Logo BE-MASTER

Mobile menu

Jak żyć? 27 lekcji.

 

Na pierwszych zajęciach było 5 osób, potem 10, 15, 20…Oswajałyśmy się wzajemnie jak lis i Mały Książę. A potem narodziła się wspaniała znajomość i przygoda, która trwa już od października 2015 r. Mowa o zajęciach dla seniorów na Uniwersytetach III Wieku na Śląsku.

 

Niezwykli, zwykli ludzie

Niezwykli, zwykli ludzie, których spotkałam na warsztatach psychologicznych i coachingowych. Sama nie wiem, czy to ja więcej dałam czy dostałam? To właściwie bez znaczenia. Ważne co dla siebie każdy z nas tego wziął. Ja, spotkałam wyjątkowych ludzi – nauczycieli życia. W zdecydowanej większości są to kobiety (jest w nas moc), które po tym jak odchowały dzieci, zakończyły pracę zawodową i odprawiły wnuki do szkoły, dały sobie czas dla siebie. I postanowiły go wykorzystać. Pomiędzy mną, prowadzącą, a moimi mądrymi, pięknymi Uczestnikami różnica wielu wynosiła od 20 do 60 lat. Tak, najstarsza Uczestniczka zajęć ma prawie 90 lat! I bierze udział w coachingu. Regularnie.

 

Przyznaję, na początku pomyślałam sobie, zadania i ćwiczenia muszą być stonowane, subtelne, bo przecież w tym wieku… Och, jak się myliłam. Uczestnicy 50+, biorący udział w zajęciach na UTW są otwarci na wiele. Bardzo wiele. A jeśli jeszcze nie są otwarci to tylko kwestia czasu. We wszystkim widzą możliwość rozwoju i chłoną wszystko jak gąbki. Nie raz coś powtarzałam, bo ktoś sobie coś chciał zapisać i w domu przemyśleć. I szybkość działania. To, co moje Uczestniczki odkrywały, od razu wcielały w życie. Doprawy, to niewiarygodne. Uwierzyły w siebie, dostały wsparcie i po prostu o siebie zadbały. I tak, sobie pomyślałam, że podzielę się z Wami tym, czego JA nauczyłam się od kobiet i mężczyzn 50+ w ciągu ostatniego pół roku.

 

27 LEKCJI

 1. W życiu najważniejsze są rzeczy, których nie da się kupić: zdrowie, rodzina, kogoś z kim można spędzić czas, radość, miłość. Niby oczywiste i proste, a jednak tak wielu z nas ciągle o tym zapomina.
 2. Wszystko mija, więc nie ma sensu się tak bardzo wszystkim przejmować. Wrzuć na luz, jakie to będzie miało znaczenie za 5, 10 lat?
 3. Każdy potrzebuje miłości i bliskości.  Żeby ją dać innym, trzeba polubić siebie.
 4. Motywacja bierze się z chęci życia, ciekawości świata i ludzi.
 5. Jak nie wiesz, to pytaj. O wszystko. Nawet jak się nie dowiesz niczego, to zawsze nawiążesz z kimś kontakt. A jak ktoś nie będzie chciał odpowiedzieć lub się wywyższał, to jego problem, nie mój. A poza tym, nie radzę zadzierać z kobietami 50+. 
 6. Kobiety, które się wzajemnie wspierają – mają moc. Doprawdy, możemy czerpać od siebie wzajemnie. I można się dowiedzieć takich rzeczy, których nawet w Internecie nie ma. Potrzebujemy siebie wzajemnie, aby wreszcie się docenić.
 7. Zamiast plotkować, zapisz się na UTW. Zajmij się wreszcie sobą.
 8. Większość z nas ciągle nosi w sobie poczucie winy i szuka sposobu, aby się od tego uwolnić. I spotkania z życzliwymi ludźmi pomagają!
 9. Nie uzależniajmy naszego życia, szczęścia od innych, bo oni tak szybko odchodzą.
 10. Zawsze trzeba znaleźć czas dla siebie. Bo jak sobie nie dasz do tego prawa w młodości, to na starość będziesz miała tyle czasu, że to Cię przygniecie.
 11. Nigdy, przenigdy nie jest za późno na zmianę, akceptację, odpuszczenie.
 12. Każdy ma wyjątkową historię.
 13. Kobiety wiedzą. Potrafią rozwiązać nierozwiązywalne. Znają mądrość matki natury. Piszę to, patrząc na żyworódkę, która dostałam w prezencie od moich seniorek. Z ich ogródka. Przy okazji, żyworódka jest dobra na wszystko.
 14. Osoby 50+ wszystko ciekawi, niewiele już krępuje.
 15. Dbajmy o zdrowie. Ciało + umysł + dusza = CUD.
 16. Technologie są OK. Ważniejsi są ludzie. Moi wspaniali Uczestnicy warsztatów potrafią obsługiwać telefony komórkowe, tablety, laptopy. Robią zakupy przez Internet i poszukują ciekawych informacji, grają w gry. Zawsze jednak, wygrywają kontakty bezpośrednie. Technologie są dla nich tylko środkami, takimi jak tłuczek do mięsa czy grzebień. Pomagają i tyle.
 17. Poczucie humoru. Z wiekiem, mam wrażenie coraz większe, bo przestajemy się bać, że się ośmieszymy  i tym samym odzyskujemy pogodę ducha.
 18. Są zawsze na czas, choć wiele czynności zajmuje im więcej czasu.
 19. Bez względu na wiek, można wszystko. Jednak z Uczestniczek właśnie wróciła z Zjednoczonych Emiratów Arabskich, inna postanowiła nauczyć się pływać.
 20. Boimy się zależności od innych, a jednocześnie chcemy czuć bliskość i wsparcie innych. Czasami się w tym gubimy.
 21. Młodzi muszą popełnić swoje błędy, choć porażki dzieci rodziców bolą dwukrotnie bardziej niż własne.  
 22. Rodzice i dziadkowie nas kochają w najlepszy sposób w jaki potrafią.
 23. Seniorzy pragną kontaktu z młodymi. Są ciekawi ich spojrzenia na świat. Znajdźmy czas dla naszych babć i dziadków. Może nawet spiszmy ich historię.
 24. Bądźmy dla siebie życzliwi. Bez względu na wiek.
 25. Bezustannie ucz się nowych rzeczy. Tylko wtedy żyjesz naprawdę.  
 26. Pozwól innym żyć tak, jak chcą. Wtedy ludzie zaproszą Cię do swojego życia.
 27. Uśmiechnij się.

 

Jestem ogromną fanką idei klubów seniora, Uniwersytetów III Wieku, kręgów kobiet. Moim zdaniem, potrafią zmienić życie ludzi 50+. Odkryć w nich to, co nie miało szans pokazać się przez całe lata. Zatem, jeśli znasz kogoś kto ma więcej niż 50 lat i czuje się osamotniony, niepotrzebny, sfrustrowany w pełni rekomenduję zapisanie się na UTW. Tam naprawdę można odnaleźć radość życia. Właściwie bez względu na wiek.

 

Seniorki podczas sesji z makijażystką

Warsztaty rozwojowe dla seniorów

 

 

 

 

 

 

powrót