Logo BE-MASTER

Mobile menu

Coachingowy panel ekspertów #3

Dzisiaj poprosiliśmy coachów o opinię, komu i w jakim celu przydaje się coaching. Czy zastanawiałeś się po co Ci coaching? Być może w Twoim życiu wszystko układa się pomyślnie i nie potrzebujesz dodatkowych, zewnętrznych motywatorów do działania.

 

Zastanów się, czy taka postawa jest Ci bliska:

Właściwie wszystko u mnie dobrze. Mam rodzinę, pracę, nieźle zarabiam, kończę spłacać kredyt na mieszkanie, jeżdżę na wakacje i chodzę regularnie na aerobik. A jednak, coś mnie 'gniecie' w środku i nie potrafię tego wyjaśnić. Czy to jakaś moja fanaberia, czy może warto spotkać się z coachem? Co mi to da?

 

Po co mi coach?

Duża część moich indywidualnych klientów przychodzi właśnie z takim poczuciem – poczuciem niedosytu życia. Lęku przed tym, że coś ważnego, wartościowego umyka. I to zawsze jest właściwe uczucie. W pracy coachingowej okazuje się, że to nasze powołanie/misja/przeznaczenie próbuje się przebić przez warstwy tego, co powinniśmy. Cała praca coachingowa polega na znalezieniu tego w swoim wnętrzu i odważeniu się na przyjęcie siebie do swojego życia. Nie musisz się obawiać, że nagle z dnia na dzień, będziesz musiał porzucić całe swoje dotychczasowe życie, choć nie jest to wykluczone.

 

Coach Beata Master

Beata Master

Coach BE-MASTER, doktor nauk społecznych, certyfikowany trener rozwoju interpersonalnego. Prezes Fundacji Pracownia Jutr. Nauczyciel drugiego kroku - pierwszy zawsze należy do osoby, która przychodzi na coaching.

www.be-master.pl

Wszyscy znamy pojęcie a także potrzebę uspołecznienia jednostki. Jest to okres, w którym człowiek uczy się powszechnych zasad i praw obowiązujących w życiu, by współtworzyć społeczność, by być akceptowanym, by nie działać na szkodę innych. Ten etap jest niezbędny dla budowania bezpiecznego środowiska. Potem przychodzi czas na 'sprawdzanie' w swoim doświadczeniu pozyskanych z zewnątrz prawd. A czas pójścia do pracy, zakładania rodziny, wikłania się w kredyty i podlegania modom środowiska, w którym się przebywa jest tak wypełniony nowymi wyzwaniami, często stresem, zewnętrznymi naciskami, że głębokie własne potrzeby giną pod nawałnicą nieustannie bombardującej nas informacji bezładnej, sprzecznej, bazującej na emocjach...

 

W tym gąszczu spraw, pośpiechu w życiu ginie delikatny głos naszej wewnętrznej mądrości, która chce naszego dobra na własnych warunkach. W zgodzie z porywami serca, z danymi od życia talentami, w taki sposób, który służy naszemu zdrowiu i nadaje sens życiu. I zazwyczaj dopiero rozczarowanie dotychczasowym życiem, zagrożenie w pracy, ciężkie doświadczenia życiowe (choroba, śmierć osoby bliskiej, kłopoty małżeńskie czy rodzicielskie) powodują, że zaczynamy pytać o sens naszej egzystencji. Stojąc na jednym z wyższych szczebli drabiny, po której się wspinamy, zaczynamy zadawać sobie pytanie, czy aby drabina stoi przy właściwej ścianie. I...jest to naturalny etap rozwoju świadomości, wyłaniania się nowych idei, kontaktowania się z wewnętrzna prawdą o sobie, odkrywania  siebie na nowo. Natomiast przechodzenie przez ten czas zagubienia, często chaosu, czasami wszechobecnych lęków może stać się ciekawą przygodą, jeśli skorzystamy ze wsparcia dociekliwego coacha, który wesprze nas w przebudowie naszego podejścia do życia a może także i sposobu jego realizacji.

 

Monika Zubrzycka-Nowak Coach

Monika Zubrzycka-Nowak

Coach, trener, superwizor coachingu

gwps.pl/coaching-warszawa/blog/monika-zubrzycka-nowak

Coach nie jest panaceum na wszystkie 'gniecenia życiowe'. Czasem wystarczy porozmawiać szczerze z partnerem, przyjacielem czy choćby kierownikiem duchowym. Taka rozmowa daje nam przestrzeń do zatrzymania się i poukładania sobie w głowie a czasem tylko do wypowiedzenia i nazwania, o co tak na prawdę nam chodzi i po co to wszystko robimy? Gorzej jeśli ktoś z bliskich nie jest w stanie nam dać takiej przestrzeni poufności, bezpieczeństwa i bycia na prawdę wysłuchanym. Coach posiada, po rzetelnym przeszkoleniu, umiejętności służące budowaniu relacji, które w często szybszy i sprawniejszy sposób ułatwiają nam  poukładanie własnych priorytetów czy odkrycie dotąd nieznanych terytoriów siebie. Poza tym  coach nie ocenia, nie doradza  i nie pociesza, tak jak wielu naszym bliskim się zdarza. Co to może dać?  Na przykład wiarę we własne możliwości, poczucie sprawczości jako autor planu działania a to odwagę do realizacji swoich 'zgniecionych' potrzeb, pragnień i marzeń.

 

Magdalena Matwiejczuk Coach

Magdalena Matwiejczuk

Coach, Psychoterapeutka, Psycholog, Trener. Prowadząca Studium Coachingu SPCh

To, że coś masz i coś robisz nie musi oznaczać, że się w tym SPEŁNIASZ. Działanie, myślenie i czucie w zgodzie ze swoimi wartościami nie przejawia się w ilości działań, które podejmujemy bądź w ilości rzeczy, które posiadamy. Możesz przez całe swoje życie wspinać się na Kilimandżaro i inne ambitne góry i czuć spełnienie, jednocześnie nie doświadczając posiadania pracy, mieszkania, rodziny, przyjaciół itd. Coaching pomaga odkryć to COŚ, co może dać Ci spełnienie, coś czego Ci brakuje na danym etapie Twoje życia. Pomaga też przekuć to na Twoją rzeczywistość, sprawić by zaczęło funkcjonować w Twoim życiu.

 

Monika Kliber Coach

Monika Kliber

Coach, Trener rozwoju osobistego

www.monikakliber.com

Zawsze warto spotkać się z coachem, ponieważ poprzez odpowiednie pytania  jesteśmy w stanie dotrzeć głębiej, często dotknąć wartości człowieka . Kiedy dotkniemy wartości, pojawiają się cele, priorytety i zaczynamy działać. Okazuje się ,że dzięki spotkaniu z coachem zostaje 'odnaleziona' brakująca część pewnej układanki. Zachęcam. Lepiej iść do przodu, rozwijać się, niż stać w miejscu, narzekać i nic nie zmieniać. Życie jest za krótkie.

 

Joanna Wieczorek Coach

Joanna Wieczorek

Coach i Trener Rozwoju Osobistego

asiawie.wix.com/inwestycjawsiebie

Bywa tak, że gonimy za karierą, narzucamy sobie duże tempo w realizacji marzeń, spełnianiu się jak najlepiej we wszystkich rolach życiowych i robimy wszystko, żeby nasze życie było 'idealne'. Robimy to, co wydaje nam się, że powinniśmy robić. Jeśli w którymś momencie pojawia się 'gniecenie w środku' i czujemy, że czegoś nam jednak brak, warto się temu bliżej przyjrzeć i potraktować jak lampkę ostrzegawczą. Może to oznaczać, że jakaś ważna potrzeba nie jest zaspokajana, że brakuje nam w życiu równowagi albo jest jakiś obszar, który potrzebuje naszej uwagi. Co w takim przypadku da spotkanie z coachem? Przede wszystkim przestrzeń do oddechu, zatrzymania i spojrzenia na nasze życie z większej perspektywy. Od tego rozpoczyna się zmiana w coachingu, dzięki której możemy odnaleźć wewnętrzny spokój.

 

Natalia Bugaj Coach

Natalia Bugaj

Bridal coaching

bridalcoaching.pl

Jeśli wraca do nas myśl lub uczucie 'tak dużo mam, a wciąż czegoś mi brak i nie wiem co to jest', to nie lekceważmy tych sygnałów, tylko za nimi podążajmy. Nasze uczucia z reguły bardzo dobrze nam podpowiadają i nas kierują, dlatego warto ich słuchać. Jeśli od dłuższego czasu, jest nam trudno sprecyzować to 'coś', warto spotkać się ze specjalistą. Coach pomoże nam ten głos wyraźniej usłyszeć, sprecyzować nasze potrzeby lub uczucia chcące w ten sposób zaistnieć. Ułatwi nazwać to 'coś' co nas gniecie i znaleźć rozwiązanie. Warto również zwrócić uwagę na charakter tego głosu, to może być również wskazanie do głębszej, terapeutycznej pracy.

 

Kinga Ślużyńska Coach

Kinga Ślużyńska

Life Coach, Psycholog, Psychoterapeuta, Trener. Autorka programu 7 Filarów Udanego Związku.​ Prowadzi Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego.

kingasluzynska.pl

Coaching w takiej sytuacji da możliwość poznania, co jest przyczyną tych frustracji. Być może wykonywana praca, choć dobrze płatna nie daje innej satysfakcji niż finansowa, występują w niej trudne i uciążliwe relacje, bądź obszar zainteresowań daleki jest od naturalnych predyspozycji. 

 

Zbigniew Godziński Coach

Zbigniew Godziński

Coach, autor pubikacji 'Sukces - wyobrażenia a rzeczywistość'

dobrycoach.pl/coach/zbigniew-godzinski

W takiej sytuacji na pewno warto- to właśnie ten moment, w którym trzeba zadać sobie pytanie: czy w swoim życiu działam zgodnie ze swoimi przekonaniami, zasadami, systemem wartości? Dobrze przeprowadzona sesja coachingowa może pomóc w dotarciu do przyczyn 'wewnętrznego gniecenia', do wyklarowania się hierarchii ważności, a przede wszystkim do stworzenia konkretnego planu działania w najbliższej przyszłości.

 

Justyna Pasenkiewicz-Pitera Coach

Justyna Pasenkiewicz-Pitera

Coach i Trener Dietetyczny

www.efekt-dieta.pl

Czym jest coaching? w ostatnich czasach to dosyć modne słowo, wdarło się przebojem w ramy organizowanych szkoleń, utworzyło wiele platform internetowych, czasopism tematycznych, przedsięwzięć i wydarzeń. Cechą charakterystyczną tego działania jest propagowanie, nauczanie i wdrażanie tematyki rozwoju człowieka, wskazywanie drogi osiągania sukcesu, drogi do spełniania i samorealizowania jednostki, grupy, całych społeczności.

Pomimo ,,pewnej' względności, że wszystko mamy tzn. pracę, partnera, rodzinę, dzieci, mieszkanie, dobrą sytuację materialną, do pełni szczęścia, człowiekowi potrzeba jednak czegoś więcej...

 

I tutaj pojawia się pytanie gdzie mam się udać? Z kim porozmawiać? Gdzie i u kogo szukać odpowiedzi na pytania które się pojawiają?

Kluczowym zadaniem jest wówczas: wytyczenie CELU działania oraz jego realizowanie, urealnianie i materializowanie. Odwiecznym pragnieniem, marzeniem każdego człowieka, jest wznieść się ponad poziomy, osiągać to co ponadprzeciętne, stawać się doskonalszym i zwyciężać...

 

W dokonywaniu przemian wewnątrzosobowych wsparcie coaca może być bardzo pomocne. Możesz także zadbać o swój rozwój samodzielnie, drogą np. czytania publikacji, e-booków, audio prezentacji. Możesz także spróbować uzbierać kwotę na szkolenie albo wydarzenie rozwojowe. Przecież są takie. To będzie ten pierwszy krok.

Życie nie jest idealne. Wytrwałość, systematyczność i konsekwencja, jak te uparte wskazówki zegara, wciąż i wciąż odmierzają rytm ludzkiego życia, budowania społeczeństw i postępu cywilizacyjnego. Od nas samych też dużo zależy. Nasze nastawienie i postrzeganie ma wielką moc.

Czy  to wszystko pomoże?? Tak, odnajdziesz siebie, wskrzesisz zmianę osobowości, staniesz się INNYM.

Na tym polega ten CEL: odnalezienie swego przeznaczenia, wkroczenie w wyższy wymiar, otworzenie się na świat i ludzi, poznanie tajemnic istnienia...

To jest właściwie SENS ludzkiego życia - misja zaszczytna i piękna.

 

Josef Lukoschek Coach

Josef Lukoschek

Pasjonat rozwoju osobistego

dobrycoach.pl/coach/josef-lukoschek

 

A czy coaching jest dla Ciebie?

Czy coaching to metoda, która może poprawić jakość Twojego życia? Czy spotkanie z coachem może odkryć Twój głęboko ukrywany potencjał? Właściwą odpowiedź znasz tylko Ty sam.

Zapraszamy coachów oraz ekspertów ds. rozwoju interpersonalnego do aktywnego włączenia się do akcji coachingowych wtorków. Gorące zachęcamy także do udziału w tworzenia kolejnego panelu, który będzie dotyczył kwestii metodologicznych.

 

W następnym coachingowym panelu ekspertów #4 coachowie oraz eksperci ds. rozwoju osobistego odpowiedzą na pytanie:

 

dlaczego coaching, a nie terapia?

 

 

 

 

 

 

powrót