Logo BE-MASTER

Mobile menu

Jak dobrze przygotować się do wystąpień publicznych?

Wystąpienie publiczne zbliża się wielkimi krokami, a Ty dalej niegotowy? Poznaj 7 wskazówek, które pomogą Ci odpowiednio przygotować się do wystąpienia. Dodatkowo wskazuję, które elementy wystąpienia zadecydują o Twoim sukcesie, abyś to właśniena nich skoncentrował swoją uwagę.

 

7 wskazówek przemówienia mistrza. 

WSKAZÓWKA 1: Po prostu dobrze się przygotuj.

Niby banał. Niby, co w wielu przypadkach to rozwiązanie jest niesamowicie skuteczne. Choć przeprowadziłam kilkaset godzin szkoleń, zawsze przed szkoleniem wypełniam przygotowaną dla siebie matrycę, która pozwala mi ocenić moją wiedzę na temat grupy, która będzie Uczestniczyła w zajęciach. Weryfikuję informacje o liczbie Uczestników, ich doświadczeniach w zakresie tematycznego szkolenia/wystąpienia, wiek (młodzież, seniorzy), płeć (końcówki w prezentacji), miejsce pracy. Im więcej wiem o grupie, tym później jest po prostu łatwiej. Oswajam grupę przed jej bezpośrednim poznaniem. I druga matryca, dotyczy przygotowania logistyczno-organizacyjnego. Odznaczam na niej, czy znam dokładny adres spotkania, czy mam dostęp do kluczy lub upoważnienie, listę Uczestników, numery kontaktowe do nich, czy działa sprzęt, itd.

 

WSKAZÓWKA 2: Bądź wcześniej.

Zwyczajowo, jestem na miejscu wystąpienia od 30 do 45 minut wcześniej. Dzięki temu mam czas przygotować się na spokojnie, poznać organizatorów, oswoić się z miejscem, zadbać o wodę dla siebie. Przyjmuję także Uczestników do sali. Ja osobiście nie znoszę mówców, którzy wpadają spóźnieni i roztrzepani na scenę, szukają folderów, prezentacji. Zadbaj o harmonię dla siebie i Uczestników.

 

WSKAZÓWKA 3: Działaj na emocje.

Ludzie w dużej mierze zapomną większości faktów, o których powiesz, jednak będą pamiętać jak się czuli. Zadbaj więc o życzliwą, rozwojową, atmosferę. Bądź otwarty/a. Niech Twoje wystąpienie odwołuje się, działa na emocje. To najlepszy środek wyrazu. DOWDÓ? Kto  z Was lubi wykłady wypełnione danymi, trudnym słownictwem prowadzone jednostajnie monotonnym głosem? Więc nie rób drugiemu, co Tobie nie miłe.

 

WSKAZÓWKA 4: Dobry wstęp.

ak już mamy, że jako odbiorcy, najbardziej skoncentrowani jesteśmy na początku wystąpienia. Wykorzystaj to maksymalnie. Zadbaj o to, aby Twój wstęp zapadał w pamięć (najlepiej pozytywnie) i przedstaw na początku plan twojej całej wypowiedzi (tak, trzeba go przygotować). Lubimy wiedzieć, gdzie jesteśmy i ile jeszcze do końca. Inspiracje do stworzenia wciagającego rozpoczęcia wystąpienia publicznego znajdziesz w moim poprzednim artykule.

 

WSKAZÓWKA 5: Mocne zakończenie.

DOBRY KONIEC URTATUJE NAWET SŁABĄ PREZENTACJĘ. Nawet jeśli nie poszło Ci tak, jak zaplanowałaś/eł, bo np., skrócono Ci czas wypowiedzi, jakiś Uczestnik był wyjątkowo trudny lub o czymś zapomniałaś/eś, masz szansę wyjść z tego z dobrą oceną i samopoczuciem. Twoim ratunkiem jest DOBRE ZAKONCZENIE. Spójrz, że w książce, filmie czekamy na ostateczne rozwiązanie. Spraw, aby tak było w Twojej prezentacji. Możesz na początku zadać pytanie, na które odpowiesz na koniec lub rozwiążesz zagadkę. Zakończ swoją osobistą historią lub dobrą anegdotą. Możesz skorzystać z moich wskazówek dot. tego jak zakończyć wystąpienie.

 

WKAZKÓWKA 6: Bądź sobą.

Mów jasno, prosto, klarownie, w pierwszej osobie, moduluj głos. I bądź, najbardziej jak to możliwe sobą.  

 

WSKAZÓWKA 7: Oddychaj.

Opanuj techniki odcechowane, które pomagają przy tremie oraz przy pracy z głosem.

 

Jeżeli w dalszym ciągu stresujesz się na myśl o wystąpieniu publicznym, wykonaj kilka ćwiczeń coachingowych dla nieśmialych. Ćwiczenia te z pewnością wydobędą nowe pokłady pewności siebie i będziesz mógł odważnie rozpocząć swoją przemowę.

 

 

 

 

 

 

 

 

powrót