Bardzo często próbujemy odkryć swoją wartość rywalizując z innymi, stawiając sobie coraz to wyższą poprzeczkę i porównując swoje osiągnięcia z rezultatami innych ludzi. Komplementy, pochwały, nagrody, słowa uznania innych osób... czy ta droga odkrywania własnej wartości jest skuteczna? Niska wiara we własne możliwości oraz brak zaufania do siebie, sprawia, że łatwiej jest uwierzyć osobom obcym, niż nam samym. Dlatego poprosiliśmy coachów o odpowiedź na pytanie:
Zapraszamy w inspirującą podróż w poszukiwaniu własnej wartości razem z naszymi ekspertami coachingu.
Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Już teraz jesteś wystarczający/wystarczająca. Nie musisz spełnić określonych kryteriów (choć często takie wrażenie narzuca nam współczesny świat), aby oto po zdaniu określonego testu z wiedzy, mody, znajomości gadżetów stać się wartościowym człowiekiem. Choć wielu z nas tak to widzi. Cała wartość pracy w zakresie budowania wiary w siebie, polega na tym, aby odkryć, że nie muszę się stawać kimś, kim nie jestem, bo akurat na ten typ jest zapotrzebowanie. To, co trzeba zrobić to włożyć spory wysiłek w to, aby zaakceptować siebie samego/samą takim/taką jakim/jaką jestem. To najtrudniejszy element odkrywania swojej wartości. Kluczem jest akceptacja.
Tymczasem, odkrywanie wiary w siebie przypomina, u wielu z nas, formę uzależnienia. Jest ona zależna od czynników zewnętrznych. Jeśli szukasz środka, który nada Ci wartość poza sobą, uzależniasz się od czynników zewnętrznych i tym samym nigdy nie zaznasz spokoju. Twoje pragnienie, pożądanie docenienia, zauważenia przez innych będzie się wzmagać w Tobie każdego dnia. Będziesz potrzebował/a więcej i więcej.
Tylko, że świat nie może Ci dać czegoś, w co nie wierzysz, że masz prawo dostać. Jeśli nie wierzysz, że można Cię kochać, to czemu oczekujesz, że inni będą widzieć w tym sens? Jak mogą Ci to dać, skoro nie wierzysz, że możesz to otrzymać? To wręcz niemożliwe, a w każdym razie bardzo trudne.
Jasne, czasem pojawia się w naszym życiu ktoś, kto sprawia, że zaczynamy wierzyć w siebie, doceniamy siebie, rośniemy. To jest fantastyczne, ale nie ma co ukrywać, rzadkie jak trufle w parku. I prawdę mówiąc, zazwyczaj też, taka osoba pojawia się, gdy sami jesteśmy na to gotowi.
Kluczowym krokiem jest rozpoczęcie pracy nad sobą. Jednak w tym punkcie często stajemy się mistrzami szukania sposób, na to, że się nie da. Najczęściej słyszę:
a) On/ona musi się zmienić, abym uwierzyła w siebie.
Wtedy często pytam:
Załóżmy, że druga strona nigdy się nie zmieni. Co w tej sytuacji możesz zrobić?
b) Nie mam wystarczających środków/zasobów do zmiany siebie w tej sytuacji.
Rozwojowe pytania:
c) Nie mogę zmienić okoliczności, w którym obecnie jestem.
Możliwe pytania:
Jeśli nie możesz zmienić okoliczności, co możesz zmienić w sobie?
d) Tego nie mogę w sobie zmienić.
Zapytaj siebie:
Jak by było możliwe, gdyby nie było w Tobie takiego przekonania?
Nie chodzi o to, aby w życiu doceniać się i budować swoją wartość tylko w oparciu o spektakularne osiągnięcia, ale przede wszystkim zbierać drobiazgi (to jest wbrew pozorom klucz do sukcesu). To są cegły Twojej wiary w siebie, Twojej pewności. Zbieraj je z uwagą, aż pewnego dnia zobaczysz, że zbudowałaś/zbudowałeś z tego całkiem solidny dom. Dom, którym jesteś Ty sama/sam.
Proponuję Ci ćwiczenie, które wydaje się niesamowicie banalne. Gwarantuję jednak, że robione systematycznie przez co najmniej miesiąc, przynosi bardzo pozytywne rezultaty. Potwierdziłam to na sobie i widziałam efekty u ludzi, z którymi pracuję coachingowo.
Pod koniec każdego dnia w zeszycie, kalendarzu narysuj trzy cegiełki i na każdej z nich napisz, za co dzisiaj siebie doceniasz oraz napisz, co takiego sprawiło, że to zrobiłaś/zrobiłeś?
Zobaczysz, efekt Cię zaskoczy.
Przy okazji, zaczniesz żyć bardziej tu i teraz.
A to jest bezcenne. Jeśli chcesz poczytać więcej na temat budowania wiary w siebie zapraszam do lektury artykułów na blogu: Pewność siebie dla niepewnych oraz Jak odzyskać wiarę w siebie?
Beata Master
Coach BE-MASTER, doktor nauk społecznych, certyfikowany trener rozwoju interpersonalnego. Prezes Fundacji Pracownia Jutr. Nauczyciel drugiego kroku - pierwszy zawsze należy do osoby, która przychodzi na coaching.
Wartość kojarzy nam się z czymś wielkim, cennym. Tym samym jak myślimy o naszej wartości, często mamy pustkę w głowie. Wszelkie nasze osiągnięcia i zalety, wydają się nam bez znaczenia. To błędne przekonanie, często powoduje w nas frustrację i myśl, że nie jesteśmy nic warci.
Jak to zmienić?
Zbudujcie swoją ścianę chwały i umieszczajcie na niej każde swoje osiągnięcie, nawet te najmniejsze. Napiszcie co Wam się udało osiągnąć, komu pomóc, z czego jesteście dumni. Pamiętajcie, by patrzeć na swoje sukcesy z perspektywy czasu, kiedy one miały miejsce. Czas ma to do siebie, że często umniejsza wartość wielu rzeczy i zdarzeń. To co było dla nas nie lada wyczynem 10 lat temu, teraz wydaje się być nic nie znaczącym sukcesem, np. biegając dziś w maratonach, przebiegnięcie 10 km 3 lata temu, wydaje się takie proste, a przecież wtedy wymagało to czasu, wysiłku, samodyscypliny i zaparcia.
Zapytajcie bliskich, znajomych, co w Was cenią, za co są Wam wdzięczni, co w Was podziwiają. My sami, często nie jesteśmy w stanie obiektywnie spojrzeć na siebie. Wydaje się nam, że jesteśmy zwykłymi, szarymi ludźmi, a okazuje się, że dla innych jesteśmy niedoścignionymi wzorami.
Przygotujcie sobie wartościowy alfabet. Wypiszcie wszystkie litery alfabetu na kartce. Przy każdej literze wypiszcie jedną lub kilka pozytywnych cech, która Was charakteryzują. Jeśli macie z jakąś literą problem – zapytajcie swoich bliskich lub znajomych. Zerkajcie na tę listę jak najczęściej!
Jowita Trzaska
certyfikowany coach kryzysowy, dyplomowany life & business coach, trener, manager
Zanim zadamy sobie pytanie o swoją wartość, najpierw powinniśmy zastanowić się: czym dla mnie jest wartość? Co to znaczy, że ktoś jest wartościowy? Kto/co sprawia, że staję się wartościowy? Te same pytania możemy zadać osobom, które są dla nas szczególnie ważne.
W kontekście odpowiedzi jakie udzielimy sobie na powyższe pytania (oraz jakie udzielą nasi bliscy) możemy stworzyć listę 'cech, które sprawiają, że jestem wartościowy'.
Do każdej wymienionej cechy warto dopisać zachowanie/działanie obrazujące daną cechę, a które podejmujemy na co dzień.
Stworzoną przez nas listę możemy włożyć do portfela lub w inne łatwo dostępne miejsce tak, aby w każdej chwili moc przypomnieć sobie o tym, co czyni nas wartościowymi.
Kaja Kowalczyk
Psycholog, dyplomowany Coach, właścicielka Gabinetu Psychologii Zdrowia i Rozwoju Osobistego GROW
Mam różne doświadczenia w pracy z klientami. Dla jednych, ważnym momentem było spojrzenie na siebie życzliwymi oczami innych osób.
Dla drugich, odkrywcze było budowanie ze sobą przyjacielskiej i wspierającej relacji. Polubienie siebie takim, jakim się jest naprawdę zaowocowało poczuciem bycia wartościową osobą.
Dla jeszcze innych osób przełomowym momentem było uświadomienie sobie, że próba ciągłego potwierdzania swojej wartości poprzez osiągnięcia, realizowanie kolejnych celów i tworzenie zewnętrznego, ‘idealnego’ wizerunku nie powoduje, że czują się wartościowi.
Skierowanie się bardziej ku sobie oraz chęć poznania: kim jestem, było drogą odkrywania siebie i swojej wartości. Każdy proces, któremu miałam przyjemność towarzyszyć był inny. Każdy pamiętam.
Kinga Ślużyńska
Life Coach, Psycholog, Psychoterapeuta, Trener. Autorka programu 7 Filarów Udanego Związku. Prowadzi Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego w Warszawie.
Dostrzeżmy nasze działania. Spójrzmy w głąb siebie i zobaczmy jak wiele robimy, jak wiele potrafimy dać innym oraz jak mocno potrafimy angażować się w sprawy które bierzemy na swoje barki.
Często nie widzimy tak oczywistych rzeczy, nie dostrzegamy naszych małych sukcesów które składają się na naszą osobę. Te wszystkie czynności świadczą o tym kim jesteśmy i co możemy przekazać innym od siebie.
Nie spodziewajmy się wielkich sukcesów, dostrzegajmy również te małe które odnosimy każdego dnia. To właśnie jest nasza wartość. Zacznijmy patrzeć, dostrzegać, chwalić siebie a nie tylko krytykować. Otwórzmy się na siebie i innych a zobaczymy coś co przez wiele miesięcy a może lat było dla nas niewidoczne.
Zuzanna Łyczakowska
Coach ICF ACC, Coach sportowy oraz akredytowany Coach kryzysowy, ekspert zdrowia, trener ale przede wszystkim spełniona kobieta. Wielka pasjonatka zdrowego stylu życia i sportu, zarażająca pozytywną energią i motywacją do działania.Wierzy, że każdy ma w sobie ogromny potencjał, który trzeba tylko odkryć. Uwielbia pracować z ludźmi, patrzeć na przemiany, które w nich zachodzą oraz na to, jak zaczynają myśleć, że wszystko jest możliwe. Bierze z życia jak najwięcej, żyje tym co jest tu i teraz, a jej motto życiowe to: 'Przestań mówić, zacznij działać'!.
Możemy wyróżnić dwie wartości człowieka:
Wartość NADANA – to wartość istoty – człowieka. Każdy ją ma i to na tym samym poziomie. Jest niezmienna i trwała.
Wartość TWORZONA – to wartość jaką sami sobie stworzymy ( poprzez nasze przekonania ) lub stworzy nam świat w jakim istniejemy.
Bardzo często ludzie mylą te dwie wartości i to powoduje różnego rodzaju problemy mentalno – emocjonalne, które odzwierciedlają się w naszym Fizycznym życiu.
Jak odkryć te wartości? Źle postawione pytanie. Wartości się nie odkrywa. Wartość się uświadamia lub tworzy. Uświadomić możemy sobie Wartość Nadaną. Tworzyć możemy Wartość Tworzoną. Uświadamiamy sobie poprzez zagłębianie się w swoje wnętrze ( medytacje, praca wewnętrzna ). Tworzymy poprzez aktywny udział w życiu Fizycznym, sposoby komunikacji, poprzez jakościowe tworzenie relacji z innymi i otrzymywane z tego korzyści ( oczywiście dla wszystkich stron. Właśnie na tym skupia się Holistyczny Rozwój Osobowości.
Krótko mówiąc: Wartość Nadana jest jak narzędzie np. młotek. Ma on już wartość samą w sobie. A o jego Wartości Tworzonej będzie decydować sposób użycia tego młotka – czyli ile gwoździ wbije, jak je wbije, czy dobrze się go trzyma itd.
Jeśli zrozumiałeś różnicę w Wartości jaką staram Ci się przekazać – właśnie rośnie Twoja Wartość Nadana. Teraz czas przekuć ją na wartość Tworzoną.
Grzegorz Cieślik
Trener Mentalny, Coach Transpozycji Osobistej, Mówca Motywacyjny, Specjalista relacji damsko – męskich, Twórca Systemu – Holistyczny Rozwój Osobowości. Stworzył nowy rodzaj Coachingu: Coaching Transpozycji Osobowości. To połączenie wielu metodologii pracy nad jednostką - na wszystkich trzech poziomach na jakich żyjemy: Fizycznym, Mentalnym i Duchowym. Daje to niesamowite rezultaty i przyczynia się do wzrostu tej jednostki na wszystkich płaszczyznach życia.
Każdy człowiek ma nieograniczony potencjał i wielką wartość. Wystarczy sobie to uświadomić. Pomóc mogą odpowiedzi na pytania;
Jeżeli masz problem z odpowiedziami, poproś o pomoc serdeczne Ci osoby. Zapisz wszystko co usłyszysz
.
Edyta Walęciak - Skórka
Projektantka przyszłości, trener, coach, mentor i mówca. Właścicielka Akademii Projektantek Przyszłości. Autorka bestsellerowej książki 'JUTRO ZACZYNA SIĘ DZIŚ, czyli jak zaprojektować swoją wymarzoną przyszłość'.
Oto krótka recepta. :)
Wystarczy:
Justyna Pyrcz
Coach z akredytacją ACC ICF, trener. Prowadzi coaching grupowy i indywidualny oraz warsztaty z zakresu umiejętności wspierających rozwój osobisty i rozwój biznesu.
Każdy ma swój sposób na odkrywanie wartości, jedni uważnie przyglądają się temu, co robią, inni medytują, czy biorą udział w warsztatach rozwoju osobistego, jeszcze inni rozmawiają z przyjacielem, partnerem, spowiednikiem – wychodząc z założenia, że w lustrze innych odbijamy się my, tacy, jacy jesteśmy.
Kolejnym sposobem może być i coaching, choć trudno w zasadzie powiedzieć by był on czymś innym od wymienionych wcześniej.
Monika Chmielecka
Jako coach - pełna pasji i uważności, jako trener - pełna entuzjazmu i oddania, jako mediator - pełna pokory i zrozumienia, jako pracownik naukowy - pełna refleksyjności i krytycznego myślenia, jako sportowiec - pełna dyscypliny i poświęcenia.
Odkrywanie własnej wartości to według mnie zdefiniowanie własnych mocnych stron, rozpoznanie talentów i predyspozycji, a następnie praca nad ich umiejętnym wykorzystaniem, wzmacnianiem, pogłębianiem.
Ponieważ praktyka czyni mistrza, taka strategia powinna zaprocentować sukcesem, a odniesiony sukces to mocne podwaliny stabilnego poczucia własnej wartości i samorealizacji.
Na poczucie wartości składa się wiele filarów.
Pierwszy z nich to wrodzone poczucie wartości człowieka, godność ludzka, którą każdy ma od momentu poczęcia/ urodzenia. To innymi słowy szacunek do życia ludzkiego, oraz do człowieka.
Drugi filar jest związany z poczuciem zasobów człowieka oraz samoświadomością. Niezwykle istotna jest także wyznaczenie i realizacja własnych wartości oraz spójność z nimi.
Trzeci związany jest z wyjątkowością człowieka oraz jego przynależnością.
Wymieniłem te dwie kwestie ponieważ zarówno bycie akceptowalną częścią grupy, oraz kimś dla Niej wyjątkowym daje ogromne zasoby poczucia własnej wartości. To wszystko daje nam fundamenty, że inne osoby postrzegają Nas za wartościowych ludzi.
Zbigniew Godziński
coach kariery, biznesu, edukacji, work- life balance coach. W pracy coachingowej działam z klientami głównie na identyfikacji i realizacji ich wartości i potrzeb.
www.dobrycoach.pl/coach/zbigniew-godzinski
A czy Ty znasz swoją wartość?
W jaki sposób ją odkrywasz? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach do artykułu.
Dziękujemy wszystkim ekspertom za udział w Coachingowym Panelu Ekspertów. Jeżeli chcieliby Państwo dołączyć do Panelu Ekspertów i zaprezentować na naszej stronie swoje stanowisko, serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami.
A już za tydzień odpowiemy na pytanie: KIEDY COACHING GRUPOWY, A KIEDY COCHING INDYWIDUALNY?
Copyrights © 2025 BE-MASTER.pl - szkolenia Katowice, Gliwice, Tychy. Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: silneo.pl