Logo BE-MASTER

Mobile menu

Coachingowy panel ekspertów #2

Coaching nie ocenia, nie krytykuje, nie narzuca własnych poglądów. Ta zasada niestety nie zawsze działa w drugą stronę. Coachowie nie raz stają w twarzą w twarz z konkretnymi zarzutami i wątpliwościami, które odnoszą się do ich prywatnego życia. Czy ocena skuteczności coachingu przez pryzmat prywatnego życia coacha w ogóle ma sens? Dzisiaj obalimy pierwszy z mitów na temat coachingu, odpowiadając na pytanie:

 

Czy coach ma idealne życie?

 

A jeśli nie ma idealnego życia, to jak może tego uczyć innych? Któż może nam odpowiedzieć na to pytanie, jak nie sami coachowie. Otrzymaliśmy kilkanaście odpowiedzi coachów, którzy specjalizują się w różnych dziedzinach rozwoju osobistego. Przekonaj się, czy coach ma... a raczej czy powinien mieć idealne życie, aby skutecznie prowadzić Cię do rozwiązania Twoich problemów.

 

 

Hmm, nasuwa mi się wtedy pytanie: 'A po co Ci wzór na idealne życie?'

 

Dla mnie idealne życie nie istnieje. I dobrze. Byłoby strasznie nudne. Ideał nie zaskakuje, nie rozwija się, nie wyzwala emocji. Jest przewidywalny. Z kolei, życie jest przygodą. Dla każdego inną i niepowtarzalną. I dobrze, jeśli taką pozostaje dla coacha. Tylko wtedy rozumie swojego klienta i daje mu pole do urzeczywistnienia jego własnych potrzeb i pragnień. I nie próbuje go włożyć w ramy jakiegoś ideału.

 

Nauczyciel, mentor może uczyć.  Coach, na początku, może pomóc Ci uwierzyć, odkryć, że możesz mieć wspaniałe, ciekawe życie. Takie, jakie chcesz mieć i na jakie zasługujesz. Później, w procesie coachingowym zaczynasz widzieć wyraźnie, że zawsze miałeś, masz i będziesz mieć takie życie, jakie chcesz mieć ('rzeczywiście, jestem sterem swojego losu!' – często słyszę od klientów w procesie:). Więc warto odkryć czego się tak naprawdę chcemy. Innymi słowy, im bardziej otwierasz się na siebie i dostrzegasz swoją naturalną wyjątkowość, tym bardziej rozumiesz o co chodzi w Twoim poczuciu szczęścia w życiu. A tego nie da się ująć w żadną definicję czy model. Na to po prostu trzeba mieć odwagę się otworzyć. Poznaj pytania coachingowe, które pozwolą Ci odkryć swój potencjał.

 

Coach Beata Master

Beata Master

Coach BE-MASTER, doktor nauk społecznych, certyfikowany trener rozwoju interpersonalnego. Prezes Fundacji Pracownia Jutr. Nauczyciel drugiego kroku - pierwszy zawsze należy do osoby, która przychodzi na coaching.

www.be-master.pl

Coach nie uczy innych idealnego życia. Wspiera ich w osiąganiu ich własnych celów.

 

Sformułowanie 'idealne życie' jest wg. mnie nieprecyzyjne, ponieważ dla każdego oznacza coś innego. W społeczeństwie promowany jest obraz 'idealnego życia', 'idealnego małżeństwa', 'idealnego dzieciństwa' itp.  Robimy sobie tym wielką krzywdę, ponieważ wiele osób bez refleksji stara się owy obraz osiągnąć, a gdy już go mają okazuje się, że czuja pustkę. 'Idealne życie' to takie, które realizujesz na bazie swoich wartości, które mogą być inne niż większości. Warto jednak za nimi podążać i w odkryciu ich oraz realizacji pomaga coach.

 

Większość znanych mi coachów tę pracę nad sobą już wykonało.

 

Kamila Rowińska Coach

Kamila Rowińska

Certyfikowany master facilitator, trener, dyplomowany coach oraz inwestor. Autorka i współautorka pięciu książek o tematyce biznesowej i coachingowej, w tym bestsellera 'Kobieta Niezależna'.

rowinskabusinesscoaching.com

 

Każdy z nas ma takie życie, które jest konsekwencją naszych decyzji, wyborów, działań. Wiele z nich miało miejsce wcześniej, a skutki widoczne są dziś, wiele schematów zachowań wchłonęliśmy w okresie dzieciństwa i pozostają wciąż nieuświadomione. Jednocześnie w całym tym czasie człowiek może się rozwijać, zwiększać swoją świadomość, krok po kroku może nawet stawać się inną osobą. Wyłącznie coach, który nieustannie pracuje nad sobą, superwizuje swoją pracę jest tym, którego usługi noszą znamiona autentycznej jakości, przepełnione są refleksją i uważnością na proces coachee.

 

Pytanie o idealne życie jest zawsze pytaniem o to: dla kogo? według jakich kryteriów? Stwarza też pułapkę myślenia o życiu, że wszystko jest w obszarze naszego wpływu i kontroli, nie pozostawia miejsca na działania innych osób. Coaching daje swobodę oceny sytuacji, nadawania znaczeń naszym doświadczeniom i ich oceny z różnych perspektyw. 'Idealne życie' jest zaś nieskończonością, do której dąży się w codziennych czynnościach i ważnych wyborach. Warto pamiętać, że będąc w nowym miejscu widzimy inne rzeczy, a zatem z każdym dniem nasza perspektywa się rozszerza – np. warunki pracy, które dotąd ocenialiśmy jako wspaniałe, w innej sytuacji staną się zupełnie zwyczajne, podobne do wielu; dzieje się tak, bo my sami jesteśmy już dalej, widzimy szerzej, sięgamy głębiej.

 

I ostatnia rzecz, czy coach może mnie czegokolwiek nauczyć? Odpowiedź jest prosta: nie! On rzuca snop światła na moje życie, zapewnia mi komfortowe warunki do tego, aby przyglądać się, sprawdzać, poznawać, zmieniać, odrzucać, akceptować, rozumieć, afirmować… Może stać się dla mnie mentorem, przewodnikiem, wzorem, ale zupełnie zmienia to już kontekst i przestaje być coachingiem.

 

 

Monika Wrona Coach

Monika Wrona

Jako coach - pełna pasji i uważności, jako trener - pełna entuzjazmu i oddania, jako mediator - pełna pokory i zrozumienia, jako pracownik naukowy - pełna refleksyjności i krytycznego myślenia, jako sportowiec - pełna dyscypliny i poświęcenia.

 

Wiadomo, że jeśli chcesz opanować jakąś dziedzinę – zacznij uczyć tego innych. I to właśnie robi coach. Całe życie uczy się życia od swoich klientów. I ma bardzo ciekawe życie, gdyż każdy kolejny klient wnosi nowe wyzwania i pokazuje własne ścieżki, którymi zmierza do celu albo którymi usiłuje przeprowadzić autosabotaż. Kreatywność psychiki jest nieograniczona. I coach zbiera doświadczenia i buduje coraz silniejsza wiarę w możliwości drugiego człowieka oraz w sens swojego działania jako coacha a wraz z wiarą i pasją pracy przychodzi skuteczność. I dla mnie na tym polega idealne życie, że zdążamy do mistrzostwa nigdy go nie osiągając.

 

Monika Zubrzycka-Nowak Coach

Monika Zubrzycka-Nowak

Coach, trener, superwizor coachingu

gwps.pl/coaching-warszawa/blog/monika-zubrzycka-nowak

Każdy człowiek ma jakieś problemy, sprawy do przepracowania, a niektórzy nawet traumy. Dotyczy to także coachy, psychoterapeutów i psychiatrów. Jeśli klient oczekuje, że jego coach lub terapeuta będzie miał idealne życie, to znaczy, że tak naprawdę szuka guru… Osoby o takich nierealistycznych oczekiwaniach są łatwym łupem dla różnego typu sekt czy psychomanipulantów. Jeśli więc coach czy terapeuta mówiłby ci, że jego życie jest idealne i potrafi uczynić takim również twoje, to radzę uciekać od niego jak najszybciej.

 

Coach ani terapeuta NIE UCZĄ, jak ktoś ma żyć. Klient sam podejmuje decyzje i działania. Chodzi przecież o jego życie. Coach pomaga w osiąganiu celów m.in. poprzez dawanie wsparcia emocjonalnego, poszerzenie perspektywy klienta, zadawanie pytań pozwalających uzyskać wgląd w siebie oraz skłaniających do głębszego przyjrzenia się swoim emocjom, potrzebom i oczekiwaniom. Nie daje jednak gotowego przepisu 'jak żyć'.

 

Uważam, że lepszym coachem będzie osoba, która posiada już bogate doświadczenie osobiste i zawodowe – zwłaszcza w przypadku coachingu kariery i coachingu biznesowego.

 

Anna Daria Nowicka Coach

Anna Daria Nowicka

Socjolog, trener, coach

www.nes-psyche.pl/coaching/

'Idealne życie' nie istnieje…

 

Pierwsze, czego nauczysz się w kontakcie z coachem to jest właśnie to, że  n i k t  nie ma 'idealnego życia', z którym Ty mogłabyś/mógłbyś się porównywać. Jest to iluzja, z którą w sposób naturalny rozstaniesz się w czasie spotkań coachingowych.

Są one bowiem skoncentrowane na Twojej osobie, Twojej sytuacji, Twoim otoczeniu, Twoich potrzebach, Twoich planach, Twoich możliwościach. Coach jest Twoim sprzymierzeńcem, a spotkania z nim czasem przeznaczonym wyłącznie dla Ciebie.

Jest to jeden z warunków skuteczności indywidualnych procesów rozwojowych, do jakich należy coaching (a także mentoring, psychoterapia).

 

Skuteczne metody rozwoju właśnie dla Ciebie

 

Skuteczny coaching jest metodą samorozwoju, samodoskonalenia – coach odpowiada za prowadzenie tego procesu, ale treścią wypełniasz go sam/-a. Coach oświetla Ci drogę, jakby trzymał latarkę, pomagając wydobyć na światło, to co masz w sobie najlepszego. Jaki sens miałoby poświęcać czas sesji na porównania z innymi?  Proces coachingowi zakłada wręcz, że punktem odniesienia jest to, co o czym Ty marzysz, Twoje zasoby, Twoje możliwości i Twoje ograniczenia. Inni ludzie będą w polu Twojego zainteresowania o tyle, o ile możesz i chcesz nauczyć się od nich czegoś, o ile czymś Cię zainspirują. Na pewno w coachingu nie poświęca się czasu na rozważania ani działania, o których wiadomo, że nie są pomocne dla osiągnięcia celu.

Czy to nie jest ulga? Wiedzieć, że najpierw określasz, a potem działasz w obszarze swojego realnego wpływu? 'Idealny świat' traci na znaczeniu, kiedy zaczynasz krok po kroku osiągać swoje własne cele. A to oferuje coaching. Jak wiadomo najmniejszy nawet wykonany krok jest lepszy od największego, o którym tylko marzysz.

 

Czy coach ma idealne życie?

 

No właśnie, a co z coachem i jego zapewne 'nieidealnym życiem'? Profesjonalny coach traktuje siebie samego jako narzędzie swojej pracy i w związku z tym ma zawodowy obowiązek 'ostrzyć swoją piłę'. Co to oznacza dla Ciebie?

Nie szukaj idealnego człowieka, człowieka bez skazy… Szukaj po prostu zawodowca, który respektuje wymagania etyczne zawodu, prezentuje odpowiednie kompetencje, jest zweryfikowany dzięki przynależności do organizacji zrzeszających profesjonalistów, ustawicznie podnosi swoje kwalifikacje. I wzbudza Twoje zaufanie. Tylko tyle i… aż tyle.

 

Agnieszka Kaseja Coach

Agnieszka Kaseja

Coach

http://skutecznycoaching.pl/

Po pierwsze coach nie może nauczyć innych żyć. Coach nie ma nigdy idealnego życia. Przynajmniej ja się z takim coachem nie spotkałam. Uważam, że nawet jeśli coach posiada kwestie do przepracowania to tym bardziej jest w stanie emfatycznie zrozumieć swojego klienta. Myślę jednak, że wówczas warunkiem dobrej jakości coachingu jest ciągły rozwój osobowy coacha poprzez nie tyle doszlifowywanie warsztatu ale pracę na doświadczeniu własnym tak jak coaching własny, superwizje, psychoterapia czy trening interpersonalny i intrapsychiczny.

Magdalena Matwiejczuk Coach

Magdalena Matwiejczuk

Coach, Psychoterapeutka, Psycholog, Trener. Prowadząca Studium Coachingu SPCh

Słowo 'idealne' ma wielorakie znaczenie. Dla każdego będzie oznaczać coś innego. Dla mnie 'idealną' chwilą będzie patrzenie na zachód słońca, a dla Ciebie otrzymanie jakiegoś dyplomu. I dla mnie i dla Ciebie tak chwila może być idealna. Powszechne znaczenie sformułowania 'idealne życie' narzuca nam nasza kultura, wzorce myślowe, wychowania, społeczności itd. Każdy z nas ma na tyle idealne życie na ile nazywa je idealnym. Coach nie uczy. Trener owszem, mentor owszem. Coach wspiera, towarzyszy, zadaje pytania, zachęca do eksperymentowania i doświadczania, sprawdzania siebie, eksplorowania. Coach wspiera w budowaniu bądź dostrzegania życia idealnego wg. Twojej definicji.

 

Monika Kliber Coach

Monika Kliber

Coach, Trener rozwoju osobistego

www.monikakliber.com

Coach to też człowiek. Spotykają go w życiu różne  problemy. Kwestia tylko tego, w jaki sposób i jak szybko potrafi sobie z tym poradzić. Należy pamiętać ,że nie ma ani dobrych , ani złych sytuacji , tylko to co z tym zrobimy może być dobre lub złe. Samoświadomość i rozwój osobisty bardzo ułatwiają funkcjonowanie w życiu. Zresztą, ludzi na dłuższą metę nie da się oszukać. Nie warto udawać kogoś kim się nie jest. Coach to też człowiek, ale powinien zdawać sobie sprawę z jednego - że tylko on sam jest odpowiedzialny za własne życie. Dotyczy to zresztą każdego.

 

Joanna Wieczorek Coach

Joanna Wieczorek

Coach i Trener Rozwoju Osobistego

asiawie.wix.com/inwestycjawsiebie

Coach nie uczy. ;) Jest to jeden z mitów, którym obrósł coaching. Coach skłania Cię do spojrzenia w siebie i szukania rozwiązań tam. W Tobie. W Twoim wnętrzu. Bo coach wierzy w Ciebie. Wie, że masz w sobie wszystko, czego potrzebujesz do osiągnięcia swoich celów.

A co do idealnego życia - czy takie coś istnieje? Moje idealne życie wcale nie musi się pokrywać z Twoją wizją życia idealnego. Każdy sam kreuje i wprowadza w życie swoje pragnienia i marzenia, szkicuje cele i stara się przekuć w rzeczywistość. Skoro każdy z nas jest inny to i wizja idealnego życia będzie się od siebie różniła.

 

Natalia Bugaj Coach

Natalia Bugaj

Bridal coaching

bridalcoaching.pl

Nie ma idealnego życia, ani idealnych ludzi. Nie ma też idealnych coachów. Natomiast są ludzie, którzy dążą do tego, aby ich życie było satysfakcjonujące w obszarach, jakie są dla nich ważne oraz pracują nad sobą, aby żyć w zgodzie ze sobą i innymi. To, na jakim etapie tej drogi są może mieć większe lub mniejsze znaczenie w naszym procesie coachingowym, w zależności od tego, z czym do tego coacha się zgłaszamy.

Polecam wybrać się do osoby, która przeszła długi kurs coachingowy, rekomendowany przez znaną organizację oraz jest siebie świadoma, czyli regularnie pracuje nad sobą (terapeutycznie lub coachingowo) i superwizuje swoją pracę (tzn. konsultuje ją z bardziej doświadczonym coachem). To zwiększy prawdopodobieństwo, iż ten coach będzie potrafił nam towarzyszyć w odkrywaniu tego, czym dla nas jest to 'idealne życie' i jakie drogi do niego nas doprowadzą - niż to, że nasz coach już to 'idealne życie' ma.

 

Kinga Ślużyńska Coach

Kinga Ślużyńska

Life Coach, Psycholog, Psychoterapeuta, Trener. Autorka programu 7 Filarów Udanego Związku.​ Prowadzi Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego.

kingasluzynska.pl

Nie zawsze coach ma wszystko idealnie ułożone. Jednak dobrze, aby na końcu Swojej drogi był dla innych przykładem. Coach początkujący jest tańszy właśnie dlatego, że często jest Sam w drodze po spełnienie. Coach doświadczony będzie droższy, bo przeszedł On już całą drogę. 

 

Zbigniew Godziński Coach

Zbigniew Godziński

Coach, autor pubikacji 'Sukces - wyobrażenia a rzeczywistość'

dobrycoach.pl/coach/zbigniew-godzinski

 

A czy Ty dążysz do idealnego życia?

Jakie życie w Twoim rozumieniu jest życiem idealnym? Czy jest w nim miejsce na jakiekolwiek niedosonałości?

 

Wszystkich ekspertów coachingu oraz rozwoju osobistego zapraszamy do włączenia się do naszej akcji coachingowych wtorków. Jeśli chcesz podzielić się swoimi pogldądami na temat coachingu, skontaktuj się z nami, przesyłając swoje odpowiedzi. Zachęcamy do udziału w tworzenia przyszłotygodniowego panelu, podczas którego poruszymy kwestie korzyści wynikających z udziału w coachingu.

 

W kolejnym coachingowym panelu ekspertów #3 coachowie odniosą się do następującej kwestii:

 

Właściwie wszystko u mnie dobrze. Mam rodzinę, pracę, nieźle zarabiam, kończę spłacać kredyt na mieszkanie, jeżdżę na wakacje i chodzę regularnie na aerobik. A jednak, coś mnie 'gniecie' w środku i nie potrafię tego wyjaśnić. Czy to jakaś moja fanaberia, czy może warto spotkać się z coachem? Co mi to da?

 

Przekonaj się w jaki sposób coaching może pomóc rozwiązać twoje problemy i czy ta metoda w ogóle może być adresowana do Ciebie.

 

 

 

 

 

powrót