Logo BE-MASTER

Mobile menu

Coaching a zmiana

To słowo stale towarzyszy mi w życiu osobistym i zawodowym. Kiedy spoglądam na siebie sprzed 10 lat i teraz to widzę inną osobę. I nie chodzi tutaj o zmianę wartości czy tego w jaki sposób postrzegam ludzi i świat. Chodzi o to w jaki sposób postrzegałam i postrzegam siebie samą w tym świecie. Zmiana dokonała się wewnątrz mnie. A z tej zmiany wyniknęło wiele przeobrażeń zewnętrznych.

 

Jestem pewna, że kiedy odkrywamy siebie, czyli otwieramy się na zmianę w sposobie patrzenia na siebie i tego, co wokół nas, zmienia się świat. Kiedy zaczynasz szanować siebie, ludzie wokół Ciebie również okazują większy szacunek. Kiedy stajesz się pewniejsza siebie, ludzie zaczynają to dostrzegać i też zaczynają Cię tak traktować, tak jak tego chcesz i potrzebujesz. I nie oznacza to, że ktoś wokół nas się zmienił, czy świat dokonał jakiegoś nowego odkrycia. Zmiana zawsze wychodzi od nas.

 

Jak zmotywować się do zmiany?

W życiu zawodowym, zmiana to słowo, które często motywuje ludzi do przyjścia na coaching lub szkolenie. Postanowiłam opisać kilka jej odmian, z którymi się spotkałam pracując z ludźmi.

 

Osoba 1.

'Nie przychodzę, aby się zmieniać. Chcę usprawnić swoje działania. Od dziesięciu lat zarządzam firmą w ten sam sposób. Wypracowałam sobie własną metodologię i ona przez lata przynosiła bardzo dobre efekty. Jednak od kilku lat nastąpił spadek. Pomyślałam, że za mało się staram. I stąd pomysł na coaching. Potrzebuję dodatkowej motywacji, aby odtworzyć to, co udało mi się wypracować kilka lat temu. Potrzebuję czegoś, aby mi się chciało bardziej starać i co pozwoli wrócić do tego efekt sprzed kilku lat. Bo przecież jak się będę starać to efekt przyjdzie sam'.  

 

Napiszę krótko, jeśli coś robisz od kilku lat i nie przynosi to efektu (choć wcześniej skutkowało), zmień to. Prawdopodobnie pewną lekcję już przerobiłaś, czas na nową. Tylko w ten sposób dowiadujemy się o sobie kolejnych prawd. Odkrywamy siebie. Więc jeśli od 10 lat wiecznie gotowałaś obiady dla rodziny i od kilku dostrzegasz, że to nie przynosi efektu i nie tak sobie to wyobrażałaś, przestań starać się jeszcze bardziej i nie zgłębiaj tajników kuchni azjatyckiej, aby ratować sytuację.  Miej litość nad sobą. Czas na zmianę wewnętrzną (i nie oznacza to, że będziesz głodziła rodzinę:). Podobnie w pracy.  Czas popracować nad wewnętrznym JA.

 

Osoba 2.

'Ta przeprowadzka z gór i ten ślub kompletnie mnie zmieniły. Nie wiem co się ze mną dzieje. Nie umiem się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Nie mam tutaj przyjaciół i nowa praca jest beznadziejna. A jeszcze rok temu, moja rzeczywistość była zupełnie inna. Ciekawa, spokojna. Co ja najlepszego zrobiłam?'

 

Stop, stop, stop. Zmiana dokonała się tutaj tylko zewnętrznie. Nowe miejsce życia, pracy, nowa relacja. Te zmiany nie pociągnęły za sobą bezpośrednio przygotowania, przemyślenia wewnętrznego. A to przecież warunki konieczne do odkrycia czegoś nowego u siebie. Jeśli same się na te wszystkie zmiany zewnętrzne zdecydowałyśmy to możemy w tym odnaleźć sens. To wymaga cierpliwości wobec siebie. Swoistej retrospekcji, przyjrzenia się sobie w strefie dyskomfortu zewnętrznego (Kim jestem? Czego potrzebuję, aby czuć się dobrze w nowym miejscu?). I często okazuje się, że po wykonaniu tej pracy, otwarciu się na zmianę w sobie, słyszę, że wcale to życie sprzed zmiany zewnętrznej nie było takie idealne.

 

Osoba 3.

'Mam dosyć. Wiecznie coś zmieniam, nic mi z tego nie wychodzi. Szukam nowych bodźców, alternatyw. Zmieniłam w tym roku pracę 10 razy, a dopiero mamy maj. Mam trzeciego partnera od Sylwestra. I nowe mieszkanie. I zawsze to samo, po kilku miesiącach nuda i szukam czegoś nowego'.

 

Syndrom słomianego zapału, wieczne poszukiwanie nowych bodźców. Wieczna ucieczka przed  samą sobą. Tutaj zmiana to nauka wytrwałości, ciszy, zatrzymania się. Pocieszające jest to, że jeśli wyrwa się ze sobą w nowej odsłonie minimum 3 miesiące, zauważasz, że Ty i świat się zmienia. Jakby tak zwolnił jakoś.

 

Osoba 4.

'Mój szef mówi, że nie może ze mną wytrzymać. A mama w kółko powtarza, że nie radzę sobie w życiu. No i pewnie mają rację. Uważają, że powinnam się zmienić, bo nie mogą ze mną wytrzymać. Są dla mnie ważni, więc przyszłam, bo chcę się dla nich zmienić'.

 

Hm, jeśli chcesz się zmienić, a właściwie mówiąc wprost dostosować do oczekiwań i wymagań innych bez osobistej introspekcji, to napiszę krótko, nie ma to nic wspólnego ze zmianą jaka dokonuje się w procesie rozwoju, czyli, np. na coachingu. Zmiana jest skuteczna gdy dokonuje się dobrowolnie. I czasem sprawia, że pewne osoby wokół Ciebie nie będą chciały jej zaakceptować. Mają do tego prawo. To ich życie. Ty jednak odkrywasz w sobie siłę, aby im to prawo dać i iść swoją ścieżką.

 

Osoba 5.

'Jestem już w tej firmie 6 lat i nadal nie zostałam dyrektorem. Skończyłam 5 dodatkowych kursów mam 100 nadgodzin w miesiącu. Myślę jednak, że za mało się staram. W sumie inni też zrobili jakieś kursy. Sporo mi brakuje do perfekcji. Potrzebuje metody, która da mi siłę sprostać kolejnym zadaniom'.

 

Tutaj po pierwsze, praca z wewnętrznym krytykiem, a nawet bezlitosnym sędzią. A potem dopiero mowa o wewnętrznej zmianie.

 

Są też osoby, które przychodzą, bo mają wewnętrzne przekonanie, że potrzebują zmiany, jednak nie potrafią jej wprost nazwać. Nie widzą alternatyw. Tutaj warto popracować nad wartościami, celami i talentami. Doglądać swoistego przeglądu co już jest i jak się tutaj doszło oraz wybrać nowy kierunek. Warto popytać innych o możliwości rozwoju i działania. Ludzie wokół nas to skarbnice kreatywności i pomysłów.

 

Jak pracować ze zmianą?

W przypadku zmiany kluczowe są 4 elementy:

 

1. ŚWIADOMOŚĆ

Wiedza o tym, co i jak robię? Po co to robię? Jakie mam z tego korzyści, a jakie straty? Jak zachowuję się w danej sytuacji? Czy jakieś zachowania, reakcje się u mnie powtarzają? Jak się z tym mam? Czasami odkrycie odpowiedzi na te pytania zajmuje nam trochę czasu. Jednak warto.

 

2. WYBÓR

Czy decyduję się wyjść ze strefy komfortu i spróbować w danej sytuacji reagować, działać inaczej? Jak mogę działać inaczej? Jakie są alternatywy, możliwości? Jeśli ich nie dostrzegasz, kto Ci może podpowiedzieć, pomóc? Co Ci doda odwagi? W tym punkcie często pojawią się obawy, strach, że zostanę odrzucona, oceniona, coś się skończy. Warto je nazwać, przyjrzeć się im, oswoić. Wymyślić sposób na poradzenie sobie z tą sytuacją. Można także zmianę rozbić na mniejsze części.

 

3. DZIAŁANIE

Element kluczowy. Wcielenie w życie tego, co postanowiłaś. Nowego przekonania, działania, sposobu reagowania, pracy. I wyciąganie wniosków. Obserwacja tego, co się zmienia w Tobie i jak to oddziałuje na świat.

 

4. UTRWALENIE.

Nowy sposób działania, myślenia o sobie, reagowania, oswajania nowego miejsca, ludzi wymaga czasu i utrwalania. Wymaga pozytywnego nastawiania do siebie i świata. Dokonałaś/eś zmiany. Doceń to, poczuj wdzięczność. Lekcja przerobiona. Możesz korzystać z owoców.

 

Zmiana w procesie coachingowym

Kilka ważnych słów na koniec:

  • Kluczowe pytanie w przypadku zmiany brzmi: Kto chce zmiany i po co? Czy to Twoja decyzja, czy oczekiwania otoczenia? Zmiana ma sens, gdy jest naszą osobistą decyzją.
  • Zmiana przypomina próg. Niektóre są malutkie, inne średnie, a część to prawie mury. Te ostatnie warto robić na kilka mniejszych kawałków, aby nas nie przybiły. Często też progi nam się kumulują i sami sobie budujemy mury w życiu.
  • Progi to nasze obawy, lęki, myślenie, że nie dam rady. Progi pojawiają się tam, gdzie czujesz opór. To ważna informacja, że ta trzeba popracować. W konsekwencji nie musi to oznaczać diametralnej zmiany naszego życia. Pozytywna zmiana rodzi się z akceptacji siebie. Czasami to wystarczy, aby miejsce, w  którym przebywam stało się po prostu inne. Spoglądamy na nie z innej perspektywy.
  • Kiedy przekraczamy próg, wychodzimy ze strefy komfortu, doświadczamy czegoś nowego, dokonuje się zmiana. w tym sensie, że część nawyków, przekonań, przestaje być dla nas aktualna.
  • Zmiana prowadzi nas do głębszych pytań, poszukiwań na własny temat. Pcha  nas do osobistej odpowiedzialności.
  • Nie bój się więc zmian, o których masz możliwość sam/a zadecydować. Nie ma lepszego momentu na ich wprowadzenie, niż teraz.

Przekonaj się o skuteczności coachingu

A jeśli potrzebujesz przewodnika na tej ścieżce, zapraszam Cię na coaching BE-MASTER. Sesje w Katowicach, on-line. Pierwsze spotkanie jest bezpłatne.

 

 

 

 

powrót