Logo BE-MASTER

Mobile menu

Coachingowy panel ekspertów #1

Sztuka coachingu to przede wszystkim umiejętność zadawania trafnych i wnikliwych pytań. Powszechnie wiadomo, że kto pyta, nie błądzi. Ale czy każde pytanie ma sens? Które z nich jest tym najwłaściwszym? Mamy wiele kategorii pytań. Pytania otwarte zachęcają do obszernego prezentowania swojego stanowiska. Pytania zamknięte, pozwalają co najwyżej zaakceptować określony wariant odpowiedzi, potwierdzić lub zaprzeczyć stawianą tezę. Pytania retoryczne z kolei, zagłuszają naszą otwartość na opinie innych. Słyszymy to co chcemy. A zatem:

 

 

Jakie najważniejsze pytanie warto sobie w życiu zadać?

Zapytaliśmy o to cenionych polskich coachów. Otrzymaliśmy kilkanaście odpowiedzi ekspertów, którzy specjalizują się w różnych dziedzinach coachingu. Zachęcamy do wnikliwej lektury artykułu. Umiejętność zadawania właściwych pytań, pozwoli nam znaleźć odpowiedzi na wiele naszych życiowych rozterek i dylematów.

 

Nelson Mandela powiedział, że 'najbardziej boimy się tego, że jesteśmy potężni ponad miarę. Przeraża nas nasze światło, nie ciemność.' Widzę to w oczach wielu osób, które spotykam na swojej drodze. Dużo łatwiej jest nam wymienić nasze wady, niż zalety. Znamy doskonale nasze słabości i często to im poświęcamy całą nasza uwagę(!). A co z naszymi talentami, pragnieniami? Czy jesteśmy świadomi naszego wewnętrznego potencjału? Skąd w nas tak głęboko obecna potrzeba ukrywania naszych atutów, tego co w nas najlepsze? I czy ten pancerz sprawia, że żyjemy tak, jak chcemy żyć? Jeżeli chcesz być prawdziwym sobą, czas w końcu wybrać się na spotkanie z samym sobą. I temu właśnie służy coaching. Jest to proces polegający na zadawaniu pytań, które prowokują Cię do odkrycia samego siebie. To podróż w głąb siebie. Dla każdego z nas najważniejsza w życiu. Nie mówimy tu o przypadkowych pytaniach zadawanych przypadkowym osobom. To pytania poruszające umysł, duszę, a nawet ciało (CUD:). Coaching adresowany jest do osób, które już podjęły pierwszą decyzję, wyrażającą gotowość na zmiany. Jeśli nie wiesz, czy coaching jest dla Ciebie, spróbuj odpowiedzieć na pytanie: Kim jestem? Jeśli odpowiedź nie przychodzi lub powoduje napięcie warto wybrać się na coaching. Odpowiedź na to pytanie wyznaczy pierwszy krok na Twojej drodze do realizacji celów. Sprawdź więcej pytań, które pozwolą Ci odnaleźć Twoje życiowe powołanie.

 

Coach Beata Master

Beata Master

Coach BE-MASTER, doktor nauk społecznych, certyfikowany trener rozwoju interpersonalnego. Prezes Fundacji Pracownia Jutr. Nauczyciel drugiego kroku - pierwszy zawsze należy do osoby, która przychodzi na coaching.

www.be-master.pl

Coaching to przede wszystkim właściwie postawione pytania. Nie chodzi o ich ilość, ale o jakość i właściwą strukturę sesji. Codzienność dostarcza nam wielu problemów i warto zatrzymać się na chwilę, aby popatrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Czasem jedno, proste pytanie zadane przez kogoś z zewnątrz potrafi całkowicie zmienić nasz dotychczasowy punkt widzenia. Zanim jednak udamy się do coacha, warto zadać samemu sobie pytanie, które pozwoli nam zajrzeć w głąb siebie. Dla mnie kluczowym okazało się: Ile jest mnie w moim życiu?. Każdego dnia łączymy obowiązki zawodowe i prywatne – niestety często okazuje się, że większość z naszych działań wynika z chęci zaspokajania potrzeb innych, a nie naszych własnych. Dlatego warto już dziś zapisać to pytanie na kartce i wypisać, które czynności sprawiają nam prawdziwą przyjemność, są w zgodzie z nami, a które wykonujemy tylko dlatego, żeby komuś nie było przykro, albo dlatego, że wypada. Więcej cennych rad i rozwiązać znajdziecie Państwo na www.zmianywzyciu.pl.

 

Anna Węgrzyn Coach

Anna Węgrzyn

Coach ICC, założycielka portalu Zmiany w Życiu. Zmiany w Życiu to innowacyjny portal internetowy, który zachęca do zmian i wspiera użytkowników w tym procesie. Charakteryzuje nas podejście właściwe dla procesu coachingowego, zgodnie z którym każdy człowiek jest ekspertem od swojego życia i sam wie, co jest dla niego najlepsze – potrzebuje tylko odwagi i wsparcia właściwych osób.

www.zmianywzyciu.pl

Co jest moją misją życiową?

 

Kamila Rowińska Coach

Kamila Rowińska

Certyfikowany master facilitator, trener, dyplomowany coach oraz inwestor. Autorka i współautorka pięciu książek o tematyce biznesowej i coachingowej, w tym bestsellera 'Kobieta Niezależna'.

rowinskabusinesscoaching.com

Jak oceniasz swoje życie? – zapytała Alicja swojego odchodzącego po 92 latach życia ojca...

 

- Było cudowne! – odpowiada z uśmiechem Stanisław. Przeżyłem je tak jak chciałem… w zgodzie ze sobą, z tym co kochałem, z moim ukochanym malarstwem, przyrodą i z Wami. Pamiętam chwile kiedy miałem to wszystko naraz, gdy zabierałem Was ze sobą na plenery malarskie… A teraz kiedy widzę, że moja wnuczka ukończyła ASP i też maluje czuję się spełniony. Naprawdę miałem cudowne życie...

 

Może to jest najważniejsze pytanie, które warto sobie w życiu zadać? I może niekoniecznie w ostatnich dniach życia, bo nie każdy odpowie na nie tak, jak Stanisław.

 

Jak oceniam swoje życie? Czy jest ono takie, jakie chciałam, czy potoczyło się zupełnie inaczej. Czy to ja mam realny wpływ na to, co się w nim dzieje, czy czekam co mi przyniesie. Czy robię to, co lubię? Czy otaczam się ludźmi, których kocham, lubię i mogę na nich liczyć czy jestem z kimś z kim nie chcę być? Czy żyję zgodnie ze swoimi wartościami, marzeniami? I czy chociaż kilka z nich spełniłam? Czy jestem dla siebie dobra? Czy praca, którą wykonuję sprawia mi przyjemność?

 

Te i wiele innych pytań można zawrzeć w pytaniu, które Alicja zadała swojemu ojcu. A więc zadaj sobie pytanie – Jak oceniam swoje życie? Odpowiedz na nie szczerze przed samym sobą. I nie tłumacz sobie z góry, że to normalne, że takie jest życie, że nie można mieć w życiu wszystkiego… Można mieć satysfakcjonujące życie. Najważniejsze, aby mieć czas na zmianę, której chcemy dokonać, aby się nim cieszyć.

 

W coachingu chodzi przede wszystkim o zadawanie dobrych pytań. To one są kluczem do naszego wnętrza, do nas samych ukrytych często pod wieloma maskami. Pytania działają cuda. Ludzie pamiętają niektóre pytania przez wiele lat. Niejednokrotnie słyszałam – Kiedy zadałaś mi tamto pytanie wszystko zrozumiałam. Zobaczyłam to zupełnie inaczej.

 

I to są momenty, które zmieniają nas, nasze spojrzenie na świat, czasem zmieniają nasze życie. One motywują nas do zaplanowania i podjęcia działań. Za pomocą pytań też możemy sprawdzić na jakim etapie zmian jesteśmy, czy już osiągnęliśmy swój cel. I warto, abyśmy do niektórych pytań wracali, aby ciągle doskonalić swoje życie. Czy to będzie pytanie dotyczące oceny naszego życia?

 

 

Jolanta Wojciechowska Coach

Jolanta Wojciechowska

Trenerka biznesu, coach.

szkolenia-quest.pl

W jakim świecie chcę żyć i co z głębi serca mogę zrobić, żeby dołożyć swoją cegiełkę do tej budowli?

 

Monika Zubrzycka-Nowak Coach

Monika Zubrzycka-Nowak

Coach, trener, superwizor coachingu

gwps.pl/coaching-warszawa/blog/monika-zubrzycka-nowak

Poszukując najważniejszego w życiu pytania, ludzie często sięgają do poziomu egzystencjalnego, do życiowej misji: Jaki jest cel Twojego życia? Po co żyjesz? Co najlepszego od siebie możesz dać ludziom, światu?

 

To rzeczywiście bardzo ważne tematy, z którymi prędzej czy później potrzebujemy się zmierzyć.

 

Ale życie jest procesem, więc na każdym jego etapie mamy potrzebę zadawania sobie trochę innych pytań: Jak w danym momencie mam postąpić? Czego chcę? Gdzie teraz jest moje miejsce?

 

Czy można powiedzieć, które z nich jest mniej ważne, a które najważniejsze? … W każdym momencie życia najważniejsze jest inne pytanie i to ono pozwala nam zrobić kolejny krok.

 

Może więc po prostu warto zadawać sobie właściwe pytania i wystrzegać się przymiotnika 'najważniejsze'.

 

Dorota Nawrotek Coach

Dorota Nawrotek

Coach, trener biznesu, wykładowca akademicki

obszarrozwoju.pl/o-mnie

A co to znaczy najważniejsze? Czy da się hierarchizować pytania, które tyczą się wartości, bo to właśnie o nie warto pytać?

 

Na ile da się wycenić, co jest dla mnie bardziej istotne szczęście czy sprawiedliwość, wolność czy radość? Czy mogę nadać priorytet pytaniu: jak być szczęśliwym? nad pytaniem: jak żyć godnie?

 

Wg mnie dużo pełniejszy obraz samego siebie dałoby pytanie o wartości, misję i wizję w życiu a następnie sukcesywne odpowiadanie na pytania z nimi powiązane.

 

Gdybym jednak miała wybrać to jedno jedyne, to byłoby to pytanie o cel mojego życia a odpowiedzią na nie byłaby składowa wartości, które budują osobowość, to kim jestem, w jakim środowisku żyję, to, co jest dla mnie w życiu ważne.

 

Iwona Gierłach Coach

Iwona Gierłach

Coach, trener, menedżer.

www.vesti.krakow.pl

Jeśli miałabym wybrać tylko jedno pytania to brzmiałoby ono: 'Jak musi wyglądać moje życie, abym kiedyś mogła powiedzieć, że było ono piękne, miało sens i warto było je przeżyć?'. Mocne i zadane w odpowiednim momencie pytania to jeden z najważniejszych elementów w coachingu. Szczera odpowiedź na pytania takie jak: 'Jakie są Twoje wartości?'; 'Co Cię ogranicza w drodze do celu?'; 'Przed czym uciekasz?'; 'Kiedy zrobisz pierwszy krok w kierunku własnych pragnień?' potrafi otworzyć nam oczy i dać motywację do działania.

 

Anna Matuszewska Coach

Anna Matuszewska

Coach, absolwentka Studium Coachingu w ujęciu chrześcijańskim organizowanego przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Doktorantka SGH w Kolegium Zarzadzania i Finansów. Socjolog, specjalista ds. PR.

dobrycoach.pl/coach/anna-matuszewska

Najprostsze, pytające o istotę, zatrzymujące w biegu życia np: Po co to wszystko?

 

Magdalena Matwiejczuk Coach

Magdalena Matwiejczuk

Coach, Psychoterapeutka, Psycholog, Trener. Prowadząca Studium Coachingu SPCh

To zależy od tego co chcesz osiągnąć. Wiele pytań, które mi wydają się bardzo istotne, dla moich Klientów takimi się nie okazało. Bardzo często to Klienci zadawali sobie najtrafniejsze pytania. Takim pytaniem, które okazuje się być ważne dla moich Klientów jest pytanie: Po co jestem?

 

Monika Kliber Coach

Monika Kliber

Coach, Trener rozwoju osobistego

www.monikakliber.com

Najważniejszym pytaniem które jest również kluczem do sukcesu, jest pytanie Dlaczego? Dlaczego to zrobiłam? Dlaczego to ważne dla mnie? Stawiam je zaraz przed pytaniem Jak? Pytając dlaczego, dotykamy wartości ,a samo odnalezienie wartości, powoduje ,że zaczynamy intuicyjnie dążyć do tego co jest dla nas ważne. To wielka motywacja do działania.

 

Joanna Wieczorek Coach

Joanna Wieczorek

Coach i Trener Rozwoju Osobistego

asiawie.wix.com/inwestycjawsiebie

To najważniejsze pytanie może być różne w zależności od etapu w życiu czy naszych potrzeb i planów. Ważne jest to, że rezonuje w nas i skłania do zajrzenia w siebie...

 

Jedno z najważniejszych pytań to: Jaki jest mój cel? (na dziś/ten tydzień/rok/moje życie?) :)

 

Katarzyna Bednorz Coach

Katarzyna Bednorz

Bridal coaching

bridalcoaching.pl

Co jest najważniejsze dla mnie w życiu?

 

Kinga Ślużyńska Coach

Kinga Ślużyńska

Life Coach, Psycholog, Psychoterapeuta, Trener. Autorka programu 7 Filarów Udanego Związku.​ Prowadzi Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego.

kingasluzynska.pl

To zależy od wartości i priorytetów danej osoby. Dla jednych to będzie pytanie: dokąd zmierzam? dla innych: Co sprawiło, że jestem tu, gdzie jestem?.

 

Zbigniew Godziński Coach

Zbigniew Godziński

Coach, autor pubikacji 'Sukces - wyobrażenia a rzeczywistość'

dobrycoach.pl/coach/zbigniew-godzinski

Co jest dla mnie naprawdę ważne? Dlaczego to właśnie te wartości są dla mnie istotne? Co mogę zrobić, aby żyć w zgodzie z sobą i osiągnąć wewnętrzną harmonię?

 

Justyna Pasenkiewicz-Pitera Coach

Justyna Pasenkiewicz-Pitera

Coach i Trener Dietetyczny

www.efekt-dieta.pl

 

A które pytanie nadaje sens Twojemu życiu?

Jeżeli w powyższym katalogu, nie znalazłeś swojego najważniejszego pytania, podziel się z nami. Napisz w komentarzu o co warto pytać.

 

Zapraszamy ekspertów z dziedziny coachingu do aktywnego udziału w naszych panelach. Drogi coachu, jeżeli chciałbyś dodać swoją opinię i zamieścić odpowiedź w naszym panelu, zapraszamy do przesyłania artykułów wraz z dołączonym zdjęciem na naszą skrzynkę mailową. Czekamy także na wypowiedzi dotyczące kolejnych zagadnień, które zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu.

 

W następnym coachingowym panelu ekspertów #2 uzyskamy odpowiedzi na pytanie:

 

Czy coach ma idealne życie? A jeśli nie, to jak może tego uczyć innych?

 

Do poznania odpowiedzi zapraszamy już za tydzień we wtorek.

 

Zadawanie ważnych pytań

 

 

 

powrót