraz po zakończeniu procesu. To od klienta zależy, ile wysiłku i determinacji włoży w osiągnięcie swoich celów oraz utrzymanie zamierzonej zmiany.

 

Trzeba też podkreślić, że nie dla wszystkich osób i nie do wszystkich problemów coaching jest odpowiedni. Oprócz coachingu istnieje wiele metod wspomagających rozwój osobisty i zawodowy np. szkolenia czy mentoring. Nad wieloma problemami można skutecznie pracować z wykorzystaniem różnych metod. Np. asertywność czy komunikację można rozwijać poprzez szkolenia lub coaching, zaś nad radzeniem sobie ze stresem czy wzmocnieniem poczucia własnej wartości można pracować zarówno poprzez coaching, jak i terapię. Natomiast w niektórych przypadkach niezbędna jest tylko psychoterapia np. przy depresji, nerwicach, nałogach, traumach czy zaburzeniach osobowości.

 

Warto więc zastanowić się nad wyborem takiej metody, która jest najbardziej odpowiednia w naszym przypadku. Osobiście uważam, że ważniejszy niż dobór metody jest wybór odpowiedniego coacha, trenera czy terapeuty. 

 

Anna Daria Nowicka Coach

Anna Daria Nowicka

Socjolog, trener, coach

www.nes-psyche.pl/coaching/

Po pierwsze coach nie może nauczyć innych żyć. Coach nie ma nigdy idealnego życia. Przynajmniej ja się z takim coachem nie spotkałam. Uważam, że nawet jeśli coach posiada kwestie do przepracowania to tym bardziej jest w stanie emfatycznie zrozumieć swojego klienta. Myślę jednak, że wówczas warunkiem dobrej jakości coachingu jest ciągły rozwój osobowy coacha poprzez nie tyle doszlifowywanie warsztatu ale pracę na doświadczeniu własnym tak jak coaching własny, superwizje, psychoterapia czy trening interpersonalny i intrapsychiczny.

Magdalena Matwiejczuk Coach

Magdalena Matwiejczuk

Coach, Psychoterapeutka, Psycholog, Trener. Prowadząca Studium Coachingu SPCh

Wiem, sprawdziłam, doświadczyłam, że coaching jest skuteczny i użyteczny. Znam też opinie, że coaching nie był skuteczny. Na skuteczność bądź nie coachingu składa się bardzo wiele elementów. Zachęcam Cię byś na ten temat porozmawiał z coachem. Ten na pewno podzieli się z Tobą swoimi doświadczeniami w tym zakresie, jak też doświadczeniami innych Klientów. Tak jak z wieloma sytuacjami w życiu warto byś sam sprawdził i wyrobił sobie opinię na ten temat. Pamiętaj jednak, że tak jak w wielu innych branżach, w kontakcie z lekarzami, nauczycielami, sprzedawcami efekty są różne. I na te efekty składa się wiele czynników, nie zawsze do końca zależnych od którejś ze stron. Niemniej jednak pozostaję przy zdaniu, że o skuteczności coachingu zawsze decyduje sam Klient.

Monika Kliber Coach

Monika Kliber

Coach, Trener rozwoju osobistego

www.monikakliber.com

Coaching jest wolny i szybki zarazem. Jest procesem, składającym się z ok. 4-6 sesji oraz działań, jakie podejmuje klient między spotkaniami. Jednak kilka tygodni takiej pracy może doprowadzić do rezultatów, jakich wcześniej nie udało się osiągnąć przez lata. Coaching można porównać do tańca, a jego efekty zależą od obu partnerów. Po stronie coacha jest dbałość o strukturę spotkań, zastosowanie odpowiednich narzędzi, empatyczne słuchanie i trafne pytania. Jednak to klient określa cel, plan działania i harmonogram oraz odpowiada ich realizację.

 

Anna Matuszewska Coach

Anna Matuszewska

Coach, absolwentka Studium Coachingu w ujęciu chrześcijańskim organizowanego przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Doktorantka SGH w Kolegium Zarzadzania i Finansów. Socjolog, specjalista ds. PR.

dobrycoach.pl/coach/anna-matuszewska

To jest bardzo indywidualne. Każdy jest inny, ma inne doświadczenia i postrzeganie rzeczywistości. Każdy jest w innym punkcie i ma swoje tempo rozwoju. 

 

Joanna Wieczorek Coach

Joanna Wieczorek

Coach i Trener Rozwoju Osobistego

asiawie.wix.com/inwestycjawsiebie

Dobry coaching jest skuteczny, gdyż wypracowane na sesji rozwiązania są dopasowane do sytuacji i możliwości coachee. Skuteczność coachingu jest tym wyższa, im bardziej Ty sam chcesz coś zmienić w Twoim życiu. Jest to metoda stosunkowo szybka, jednak ta szybkość zależy od coachee - dla jednego po 2 spotkaniach świat staje się bardziej kolorowy i czuje, że może już sam działać, bez pomocy coacha, dla innych ta 'szybkość' to okres np. pół roku. Wszystko zależy od chęci, szybkości samopoznania oraz wagi sytuacji, w której coachee się znajduje.

 

Natalia Bugaj Coach

Natalia Bugaj

Bridal coaching

bridalcoaching.pl

Coaching nie jest metodą dla wszystkich i warto mieć tego świadomość. Są osoby, które na danym etapie swojego życia i rozwoju potrzebują innych metod pracy. Tempo pracy trzeba również dostosować do indywidualnych możliwości klienta. Moim zdaniem, szybkość  i skuteczność dobrej pracy rozwojowej zależy od wielu czynników, nie zawsze szybciej znaczy lepiej. 

 

Kinga Ślużyńska Coach

Kinga Ślużyńska

Life Coach, Psycholog, Psychoterapeuta, Trener. Autorka programu 7 Filarów Udanego Związku.​ Prowadzi Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego.

kingasluzynska.pl

Szybkość znalezienia rozwiązania podczas sesji coachingowych zależy od stopnia skomplikowania problemu, a za stopień ich skuteczności odpowiada w dużym  stopniu  osoba coachowana, stopnia jej zdeterminowania w rozwiązywaniu danego problemu i przyjęciu odpowiedzialności za ostateczny efekt sesji. Coach pełni tu rolę pomocową, udostępnia narzędzia (dobry coach je dobrze dobierze), odpowiednio reżyseruje rozmowę i przede wszystkim doprowadza do syntezy wypowiedzi coachowanego, tak by wyłonił się z niej jasny i konkretny plan działania na najbliższą przyszłość.

 

Justyna Pasenkiewicz-Pitera Coach

Justyna Pasenkiewicz-Pitera

Coach i Trener Dietetyczny

www.efekt-dieta.pl

To zależy od motywacji klienta i dopasowania go z coachem, oraz umiejętności i talentu coacha.

Zbigniew Godziński Coach

Zbigniew Godziński

Coach, autor pubikacji 'Sukces - wyobrażenia a rzeczywistość'

dobrycoach.pl/coach/zbigniew-godzinski

 

A Ty jakiej skutecznosci coachingu oczekujesz?

 

Zachęcamy trenerów oraz coachów do przyłącznienia się do naszej akcji Coachingowego Panelu Ekspertów. Podziel się swoją opinią na temat coachingu oraz rozwoju osobistego. Skontaktuj się z nami i prześlij nam swoje propozycje odpowiedzi. Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym panelu, który będzie dotyczył kwestii fnansowych. W następnym coachingowym panelu ekspertów #8 coachowie poradzą co zrobić w następującej sytuacji: 

 

Nie stać mnie na coacha. Co mogę zrobić?

 

Skorzystaj z porad coachów i zmień swoje życie na lepsze. 

 

 

 

 

 

powrót