Logo BE-MASTER

Mobile menu

Coachingowy panel ekspertów #14

 

Zastanawiasz sie, w jaki sposób możesz przyspieszyć swój rozwój zawodowy? Potrzebujesz motywacji do zmiany pracy? A zatem zachęcamy do lektury #14 panelu ekspertów, który porusza zagadnienia związane z coachingiem kariery zawodowej. Trenerzy rozwoju osobistego oraz coachowie, którzy wzięli udział w pierwszej edycji kampanii 'Poznaj coaching' zostali zaproszeni do odpowiedzi na pytanie:

 

Co to jest coaching kariery zawodowej?

W jakich sytuacjach przydaje się coaching kariery zawodowej?

 

Nowa praca, brak pracy, wybór i rozwój ścieżki kariery, awans, motywowanie pracowników i samego/samej siebie do działania, wypalenie zawodowe, chęć zmiany pracy. To tylko kilka z możliwości, które swoim zakresem obejmuje coaching kariery zawodowej.

 

Skuteczny i efektywny zawsze wtedy, gdy chcemy, aby praca, która wypełnia większą część naszego życia miała dla nas sens. Często wymaga zmiany przekonań klienta, popracowania nad poczuciem własnej wartości, odkryciem wewnętrznej motywacji i rozwinięciu umiejętności bardziej efektywnego planowania i osiągania celów.

 

Dla kogo coaching kariery zawodowej? Z badań wynika, że jedynie 17% Polaków lubi swoją pracę! A to oznacza, że ogromna część z nas idzie do pracy tylko dlatego, bo musi. Co więcej, często ponosi duże koszty psychiczne (np. chroniczny stres). Nie musi tak być. I nie oznacza to, że po coachingu rzucimy nagle pracę i zaczniemy robić coś szalonego. Może się to zdarzyć, jednak najczęściej, wprowadzenie nawet drobnych zmian, nadanie naszej pracy wartości, znaczenia już sporo zmienia na lepsze. Często okazuje się, że my tak naprawdę lubimy tę naszą pracę.

 

Polecam także coaching kariery zawodowej ludziom młodym, wchodzącym na rynek pracy. Niestety, uczelnie wyższe bardzo często nie podejmują w ramach programu zagadnienia budowania ścieżki kariery studentów, która w pełni pozwoliłaby wykorzystać ich potencjał. Miałam u siebie w gabinecie wielu młodych ludzi. Zazwyczaj bardzo szybko udaje im się odkryć to, co chcą w życiu tak naprawdę robić. Wspólnie przygotowujemy plan działania, określamy program motywacyjny i jeśli klient ma taką potrzebę, systematycznie weryfikujemy wyniki.

I na koniec, coaching kariery zawodowej jest także dla osób, które lubią swoją pracę i po prostu chcą lepiej wykorzystać swoją szansę. Przemyśleć, przegadać, ustalić nowe wyznania. Często wystarczy jedno, dwa spotkania i ruszamy z nową siłą.

 

Coach Beata Master

Beata Master

Coach BE-MASTER, doktor nauk społecznych, certyfikowany trener rozwoju interpersonalnego. Prezes Fundacji Pracownia Jutr. Nauczyciel drugiego kroku - pierwszy zawsze należy do osoby, która przychodzi na coaching.

www.be-master.pl

 

Coaching kariery umożliwia określenie predyspozycji zawodowych w momencie wybierania drogi zawodowej bądź zmiany tej drogi w różnych sytuacjach życiowych. Pozwala odpowiedzieć sobie na pytania w czym jestem dobry/dobra, jaka rola zawodowa byłaby dla mnie najlepsza, zgodna z moimi przekonaniami, wartościami i zainteresowaniami. Pomaga zaplanować kolejne kroki i etapy kariery zawodowej w oparciu o posiadane zasoby, mocne strony, talenty, umiejętności, które można wykorzystać w rozwoju, czy zmianie swojej kariery zawodowej.

 

Dość często zdarza się, że kończymy edukację i podejmujemy pierwszą pracę jaka zostanie nam zaoferowana. Boimy się, że brak doświadczenia spowoduje, że nie znajdziemy nic lepszego, bardziej nam odpowiadającego. Staramy się wykonywać ją dobrze ale po kilku latach okazuję się, że dusimy się w niej i nie końca jesteśmy zadowoleni z efektów jakie osiągamy. Odbija się to zarówno na nas samych jak i na jakości naszej pracy. Końcowym etapem takiego stanu rzeczy jest albo odejście z pracy albo zwolnienie przez niezadowolonego z nas szefa.

 

Inna sytuacja, którą można by tu przytoczyć to chociażby kariera zawodowa w tzw. korporacji.  Pniemy się po szczebelkach, realizujemy coraz to nowsze plany nadzorujących nas menadżerów aż przychodzi moment, że sami się wypalamy i odchodzimy, bądź stajemy się mniej użyteczni w porównaniu z młodszymi kolegami, ambitnymi, zdolnymi chcącymi pracować ponad siły, po godzinach i w weekendy. Końcowym etapem tej drogi jest zwolnienie z pracy albo samodzielne albo za pomocą szefa. Zarówno w jednej jak i w drugiej sytuacji jesteśmy pozbawieni pracy i zadajemy sobie pytanie co dalej mam ze sobą zrobić? w czym jestem dobra/dobry? Jaka praca byłaby dla mnie najlepsza? Gdzie powinnam/powinienem szukać pracy? Itd. Zamiast bić się  z tymi myślami i pytaniami samodzielnie można skorzystać ze współpracy z coachem. W trakcie procesu coachingowego znacznie łatwiej będzie odpowiedzieć sobie na te i podobne pytania a następnie zbudować plan działania taki jak nam najbardziej odpowiada.

 

Przytoczyłam tylko dwie sytuacje dość obrazowo pokazujące kiedy mógłby przydać się caoching kariery zawodowej a takich moglibyśmy wskazać o wiele więcej.

 

Podsumowując można powiedzieć, że z coachingu kariery warto korzystać już na etapie wybierania kierunku studiów czy innej formy kształcenia, pozwalającej zdobyć określone kompetencje przydatne w przyszłości, gdy będziemy wchodzili na rynek pracy. Istnieje wówczas duża szansa, że wybierzemy taką drogę zawodową, która będzie nam najbardziej odpowiadała. Ten rodzaj coachingu jest też bardzo dobrą forma wsparcia na etapie wchodzenia na rynek pracy, zmiany pracy, szukania nowej, lub gdy chcemy zmienić swoją dotychczasową ścieżkę zawodową. Jestem przekonana, że zainwestowany w to czas, pieniądze, energia na pewno nie będą zmarnowane, bo znacznie szybciej znajdziemy drogę, która odpowiada nam samym, daje nam satysfakcje a co najważniejsze motywuje nas do działania.

 

Katarzyna Jarząbek Coach

Katarzyna Jarząbek

Psycholog, coach, właścicielka firmy INCODO coaching & training. Posiadam wieloletnie doświadczenie trenerskie, coachingowe oraz menadżerskie w obszarze zarządzania projektami. Specjalizuje się w coachingu biznesowym dla wyższej kadry zarządzającej oraz life coachingu dla osób, które chcą wprowadzić w swoje życie zmiany.

 

Coaching kariery zawodowej, jest jednym z występujących na rynku rodzajów coachingu. Każdy, kto rozważa zmianę pracy, poszukuje na nowo swojego powołania, dalszych możliwości  rozwoju w swojej/ nowej branży, czy też impulsu do działania, powinien skorzystać z tej formy.

W zależności od potrzeby klienta, coaching kariery wzmacnia skuteczność  w pracy, zwiększa świadomość  mocnych stron oraz obszarów do rozwoju, a także pozwala na budowanie wizji kariery oraz realizację założonych planów. Nie jest doradztwem zawodowym - jak często funkcjonuje w obiegowej opinii - choć bywa wykorzystywany w procesie doradczym jako jedno z narzędzi wspierających.

 

Cienka granica pomiędzy udzielaniem rad, a generowaniem samodzielnych rozwiązań, pozwala oddzielić od siebie te dwie występujące formy wsparcia. Osobom młodym, które właśnie wkraczają na rynek pracy z dużym przekonaniem dotyczącym poprawnego wyboru kierunku studiów przyda się rozmowa z doradcą zawodowym, który udzieli rad dotyczących tworzenia CV, poruszania się po branżowym rynku pracy, pokieruje do odpowiednich pracodawców oraz zasugeruje innowacyjne metody dotyczące realizacji marzeń zawodowych. Tym jednak, którzy poszukują diametralnych zmian lub mają problem w zmobilizowaniu się do działania dedykowany jest właśnie coaching kariery. W jego trakcie coach zamiast przedstawiać gotowe rozwiązania, poprzez użycie pytań oraz odpowiednio dobranych ćwiczeń, pozwoli klientowi na samodzielne odnalezienie rozwiązania, które go zadowoli.

 

Aneta Tyczyńska Coach

Aneta Tyczyńska

Dyplomowany pedagog pracy, coach, trenerka pracująca w obszarze rozwoju kariery oraz przedsiębiorczości. Wieloletnie doświadczenie w zakresie doradztwa kariery oraz kooperacji z Biznesem, przekłuwam na codzienną pracę w Biurze Karier Politechniki Warszawskiej, prowadząc tam projekty związane z rekrutacją, rozwojem potencjału kół naukowych oraz organizacji studenckich, a także wspieraniem przedsiębiorczości młodych

 

Coaching kariery przeznaczony jest dla osób poszukujących odpowiedzi na pytania związane z planowaniem swojej ścieżki kariery, wzmacnianiem kompetencji związanych z efektywnością na rynku pracy (np. lepszym planowaniem lub zwiększeniem motywacji).

 

 To oferta także dla 'pogubionych', dla tych którym obecna sytuacja zawodowa nie odpowiada i chcą coś zmienić.

 

Coaching kariery to także okazja do pochylenia się nad swoją definicją pracy marzeń, spełnienia i szczęścia.

W dojściu do odpowiedzi czego pragnę i co chcę robić w życiu pomocna jest, min wizualizacja siebie w przyszłości. Takie szczegółowe pooglądanie siebie się w perspektywie czasowej i wsłuchanie się w to co podpowiada 'serce' jest niezwykle użyteczne by zobaczyć co już mamy i czego jeszcze potrzebujemy by osiągnąć to co chcemy.

 

Coach w trakcie sesji coachingowych jest niczym lustro, w którym można poprzyglądać się sobie, swemu wnętrzu. To znakomita okazja do samopoznania. A im więcej wiemy o sobie tym łatwiej planować i wdrażać zmiany w swym życiu.

 

Małgorzata Pielka Coach

Ewa Kluczek-Woźniak

Psychologi, coach oraz doradca kariery. Prowadzę indywidualne sesje life coachingu oraz coachingu kariery. Od 8 lat współpracuje z Biurem Karier Politechniki Warszawskiej, gdzie wspieram studentów i absolwentów w poruszaniu się po rynku pracy.

 

Coaching kariery zawodowej pomaga Klientowi odpowiedzieć sobie na pytanie: Jaka praca jest zgodna z jego talentami, zainteresowaniami, umiejętnościami i potrzebami? Kiedy już to wiemy, staramy się ustalić jakie kroki Klient powinien przedsięwziąć, aby taką pracę zdobyć.

 

Nasze spotkania są pomocne w określeniu kierunku rozwoju kariery. Sięgamy do dotychczasowych doświadczeń Klienta, zastanawiamy się, co jest jego siłą na rynku pracy. Świadomość własnych mocnych stron i atutów potrafi być bardzo wspierająca. Jako Coach towarzyszę osobom, które

  • znalazły się na zawodowym rozdrożu i zastanawiają się, w którym kierunku dalej podążyć;
  • od dłuższego czasu poszukują pracy, ale bez skutku;marzą o znalezieniu pracy, w której będą mogły w pełni się realizować, wykorzystując swoje talenty, zainteresowania i umiejętności.

 

'Pracę swoich marzeń łatwiej jest sobie stworzyć niż znaleźć.

Kto szuka pracy w sposób konwencjonalny raczej nie może na to liczyć.

Aby sobie taką pracę zapewnić trzeba doskonale znać samego siebie.'

                                                                                           Yves Pigneur

 

Małgorzata Czerniakowska Coach

Małgorzata Czerniakowska

Dyplomowany coach, trener, terapeuta w nurcie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Prowadzę life coaching indywidualny głównie z kobietami, które pragną zmiany, ale nie potrafią jej skutecznie przeprowadzić.

 

Wsystkich coachów oraz trenerów rozwoju osobistego zachęcamy do włączenia się do akcji i przesyłania swoich opinii oraz poglądów na kwestie związane z rozwojem osobistym. Zapraszamy na kolejny #15 panel ekspertów już za tydzień!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

powrót