Potencjał pracy zespołowej kontra zindywidualizowane podejście do coachee.
Sprawdź, w jakich sytuacjach zaleca się stosowanie coachingu grupowego, a kiedy coachingu indywidualnego.
W #6 Coachingowym Panelu Ekspertów szukamy odpowiedzi na pytanie:
Przeczytaj opinie coachów i przemyśl, który wariant coachingu może być pomocny w rozwiązaniu Twojego problemu.
Coaching to proces uczenia się i samopoznania, dzięki któremu budzi się wiara klienta/klientki w siebie. W samodzielności i braniu za siebie i swoje życie odpowiedzialności tkwi jego siła i odpowiedź na złożoność naszej rzeczywistości. Uczestniczenie w tym procesie, pozwala klientowi (tzw. coachee) zobaczyć sposób, w jaki on poznaje świat. I co więcej, w dalszej kolejności, następuje proces transferu wiedzy w umiejętności. A to powoduje trwałą zmianę. Wreszcie, pozwala znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania: kim jestem, czego chcę i potrzebuję, co czuję i jaka jest moja misja?
Coaching w swojej klasycznej formie jest spotkaniem dwóch osób, coacha i coachee (klienta coachingu). I w tej formule, moim zdaniem, jest najbardziej efektywny, bo w 100% skoncentrowany na Tobie. Właściwie nie zdarzyła mi się jeszcze sytuacja, aby coachee, nawet jeśli to było tylko jedno spotkanie, nie wyciągnął dla siebie żadnych wniosków. Moim zdaniem, zawsze jeśli ktoś nas dobrze wysłucha i nie oceni przez ponad godzinę, pozwala nam to poczuć siłę. Coaching indywidualny rodzi bardzo szybko potężną nić zaufania pomiędzy coachem a coachee, która sprawia, że można naprawdę popracować na głębokim poziomie przekonań. Coach jest zobowiązany tajemnicą zawodową, a każde ćwiczenie, pytanie jest nakierowane na potrzeby klienta. To wszystko sprawia, że proces zazwyczaj jest bardzo efektywny w stosunkowo krótkim czasie. Dodatkowo, w tej formule nie musisz czekać na określony termin, temat i swoją kolejkę w grupie. Podczas każdego spotkania coach koncentruje się na Tobie.
Nie oznacza to jednak, że coraz częściej promowany coaching grupowy niewiele daje. Dla mnie jest to forma szkolenia nakierowane na odkrywanie potencjału uczestników i źródeł ich motywacji. Praca na talentach. Ta forma również może przynieść nam bardzo dobre efekty, które odczujemy w naszym życiu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że może się zdarzyć tak, że ze względu na większą ilość osób w grupie będziemy mieli problem z otwarciem się i pracą nad określonym problemem/wzywaniem (niechęć do ujawnianie go w grupie, niezgodność celu szkolenia z naszym osobistym wzywaniem, np. nieśmiałością). Jest to również praca w gronie, co najmniej, kilku osób, więc trener/coach nie ma możliwości skoncentrowania się wyłącznie na Tobie. Jeśli jednak wybieramy coaching grupowy świadomie i decydujemy się pracować sami nad sobą, rezultaty mogą być naprawdę odkrywcze. A energia grupy i nowe znajomości mogą uruchomić nowe pokłady naszego potencjału. Ta forma, wymaga także od nas samych, indywidualnej pracy nad sobą po zakończeniu coaching grupowego, jeśli to było wydarzenie jednorazowe.
Jest jeszcze trzecia możliwość, którą miałam okazję realizować i było to naprawdę ciekawe doświadczenie. Systematyczny coaching grupowy. Spotkania w grupie tych samych, około 10-12 osób podczas których każdy mówił z jakim celem na dane spotkanie przychodzi, a pozostali Uczestnicy słuchali i zadawali pytania. Ja, jako coach czuwałam nad procesem, proponowałam ćwiczenia i działałam gdy pojawił się impas. To doświadczenie sprawiło, że wiele Uczestników znajdowało rozwiązanie swoich dylematów w oparciu o doświadczenia pozostałych Uczestników. Z każdym kolejnym spotkaniem Uczestnicy żywili do siebie coraz większe zaufanie. Pomiędzy sesjami, było do wykonania wspólne zadanie domowe. Efekt po pół roku przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Jeśli działasz w grupie, która jest zainteresowana taką formą wsparcia, napisz do mnie.
Podsumowując…
Zarówno formuła indywidualna, jak i grupowa mogą być dla klienta bardzo wartościowym doświadczeniem. Czasami zdarza mi się, że osoby, które kończą coaching, pytają mnie o możliwość rozwojowych spotkań grupowych. Jeśli tylko istnieje taka opcja, zawsze zapraszam i polecam. Wystarczy jedno spotkanie w miesiącu. To forma zbadania aktualnego stanu własnej równowagi życiowej. Najczęściej bardziej korzystna finansowo niż spotkania indywidualne.
Jaką formę rozwoju poleca BE-MASTER?
Jeśli stoisz obecnie przed wyborem, proponuję Ci spotkanie indywidulane spotkanie z coachem (wielu z nich ma pierwszą sesję bezpłatną) i sprawdzenie, czy ta czy może inna forma jest dla Ciebie najlepsza. A potem zadecyduj, w zgodzie ze sobą. Możesz też przepracować ten dylemat (coaching indywidualny czy możesz szkolenie lub coaching grupowy) właśnie na coachingu. Ja ze swojej strony zapraszam Cię na sesję indywidualną. Pierwsze spotkanie jest bezpłatne. Sesje odbywają się w Katowicach, Zabrzu, a także on-line.
Zapraszam także do lektury artykułu BE-MASTER na temat różnych form rozwoju. W artykule znajdziesz ściągę z najważniejszymi cechami różnych form samodoskonalenia: coachingu, terapii, mentoringu oraz szkoleń.
W BE-MASTER planujemy z początkiem nowego roku uruchomienie cyklu coachingu grupowego dla kobiet na Śląsku (jedno spotkanie w miesiącu, trwające ok. 3 godzin, późnym popołudniem). Jeśli jesteś zainteresowana udziałem w tej formie rozwoju, skontaktuj się z nami.Wyślemy Ci wszystkie informacje jak tylko zbierze się grupa.
Beata Master
Coach BE-MASTER, doktor nauk społecznych, certyfikowany trener rozwoju interpersonalnego. Prezes Fundacji Pracownia Jutr. Nauczyciel drugiego kroku - pierwszy zawsze należy do osoby, która przychodzi na coaching.
Coaching grupowy to rodzaj jednorazowych lub cyklicznych warsztatów o określonym temacie, podczas których uczestnicy pracują nad własnymi celami, korzystając z pytań i ćwiczeń skierowanych do wszystkich. Chętni dzielą się swoimi przemyśleniami, wnioskami i planami, wzajemnie się w ten sposób wzbogacając.
Coaching indywidualny to proces pracy z jedną osobą nad jej konkretnym celem. Pozwala na lepsze zgłębienie tematu, szybsze znalezienie najskuteczniejszych działań, efektywne motywowanie, konstruowanie konkretnego planu działań i dbanie o jego realizację.
Jeśli temat coachingu grupowego ma obszar wspólny z Twoim celem lub po prostu chciałbyś go dla siebie rozpoznać bądź poszerzyć, a dodatkowo masz w tym temacie otwartość na rozmowę w grupie, lubisz się dzielić i czerpać z przemyśleń innych osób, to coaching grupowy jest dla Ciebie.
Jeśli natomiast bardziej zależy Ci na skupieniu się na realizacji Twojego celu (nawet niedokładnie sprecyzowanego), na mocnym pogłębieniu poruszanych kwestii, jeśli potrzebujesz pełnej uwagi, indywidualnej motywacji i regularnego wsparcia w działaniach, to zapewne bardziej trafiony okaże się wybór coachingu indywidualnego.
Justyna Pyrcz
Coach z akredytacją ACC ICF, trener. Prowadzi coaching grupowy i indywidualny oraz warsztaty z zakresu umiejętności wspierających rozwój osobisty i rozwój biznesu.
Mam 20 lat doświadczeń – zawsze to podkreślam. Jest ich bardzo dużo. Z nich jak i z wiedzy jaką posiadam wynika jedno: indywidualnie – zawsze. Oczywiście świadomie trochę zgeneralizowałem temat. Ale do rzeczy: jesteś jednostką oryginalną. Różniącą się pod każdym względem od innych. Więc Twój kierunek rozwoju jest też indywidualny. Nigdy w grupowych Coachingach nie przerobisz tak głęboko i tak dokładnie niczego jak w indywidualnych. Jest oczywiście pewne 'ale'…
W grupowym coachingu, możesz odkryć to, co będzie przerabiane indywidualnie. W grupowym coachingu, możesz przepracować konteksty, w których istnieje grupa. Czyli coaching grupowy – preferowany dla grupy, która jako indywidualny organizm pracuje jak jeden byt.
W sumie dochodzimy do paradoksu: grupa to organizm, który jest indywidualny, składa się po prostu z wielu komórek. Czyli grupę można podzielić. Indywidualną komórkę już nie. Idealnym wyjściem może być udział w grupowym coachingu i indywidualnym jednocześnie – wszystko zależy po co w nich bierzemy udział. Np. Grupowy coaching w firmie dla menagerów – świetny. Ale po powrocie do domu, bierzesz udział w indywidualnym coachingu i przerabiasz konteksty, które odkrywasz na grupowym, ale które po przerobieniu wzmocnią Twoje działanie w grupie.
Jak widzisz można podejść do tematu wielowymiarowo – holistycznie. Wszystko to Twoja indywidualna praca… Pozdrawiam
Grzegorz Cieślik
Trener Mentalny, Coach Transpozycji Osobistej, Mówca Motywacyjny, Specjalista relacji damsko – męskich, Twórca Systemu – Holistyczny Rozwój Osobowości. Stworzył nowy rodzaj Coachingu: Coaching Transpozycji Osobowości. To połączenie wielu metodologii pracy nad jednostką - na wszystkich trzech poziomach na jakich żyjemy: Fizycznym, Mentalnym i Duchowym. Daje to niesamowite rezultaty i przyczynia się do wzrostu tej jednostki na wszystkich płaszczyznach życia.
Najprościej, wtedy, kiedy mamy jedną lub kilka osób. Ale jest tu jedna pułapka – czy grupa nie składa się z jednostek? Grupę od zbioru przypadkowych osób wyróżnia jeden wspólny cel, a to warto zweryfikować krótko z każdym indywidualnie, aby uniknąć nieporozumień, oporu czy sabotażu w grupie.
Monika Chmielecka
Jako coach - pełna pasji i uważności, jako trener - pełna entuzjazmu i oddania, jako mediator - pełna pokory i zrozumienia, jako pracownik naukowy - pełna refleksyjności i krytycznego myślenia, jako sportowiec - pełna dyscypliny i poświęcenia.
Zbigniew Godziński
coach kariery, biznesu, edukacji, work- life balance coach. W pracy coachingowej działam z klientami głównie na identyfikacji i realizacji ich wartości i potrzeb.
www.dobrycoach.pl/coach/zbigniew-godzinski
Dziękujemy wszystkim ekspertom za udział w Coachingowym Panelu Ekspertów. Jeżeli chcieliby Państwo dołączyć do Panelu Ekspertów i zaprezentować na naszej stronie swoje stanowisko, serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami.
A już za tydzień odpowiemy na pytanie: JAK ZAAKCEPTOWAĆ SIEBIE?
Copyrights © 2024 BE-MASTER.pl - szkolenia Katowice, Gliwice, Tychy. Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: silneo.pl