Logo BE-MASTER

Mobile menu

Jak spędzić wakacje w domu?

Thomas Holmes i Richard Rahe opracowali listę najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. O dziwo, znalazł się na niej także urlop.

Na szczęście na 42 miejscu.

 

CO MOŻE BYĆ STRESUJĄCEGO W WAKACJACH?

Wystarczy sobie przypomnieć, jak wygląda nasze przygotowanie do wyjazdu na urlop, zwłaszcza jeśli podróżujemy z rodziną. Powodem stresu może być ustalenie celu podróży, miejsca noclegu (all inclusive czy podróż w nieznane?), koszt wakacji, obawa o bezpieczeństwo, lot samolotem, pogoda, konieczność znalezienia kogoś kto zajmie się naszym kotem przez 2 tygodnie. No i nasze oczekiwania na temat tego jak i co będzie wyglądało podczas urlopu. I jeszcze, stres, że nie będzie nas przez całe 10 dni roboczych w pracy (i jak oni sobie beze mnie poradzą??). Powodów do wszczynania kłótni i zażartych negocjacji jest naprawdę wiele. Planowanie wakacji to doskonałe studium przypadku komunikacji w naszym domu.

 

Z danych statystycznych wynika, że na wakacje poza domem wyjeżdża ok. 30% Polaków. Z kolei, ok. 20% deklaruje, że relaksuje się w domu. Pozostali w tym wolnym czasie dorabiają, robią remont lub biorą urlop, bo zmusza ich do tego prawo i kadrowa (a i tak w domu pracują i to często na własne życzenie).

 

Oczywiście, najfajniej gdzieś wyjechać. Zaszyć się w głębokim lesie, chodzić godzinami po górach, wylegiwać się na plaży oraz kąpać się w morzu i basenie lub zwiedzać ciekawe miejsca. Podróżowanie, o którym już kiedyś pisałam: (Masz problem? Wyjedź z nim na wakacje), jest wspaniałe, bo zmienia naszą perspektywę patrzenia na świat i nasze życie. Łapiemy tak potrzebny i balansujący nas dystans. Najlepiej gdybaliśmy mieli okazję na urlop przeznaczyć trzy tygodnie. Zazwyczaj bowiem w pierwszym tygodniu, nadal jesteśmy bardziej myślami, sposobem działania jeszcze w pracy, jeszcze w stresie, sprawach dnia codziennego. Zwiedzamy i jemy szybko. W drugim tygodniu, zaczynamy wakacje. Dostrzegamy więcej, uspokajamy się i wyciszamy. Zaczynamy odpoczywać. Trzeci tydzień pozwala nam się całkowicie rozluźnić i nabrać nowych sił.

 

Jednak, co zrobić, gdy nawet nie chodzi o długość urlopu, ale o to, że nie mamy na niego pomysłu lub nie dopiął się nam budżet w tym roku i wakacje spędzamy w domu?

Postanowiłam dzisiaj zaproponować 30 pomysłów na spędzenie wolnego czasu, w taki sposób, aby przyniósł nam tak upragnioną i zasłużoną regenerację. Wszystkie z nich można wykonać właściwie bezkosztowo lub za niewielka sumę. To też pomysły, które możesz podsunąć swoim dzieciom, które często sporą część wakacji spędzają w domu przed telewizorem lub komputerem.

 

URLOP MARZEŃ W DOMU - JAK TO ZROBIĆ?

Po pierwsze, pozbyć się dystraktorów urlopowych. Większość z nas nie potrafi wypocząć w domu, bo od razu znajduje sobie jakieś zajęcie, np. mycie okien, wymianę paneli, zasłon, obejrzenie wszystkich powtórek seriali w telewizji.

Czas zatem na wprowadzenie żelaznych zasad urlopowych w domu.

 

ŻELAZNE ZASADY URLOPU:

  1. Podczas urlopu maksymalnie ograniczmy korzystanie z: telefonu, telewizora, Internetu, gier komputerowych (najlepiej wyłączyć dostęp do WIFI lub wprowadzić interaktywną godzinę na dzień). UWAGA! Tą zasadę koniecznie trzeba uzgodnić z domownikami i uzyskać ich akceptację. Jeśli inni nie zgodzą się na twoje warunki, sam/a możesz zdecydować się nie korzystać z urządzeń w czasie swojego urlopu.
  2. Zero pracy zawodowej podczas urlopu. Po prostu.
  3.  Zero sprzątania, prania, prasowania i innych rzeczy, które robisz zazwyczaj w ciągu roku. Maksymalnie ograniczamy spędzanie czasu w kuchni. Wyobraź sobie, że jesteś na wakacjach i nie masz dostępu do pralki ani deski do prasowania. Nie ma mopa, wiaderka i innych takich dziwnych rzeczy w Twoim zasięgu. Możesz je nawet wynieść na strych lub do piwnicy, aby Cię nie kusiło.  Zrobisz to wszystko po urlopie. Żyjesz zgodnie z zasadą 'kurz leży i ja poleżę'J
  4. Maksymalnie ograniczamy narzekanie i martwienie się na zapas. Co ma wrócić, wróci do Ciebie po urlopie. Teraz czas się naładować.

 

To podstawowe zasady, których wcielenie w życie pomoże CI się poczuć inaczej niż zazwyczaj w domu. Ich przyjęcie jest konieczne, aby urlop miał szansę się zmaterializować tu i teraz.

 

I TERAZ….CO ROBIĆ?

Pojawia się ogromne wyzwanie. Mamy czas. A to często budzi w nas poczucie lęku. Nic nierobienie potrafi obudzić w nas poczucie winy lub nerwowość. Zatem, wcześniej przygotuj sobie listę sposobów na spędzenie tego ważnego czasu w ciągu roku.

 

30 POMYSŁÓW NA WAKACJE W DOMU:

1) Podziwiasz wchód słońca. Wstajesz, przyrządzasz sobie pożywne, kolorowe śniadanie, herbatę, kawę i wychodzisz na balkon lub do ogrodu. Otulasz się kocem i patrzysz jak wchodzi słońce.

 

2) Wysypiasz się maksymalnie i bez ograniczeń. Możesz spokojnie przespać dwa dni z 14 przeznaczonych na urlop. Warto urozmaicać sobie miejsca snu (także na zewnątrz, np. na balkonie).

 

3) Codziennie przeznaczasz min. 3 godziny na aktywność na świeżym powietrzu – do wyboru masz spacer, rower, rolki, jogging, jogę (w wielu miastach organizowana jest bezpłatna joga na trawie) i wiele innych atrakcji. Ty wybierasz.

 

4) Robisz sobie domowe spa, które może trwać nawet i do 5 godzin. Przygotuj sobie kąpiel w mleko, zrób maseczkę na twarz, dłonie i stopy, zadbaj o włosy, stopy, oczy. Zrób sobie owocowy lub kawowo peeling, przygotuj odżywczy koktajl. Włącz relaksującą muzykę i zapal świeczki.

 

5) Spędzasz czas z rodziną, przyjaciółmi inaczej niż zwykle. Do wyboru, m.in.: karaoke, gry planszowe, kalambury, zabawy ruchowe.

 

6) W większości naszych miast powstało w ostatnich latach wiele nowych miejsc. Przeznacz jeden lub kilka dni, aby odkryć swoje miasto na nowo. Przygotuj mapę, zwiedź nowe miejsca, wybierz się na jedno wydarzenie kulturalne.

 

7) Zrób to, co ciągle odkładasz  na wolną chwilę. Czytaj książki w hamaku, odwiedź dawno niewidzianą znajomą, zapisz się na kurs salsy.

 

8) Geocaching, czyli poszukiwanie skarbu za pomocą odbiornika GPS. Ukryte paczuszki znajdziesz już dzisiaj w większości miast w Polsce. Trzeba się zalogować na stronie, wybrać miejsce i rozpocząć poszukiwania. Świetny pomysł na wyprawę z dziećmi. Choć, dorośli mają także wspaniałą zabawę. Szczegóły: https://www.geocaching.pl

 

9) Zapoznaj się z ofertą kulturalną twojego miasta na wakacje. Wybierz coś, co Ciebie zainteresuje.

 

10) Zorganizuj domową degustację win i potraw dla znajomych. Każdy przynosi coś oryginalnego.

 

11) Wybierz się na warsztaty rozwojowe. Poznasz nowych ludzi, uporządkujesz swoje sprawy, nabierzesz wiatru w żagle, a być może odkryjesz coś ważnego dla Ciebie. Możesz także wykorzystać okres wakacji na poprawę swoich relacji z partnerem, szefem, przyjaciółką....

 

Skorzystaj z coachingowego przewodnika '8 Kroków', który pomoże Ci odkryć najlepsze metody na radzenie sobie z codziennymi problemami wynikającymi z bezradności, zaniżonej samooceny, czy stresu. Zamów przewodnik 8 Kroków już teraz.

 

 

 

12) Zorganizuj zawody sportowe w Twojej dzielnicy lub kiermasz ubrań, przedmiotów dla znajomych i sąsiadów.

 

13) Rozbij namiot w swoim ogrodzie (jeśli nie masz własnego namiotu lub ogrodu, zapytaj kogoś znajomego o użyczenie Ci kawałka ziemi na jedną, dwie noce). Biwakuj.

 

14) Odwiedź ciekawe miejsca, w których można zjeść coś dobrego w najbliższej okolicy. Można zorganizować konkurs polegający na wyszukiwaniu miejsc, w których można zjeść obiad, np. do 20 zł.

 

15) Zacznij tworzyć. Nigdy nie malowałaś/eś? Świetnie. Kup farby, płótna lub blok i maluj w plenerze. Poczuj się jak prawdziwa artysta/ka. Śpiewaj, tańcz, twórz biżuterię. Upiecz chleb, zrób dżem (tylko jeśli tego nigdy nie robisz).

 

16) Zmoknij. Możesz też zatańczyć w deszczu i skakać po kałużach. Obudź swoje wewnętrzne dziecko.

 

17) Zorganizujcie kino ogrodowe. Pożyczcie rzutnik, ekran, zaproście sąsiadów i znajomych i oglądajcie wspólnie filmy. Nagrajcie własny filmik.

 

18) Spróbuj nowego sportu, np.  tenisa, golfa, jazdy konno. Sprawdź czy gdzieś działa lodowisko i spędź upalny dzień na lodzie.

 

19) Wsiądź do pociągu byle jakiego (kup bilet tuz przed odjazdemJ ) i po prostu pojedź gdzieś bez planu na jeden dzień.

 

20) Sprawiaj sobie i innym codziennie drobne przyjemności. Możecie w rodzinie na czas urlopu losować jedną osobę, której będziecie sprawiać drobne przyjemności (bez ponoszenia wydatków), np. komplementy, przygotowanie kawy, herbaty, spacer, bukiet polnych kwiatów. Na koniec urlopu każdy próbuje odgadnąć swojego dobrego ducha.

 

21) Zwiedź muzea w Twojej okolicy. Sprawdź czy w pobliży funkcjonuje browar lub winiarnia i wybierz się się tam ze znajomymi.

 

22) Posadź zioła w donicy do swojej kuchni.

 

23) Pojedź sam/a lub z bliskimi nad jezioro.

 

24) Zorganizuj wieczór kreatywności. Każdy znajomy dzieli się swoim talentem z innymi, np. ktoś gra na gitarze, ktoś coś piecz, ktoś zrobi kilka ćwiczeń na emisję głosu, a jeszcze ktoś inny zdradza tajniki wędkowania.  

 

25) Codziennie pij świeżo wyciskane soki i jedź dużo owoców i warzyw.

 

26) Zorganizuj piknik.

 

27) Odwiedź wirtualnie muzea (w ramach multimedialnej godziny), np. LUWR http://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne , MUZEA NA PODKARPACIU http://www.wmp.podkarpackie.pl, ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE http://www.pano360.pl/projekty/zamek/virtualtour.html , WIRTULANE MUZEA W MAŁOPOLSCE http://muzea.malopolska.pl , MUZEUM HISTORII NATURALNEJ http://naturalhistory.si.edu/VT3/

 

28) Idź na dobry koncert.

 

29) Zorganizuj dla siebie i partnera romantyczny wieczór.

 

30) Zrób min. 100 zdjęć z wakacji w domu.

 

Pomysł na staycation

Tak zwane “staycation', czyli wakacje w domu, których idea powróciła na świecie po kryzysie ekonomicznym, mogą być interesującą alternatywą dla spędzenia urlopu przed telewizorem. Na dobry początek, trzeba przede wszystkim, wyluzować oraz odpuść sobie i innym. A potem korzystać z tego, co mamy w zasięgu ręki.

 

A Ty jakie masz pomysły na wakacje w domu?

 

 

 

 

 

 

 

 

powrót