Logo BE-MASTER

Mobile menu

Jak znaleźć pracę marzeń?

Najczęściej zabieramy się za szukanie pracy, jak za męczącą i pozostawiające wiele do życzenia życiową czynność, której nie sposób uniknąć. Standardowo, przeglądamy oferty w Internecie, gazecie, przygotowujemy dokumenty aplikacyjne, które wysyłamy w tej samej wersji do kilkudziesięciu różnych firm. I czekamy. Przypomina mi to krótką opowieść, w której uczeń pyta mistrza: - Jak długo się czeka? Na co mistrz odpowiada: - Jeśli czekasz, to długo.

 

Innymi słowy, jedynie czekając, aż sama praca do nas przyjdzie, trudno o odkrycie zajęcia, które ma w nas wyzwalać radość życia i kreatywność. A co, gdyby samo poszukiwanie pracy potraktować jak wyzwanie, jako ciekawą przygodę? Co robisz, kiedy przygotowujesz się do podróży lub czegoś na co czekasz cały rok? To zdarzenie wyzwala w Tobie radość i ekscytację, gdyż ma dla Ciebie jakąś wartość i znaczenie. Warto tą wiedzę przenieść także na rynek pracy.

 

PO CO MI PRACA MARZEŃ?

Amy Gallo, autor książki na temat budowania wymarzonej kariery, wyróżnia cztery kategorie, które mają znaczenie w podróży do sukcesu zawodowego. Zanim więc zaczniemy szukać pracy, dobrze jest przemyśleć każdą z nich i odpowiedzieć sobie samemu, co ona dla mnie znaczy. Te kategorie to: spuścizna, mistrzostwo, wolność, dostrojenie. To czynniki, które odgrywają kluczową rolę w odnajdywaniu pracy naszych marzeń.

 

SPUŚCIZNA

Choć, rzeczywiście, może to wyglądać na terapię szokową, autor proponuje zapytać samego siebie: Co chcesz po sobie pozostawić? Jak chcesz być zapamiętany? Innymi słowy, przemyśl swój intelektualny testament. Określ, to, co warto podarować od sobie następnemu pokoleniu, światu, społeczności lokalnej, rodzinie. Wyjdź ze swoich ram i odważ się pomyśleć szeroko. Zapisz na kartce to, co chciałbyś/chciałbyś usłyszeć na swój temat, gdy będziesz przechodził na emeryturę lub odchodził z tego świata. Gdybyś mógł zmienić tylko jedną rzecz na świecie, co by to było?

 

MISTRZOSTWO

W tym miejscu jasno określ swoje atuty. Te, które sam w sobie dostrzegasz i te, które dostrzegają inni w Tobie. Również zapisz na kartce. Znajdź obszar, w którym masz zadatki na ‘mistrza’ lub mówiąc bardziej konkretnie określ, w jakieś dziedzinie możesz stać się lub już jesteś ‘ekspertem’. Kiedy to już ustalisz, postaraj się to połączyć ze swoją spuścizną.

 

WOLNOŚĆ

Dla każdego z nas znaczy coś innego. Przyjmijmy jednak, na potrzeby tego artykułu, że wolność to brak przymusu w wyborach i działaniach. Od wszystkiego co Ciebie ogranicza. Gdyby tego nie było, gdybyś nie musiał wybierać, to jaka praca dawałaby Ci pełną swobodę życia i jakie czynniki zapewniłby Ci takie poczucie? Zapisz je na kartce i weź pod uwagę przy wyborze drogi życiowej.

 

DOSTROJENIE

Wymaga ustalenia jakie wartości w Twoim życiu są dla Ciebie najważniejsze i zweryfikowanie, czy  misja firmy, organizacji, w której chcesz rozpocząć pracę lub pracujesz jest zgodna z tym, co dla Ciebie najistotniejsze. Im bardziej nasze wartości są spójne z celami organizacji, tym większa osobista motywacja do działania i rozwoju. Widzimy sens w tym co robimy i dostrzegamy, że dzięki pracy nasze wartości intensyfikują się w świecie. Przemyśl zatem, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu i sprawdź w jakiej pracy znajdziesz przestrzeń do rozwijania swoich wartości.

 

Na koniec, wyciągnij wnioski z całego ćwiczenia. Zobacz, co chcesz po sobie pozostawić dla świata, w czym chcesz rozwijać się jako ekspert i co pozwoli Ci czuć się wolnym, spełnionym człowiekiem, który żyje zgodnie ze swoimi wartości.

To według A. Gallo najważniejsze elementy w podróży zawodowej. Ustalenie tych kotwic, pozwoli Ci wybrać miejsca, w których będziesz dobrze się czuł/a i realizował/a zawodowo.

Zobacz także, czym jest i w jakich sytuacjach przydaje się coaching kariery zawodowej.

 

 

 

 

 

 

powrót