Logo BE-MASTER

Mobile menu

II Edycja Coachingowego Panelu Ekspertów  #3

Są ludzie, którzy całe życie poświęcają na poszukiwanie sensu swojej egzystencji.

 

Są i tacy, którzy wierzą w istnienie przeznaczenia i to właśnie jemu przypisują określony przebieg wydarzeń.

 

Nieustanne dążenie do perfekcji oraz chęć sprostania oczekiwaniom stawianym nam w pracy i w domu może sprawić, że zapomnimy o tym, co jest dla nas najważniejsze. Jeżeli czujesz się zagubiony w codziennym pędzie, skorzystaj ze wsparcia fachowców. W #3 Coachingowym Panelu Eksprtów, poprosiliśmy coachów o odpowiedź na pytanie:

 

Jak odkryć sens życia?

Poznaj przemyślenia i opinie naszych ekspertów, którzy wskażą różne ścieżki poszukiwania sensu życia.

 

To bardzo głębokie, ważne i rozwojowe pytanie. Już samo poszukiwanie odpowiedzi może nadawać znaczenie naszym ludzkim wędrówkom i poszukiwaniom. Z góry ostrzegam, że moja wypowiedź w dzisiejszym panelu to bardziej osobiste przemyślenia, inspiracje niż konkretne kroki do wykonania w celu kształtowania określonej kompetencji. Dla tych z Was, którzy wolą konkrety, zamieszczam na końcu wypowiedzi linka do artykułu z kilkoma ważnymi pytaniami, które często padają na coachingu w temacie sensownego życia.

 

Poszukiwanie sensu trwa, moim zdaniem, przez cały ludzki żywot. Bezpośrednio wyraża się w ciągłym uczeniu, rozwoju, osiąganiu życiowej mądrości. W fakcie, że pozostajemy ciekawscy życia, a ludzi których spotykamy na swojej drodze traktujemy jak nauczycieli. Bez oceniania (czego też często trzeba się nauczyć).

 

Kiedyś bezustannie planowałam i określałam cele. Nadal to robię, ale już z zupełnie inną intencją i mniejszą częstotliwością. Mają one dla mnie inne znaczenie niż jeszcze kilka lat temu. Są narzędziami. Cele znacząco ułatwiają mi życie i sprawiają, że wiem czego konkretnie chcę w danej sytuacji. Jasny, wyrazisty cel pozwala mi się odpowiednio przygotować. Jednak samo wyznaczenie celów w zadaniach niekoniecznie prowadzi do odkrycia sensu w życiu.

 

Tutaj, moim zdaniem, warto działać nieco odwrotnie. Najpierw odkrywać znaczenie mnie samej w swoim życiu, czyli sens, a celom pozwalać go wypełniać. KIEDY CZUJESZ SENS, CELE UKŁADAJĄ SIĘ SAME. Jeśli masz same cele, niekoniecznie odnajdziesz sens (choć często bardzo to pomaga).

Takim krokiem do odkrywania sensu stanowi w moim odczuciu, spoglądanie na życie jak na spójną całość. Dostrzeżenie, że wszystko co nam się w tym życiu przydarza ma znaczenie. I powoli go odszyfrowujesz. Jak w dobrym kryminale lub zagadce. Drogą do tej spójności (integralności) jest akceptacja tego, kim jestem, gdzie jestem i czasu, w którym mogę być i działać. To zazwyczaj jest dla wielu z nas bardzo trudne. Bo poszukiwanie sensu nie ma za wiele wspólnego z poszukiwaniem przyjemności. One są tylko fragmentem całości. Integralność, harmonia to także akceptacja, wyciąganie wniosków z tego, czego panicznie duża część z nas się boi, czyli błędów i trudnych momentów. Dobrze wyraża to, zdanie powiedziane przez A. Brahmavamso: 'Wszystko co dzieje się w życiu ma swój sens; nawet bolesne rzeczy. One są jak gnój, który zakopujemy pod mangowcem, i dzięki temu rosną słodkie owoce'. Oczywiście proces akceptacji siebie, życia to już często długa droga do odkrycia sensu.

 

Jak podążać drogą sensu?

Pomaga w tym umiejętność życia w teraźniejszości, zastanawianie się nad najważniejszymi pytaniami: Kim jestem? Co jest dla mnie ważne? Czego pragnę? W jaki sposób służę światu? Warto na te tematy rozmawiać.

W coachingu, sens to najgłębszy poziom pracy, często prowadzonej z użyciem piramidy Diltsa. To poziom pytań o wizję, duchowość. Czy istnieje coś jeszcze? Po co tutaj jestem? Odkrycie odpowiedzi jest niezwykle motywujące i bardzo często transformujące. Pytanie więc, czy naprawdę mam odwagę ten sens odkryć?

 

Poszukiwanie sensu wymaga bycia bardzo szczerym wobec samego/samej siebie i po prostu bycia dobrym człowiekiem. Niby banał, jednak wierzę mocno, że najtrudniej przyjąć oczywiste założenia.  

 

Jak odkrywać sens życia w codzienności?

Trzeba sobie dać czas i miejsce (aby dostrzec nieskończoność, mówiąc bardziej filozoficznie). Sens odkrywamy w zachwycie nad życiem w łatwych i trudniejszych momentach. To wymaga ciszy, braku presji, stawiania pytania i poszukiwanie samodzielnie odpowiedzi. Dobrze jest też odpuścić sobie presję konieczności znalezienia tego sensu :)

Warto odpuścić traktowanie sensu jak formy kredytu w banku i stawiania warunków wobec życia, czyli słynne zdanie: 'Jak osiągnę X to poczuję sens'. Metafora 'kredytu w banku' to traktowanie swoich doświadczeń jak rachunku zysków i strat, w którym zgromadzenie odpowiedniej ilości dóbr i zapewnienie sobie dodatniego salda ma zapewnić dobrobyt. Niekoniecznie. W sensie tak to nie działa. Bogactwo może mieć zupełnie inną walutę. To trzeba odkryć samemu. Nie można nikogo sensu nauczyć.

 

Praktyczne rozwiąznia w zakresie poszukiwania sensu życia

Wielu osobom sens w życiu pomaga znaleźć działalność charytatywna. W ogóle wdzięczność jest mocno związana z odnajdywaniem sensu, a bezinteresowne działanie często pozwala nam go poczuć. Kiedy robisz coś dla kogoś bez założeń wstępnych, totalnie bezinteresownie. Kiedy umniejszamy nasze EGO służąc drugiemu człowiekowi i akceptujemy go takiego jakim jest w całości. Tymczasem, my często szukamy sensu wyłącznie poprzez wchodzenie w relacje i sytuacje, które mają potwierdzić naszą wartość. Często boimy się, że marnujemy czas i stąd to paniczne poszukiwanie recepty na szczęście i poczucie sensu.

 

STOP. Najpierw przestań się bać, że coś marnujesz. A potem zacznij żyć. Próbuj różnych rzeczy, kształtuj swój charakter, znajdź czas na zastanawianie się co jest dla Ciebie w życiu ważne.

 

Na dobry początek, podpowiadam Ci 10 pytań coachingowych, które pomogą Ci odkryć sens życia. Odpowiedzi mogą mieć dla Ciebie znaczenie.

  

Coach Beata Master

Beata Master

Coach BE-MASTER, doktor nauk społecznych, certyfikowany trener rozwoju interpersonalnego. Prezes Fundacji Pracownia Jutr. Nauczyciel drugiego kroku - pierwszy zawsze należy do osoby, która przychodzi na coaching.

www.be-master.pl

Nie szukać go na siłę, bo im bardziej będziemy działać siłowo, tym szybciej się on od nas oddali; raczej przyglądać się sobie, odkrywać. Zacząć od rozmowy ze sobą: Kim jestem? Czego potrzebuję? Co ma dla mnie znaczenie? Co daje mi energię?

 I najważniejsze pytanie: Co jest dla mnie ważne?

 

 Wartości to nasza życiowa mapa, nadająca kierunek w życiu i pokazująca kim jesteśmy. Dla nas są tym, czym korzenie dla drzewa, umożliwiają rozwój i pozwalają przetrwać najgorszą życiową wichurę.

 

 Jeżeli swoje działania oprzemy o wartości, szukanie motywacji nie będzie konieczne, bo ona tam będzie. Nie będziemy się zmuszać czy szukać wymówek. Podejmiemy działanie będąc w zgodzie ze sobą i będzie to miało dla nas sens, choćby dla innych nie miało to żadnego znaczenia.

 

 Rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Spotykam ludzi, którzy pędzą przez życie opływając w luksusy, a tak naprawdę nie są szczęśliwi. Często dlatego, że żyją nie swoim życiem, w niezgodzie ze sobą, ze swoimi wartościami. Tak naprawdę się męczą, ale brną dalej bojąc się, że dokonując zmiany, stracą to czym się otaczają, ich wybór zostanie źle ocenieniony lub poczują się odrzuceni. Ta droga prowadzi do nikąd...nie wiedzą co jest dla nich tak naprawdę ważne albo się po prostu pogubili.

Coach Dorota Ptak

Dorota Ptak

Certyfikowany Coach,Trener, Konsultant. Manager z wieloletnim doświadczeniem.

www.StrategieRozwoju.com.pl

Dla każdego z nas ten sens życia jest inny.

Jedni znajdują go w pracy zawodowej realizując się i osiągając więcej i więcej. Inni przekładają go na stabilne życie rodzinne a jeszcze inni dopatrują się go w pieniąddzach.

 

Uważam że nikt za nikogo nie jest w stanie go odkryć. Musimy sami dostrzeć co dla nas w życiu jest ważne i zadać sobie pytania:

  • Czego chcę od życia?
  • Jak ma ono wyglądać?
  • Z kim to życie chcę przeżyć?
  • Co się dla mnie tak naprawdę lliczy?
  • Kim jestem i kim chcę być?
  • Jakie wartości się dla mnie liczą?

Odpowiadając na te proste a zarazem skomplikowane pytania usłyszmy w końcu coś co nam da odpowiedz na pytanie jak go odkryć i co rozumiemy przez pojęcie sensu życia!

 

Coach Zuzanna Łyczakowska

Zuzanna Łyczakowska

Coach ICF ACC, Coach sportowy oraz akredytowany Coach kryzysowy, ekspert zdrowia, trener ale przede wszystkim spełniona kobieta. Wielka pasjonatka zdrowego stylu życia i sportu, zarażająca  pozytywną energią i motywacją do działania.Wierzy, że każdy ma w sobie ogromny potencjał, który trzeba tylko odkryć. Uwielbia pracować z ludźmi, patrzeć na przemiany, które w nich zachodzą oraz na to, jak zaczynają myśleć, że wszystko jest możliwe. Bierze z życia jak najwięcej, żyje tym co jest tu i teraz, a jej motto życiowe to: 'Przestań mówić, zacznij działać'!.

www.lyczkowska.pl

Świetne pytanie. Sens życia to inaczej Twoja przydatność. Właśnie tym głownie się zajmuje pracując z ludźmi. Bo jeśli nie odkryjesz swojej przydatności, nie poczujesz szczęścia, nie zmotywujesz się, nie uświadomisz wartości jaką jesteś. Po to został stworzony Holistyczny Rozwój Osobowości.

 

Żyjesz na trzech poziomach: Fizyczny, Mentalny i Duchowy. I odkrywanie sensu życia, to Holistyczny spacer po każdym z nich. Jak to robimy? Analizujemy wybrany poziom pod wieloma względami.

 

Np. Na poziomie Fizycznym – co wychodzi Ci najlepiej? Co sprawia, że czujesz się fantastycznie? Te procesy przekładamy kolejno na pozostałe poziomy i otrzymujemy profil 'sensu życia' danej osoby. Niesamowite transformacje widziałem na swojej drodze rozwojowej, prowadzone tym właśnie sposobem. Polecam i pozdrawiam!

 

Grzegorz Cieślik Coach

Grzegorz Cieślik

Trener Mentalny, Coach Transpozycji Osobistej, Mówca Motywacyjny, Specjalista relacji damsko – męskich, Twórca Systemu – Holistyczny Rozwój Osobowości. Stworzył nowy rodzaj Coachingu:  Coaching Transpozycji Osobowości.  To połączenie wielu metodologii pracy nad jednostką - na wszystkich trzech poziomach na jakich żyjemy: Fizycznym, Mentalnym i Duchowym. Daje to niesamowite rezultaty i przyczynia się do wzrostu tej jednostki na wszystkich płaszczyznach życia.  

www.HolisticMind.pl

Czy sens życia to mieć coś lub mieć kogoś? Czy sens życia to być szczęśliwym? A co jeśli nie wiemy co oznacza szczęście?  Każdy z nas na pewno nie raz zadawał sobie to pytanie - czy to jest to, co chciałem mieć, co chciałem robić, czy to rzeczywiście to do czego zostałem stworzony. Coś co przynosi mi pieniądze niekoniecznie musi sprawiać mi radość i niekoniecznie będzie tym o czym zawsze marzyłem.

 

Co trzeba zatem zrobić żeby odkryć sens życia? Jedni szukają wyzwań, adrenaliny, inni spokoju i inspiracji w pięknych miejscach na świecie po to, aby poczuć coś co da im impuls do innego, lepszego działania. Wracają później do stanu wyjściowego nie wiedząc czy to mają. Sens przychodzi w rożnych sytuacjach i odchodzi jak sytuacja się zmienia, jeśli doświadczamy czegoś, czego nie oczekiwaliśmy lub nie chcieliśmy.

 

Może nie warto pytać się o sens życia, ale zacząć żyć tym co prowadzi do naszej wewnętrznej równowagi, tym o czym myśląc doznajemy uczucia ze wszystko jest możliwe, czujemy się dobrze i bezpiecznie. Warto chyba spróbować robić coś lub żyć tak jak nam podpowiada wewnętrzny głos, w zgodzie ze sobą i w zgodzie z naszymi przekonaniami. Myślę, ze każdy prędzej czy później takie rzeczy czuje, doświadcza uczucia, że to jest to co chciałby w życiu robić, coś co sprawia, ze wstając rano nie pyta się co przyniesie dzień bo wie, ze będzie dobrze.

 

Być może wymaga to zupełnie zmiany planu na życie, ale któż z nas nie doświadczał tego, że plany które miał zmieniły się, bo wydarzyły się inne rzeczy, które na to wpłynęły. Mając świadomość tego co czyni nas szczęśliwymi możemy zmienić nasze działania lub na początek zastanowić się, co możemy zmienić, aby małymi krokami dojść do swojego celu.

 

Czasami pomaga też zastosowanie podejścia postępowania małymi kroczkami, czyli wybadanie terenu, sprawdzenie jak będę się czuł z tą myślą jutro rano, czy to jest coś co pomaga mi lepiej i bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość?  Małe kroki to podejście, które nie rujnuje naszego dotychczasowego świata, ale tylko je wzbogaca tym co rzeczywistość dla nas przygotowała. Świat zmieni się bo my się zmieniliśmy i jesteśmy gotowi podjąć działania aby podjąć wyzwanie.

 

Czy to będzie sens życia? Być może niekoniecznie od razu ale będzie to coś co zrobisz dla Siebie samego, pozwolisz zastanowić się swojej duszy nad ciałem i materią jaka Cię otacza, tak żeby świat dostosował się do tego o czym myślisz. Czasem trzeba do czegoś dojrzeć żeby  uzyskać efekt którego się oczekuje, efekt ten może być różny i nie zawsze od razu dostrzegamy w nim sens życia, ale być może jest to pierwszy etap który nas do tego przygotowuje.

 

Być może poszukiwanie sensu życia jest zagadką, ale chyba lepiej podejść do tego z drugiej strony i pomyśleć czy szukanie jest tym czym chce się zajmować, zaprzątać sobie głowę. Może po prostu należy wczuć się w sytuacje, w to co  mamy i jak żyjemy, żeby odczuć to co jest dla nas. Czasem niektórzy mówią oceniając nas w pewnych sytuacjach, ze dana osoba nie jest dla nas, ze nie pasujemy razem. Rozmyślając czy rzeczywiście maja racje może warto spytać siebie samego dlaczego tak myślą? Może to, żę nie skupiają się na pozornym, chcianym efekcie są w stanie dostrzec coś czego my nie dostrzegamy bo my tego za bardzo chcemy i na tym się skupiamy.

 

Myślę, że tak na prawdę poszukiwanie sensu życia jest niepotrzebne, ponieważ to co znajdujemy w życiu daje nam tyle rożnych możliwości że chyba należy spróbować po prostu poczuć się w każdej z tych sytuacji, co by było gdyby, tak żeby ocenić czy to jest moja droga, która chce podążać. Tak więc sama aktywność szukania jest tutaj zbyteczna  w mojej opinii.

 

Każdy jednak musi te etapy przejść sam dla Siebie i czy uda mu się to już jutro czy za rok uzależnione jest od naszego stanu i czy kochamy siebie już na tyle aby pozwolić sobie na decyzje która będzie zgodna z nami.

Katarzyna Karpińska Coach

Katarzyna Karpińska

Jestem międzynarodowym coachem holistycznym z akredytacją ICC. Dodatkowo mam długoletnie doświadczenie jako manager w firmach IT- HP w Niemczech, BEA Systems a obecnie Oracle Sp. z o.o. Jestem coachem pracowników w Solid Sp zoo oraz CitiBank.

www.dobrycoach.pl/coach/katarzyna-karpinska

Daj sobie czas na refleksję i znajdź odpowiedź na pytania:

  • Co mam ważnego w życiu do zrobienia?
  • Co bym zrobił /-a, gdybym się nie bał /-a?
  • Co bym zrobił /-a, gdybym wiedział /-a, ze wszystko jest możliwe?
  • Co bym zrobił /-a, gdybym pieniądze nie miały znaczenia?
  • Co chcę po sobie zostawić?

A  następnie to zrobić.

Coach Edyta Walęcik-Skórka

Edyta Walęciak - Skórka

Projektantka przyszłości, trener, coach, mentor i mówca. Właścicielka Akademii Projektantek Przyszłości. Autorka bestsellerowej książki 'JUTRO ZACZYNA SIĘ DZIŚ, czyli jak zaprojektować swoją wymarzoną przyszłość'.

www.wyzszypoziom.pl

 

Sens życia odkrywamy przez poznanie siebie. Dopiero znając swoje cechy, jesteśmy w stanie wybrać sytuacje, w których nasze cechy zamienią się w talenty, a my czujemy, że jesteśmy na właściwym miejscu.

 

Dopiero znając odpowiedź na pytanie Kim jestem? można wybrać kierunek, w którym chcę podążać. Moich klientów zachęcam do zbudowania mocnych fundamentów, czyli poznania siebie - swoich cech, wartości, przekonań. Dopiero, gdy masz je sprecyzowane,  możesz zacząć budować życie, które ma znaczenie. Takie, w którym czujesz sens swojego istnienia.

Coach Zuzanna Gorska

dr Zuzanna Górska-Kanabus

psycholog, grafolog, autorka GCP Method® - jedynego narzędzia grafologicznego opartego o algorytmy matematyczne.

www.zuzannagorska.com

Moim zdaniem bardzo pomocna może okazać się podróż – zarówno w wymiarze rzeczywistym jak i duchowy.

 

Na tym zasadza się cały fenomen pielgrzymowania, które znane jest ludziom od tysięcy lat. Podróż, a wraz z nią oderwanie od wszystkiego co znamy na co dzień, pomaga nabrać dystansu i zrozumieć, co jest dla nas naprawdę ważne, czego nam brakuje, co nas ogranicza i czego chcemy. Kiedy dodatkowo jesteśmy zmuszeni aby ograniczyć swój bagaż do jednego plecaka, to już pierwsze dni podróży weryfikują nasze priorytety. Takie podróże, nawet kompletnie niezwiązane z żadną religią, pomagają dotrzeć do własnego wnętrza. Doświadczamy życzliwości ze strony obcych ludzi. Dzielimy się tym co mamy, choć mamy niewiele. Potrafimy dostrzec piękno otaczającego świata, bo w końcu mamy na to czas.

 

Celowo nie wymieniam żadnego konkretnego sposobu podróżowania – każdy ma własną Drogę.

 

Karolina Maj Coach

Karolina Maj

MBA | Business Coaching

Poza business coachingiem zajmuję się także doradztwem zawodowym, szkoleniami, profilaktyką uzależnień oraz twórczością własną.

www.karolinamaj.pro

Jeśli nie widzimy sensu życia i czujemy się z tego powodu zagubieni, przygnębieni, niezrozumiani, a dodatkowo brak nam energii, by cokolwiek zrobić, warto zgłosić się po wsparcie do psychologa, psychoterapeuty.

 

A jeśli po prostu nie wiemy, co jest dla nas w życiu najważniejsze, szukamy sensu, chcemy sobie poukładać nasze wartości, to warto zacząć od zadawania sobie pytań. Co jest dla mnie w życiu najważniejsze? Z czego jest mi najtrudniej rezygnować? Bez czego/kogo życie straciłoby swoje barwy? Co jest warte wysiłku, a na co szkoda mi czasu?

 

Dla jednych będzie to czas spędzony z rodziną, dla innych wiara lub pasja, dla jeszcze innych będzie to życie w zgodzie ze sobą albo wspinanie się po szczeblach kariery i osiąganie kolejnych wyznaczonych sobie celów.

 

Możesz zainspirować się czytając książki, biografie, wyjeżdżając na weekend lub rozmawiając z osobami z innego niż Twoje środowiska. Jednak później wracaj i pytaj siebie, daj sobie czas na pobycie tylko ze sobą i usłyszenie odpowiedzi.

 

Kinga Ślużyńska Coach

Kinga Ślużyńska

Life Coach, Psycholog, Psychoterapeuta, Trener. Autorka programu 7 Filarów Udanego Związku.​ Prowadzi Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego w Warszawie.

kingasluzynska.pl

Tak postawione pytanie wskazuje, że istnieje pewne uniwersum, jakim jest sens życia. A to nie jest prawdą. Każdy ma swój sens tak, jak ma swoje wartości. Nie jest sztuką jego odkrycie, sztuką jest codzienne postępowanie w zgodzie z nim.

 

Monika Wrona Coach

Monika Chmielecka

Jako coach - pełna pasji i uważności, jako trener - pełna entuzjazmu i oddania, jako mediator - pełna pokory i zrozumienia, jako pracownik naukowy - pełna refleksyjności i krytycznego myślenia, jako sportowiec - pełna dyscypliny i poświęcenia.

Sensem życia są nasze głębokie potrzeby i wartości. Jeżeli do nich poprzez coaching dojdziemy- jesteśmy 'w domu'.

Zbigniew Godziński Coach

Zbigniew Godziński

coach kariery, biznesu, edukacji, work- life balance coach. W pracy coachingowej działam z klientami głównie na identyfikacji i realizacji ich wartości i potrzeb.

www.dobrycoach.pl/coach/zbigniew-godzinski

 

Która postawa wobec poszukiwania sensu życia jest najbliższa Tobie?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy Twoje życie ma sens? Najwyższy czas na chwilę szczerości wobec siebie.

 

Dziękujemy wszystkim ekspertom za udział w Coachingowym Panelu Ekspertów. Jeżeli chcieliby Państwo dołączyć do Panelu Ekspertów i zaprezentować na naszej stronie swoje stanowisko, serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. 

 

A już za tydzień odpowiemy na pytanie: JAK POPRWIĆ RELACJE W ZWIĄZKU?

 

 

 

 

 

powrót